1 kwietnia Ceremonia Otwarcia Miesiąca Lwowskiego

Kwiecień 2016 roku to wyjątkowy czas pomiędzy katolickimi Świętami Wielkanocy (kalendarz gregoriański – 27.03) a prawosławną Paschą (kalendarz juliański 1.05). Ten niezwykły symboliczny okres poświęcamy na prezentację współczesnego oblicza Lwowa oraz Ukrainy.

Miesiąc Lwowski zainaugurujemy wernisażem wystawy Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia, który odbędzie się 1 kwietnia 2016 o godz. 17.00 w kamienicy wrocławskiej pod adresem Rynek 25.

Prorgam Miesiąca Lwowskiego można znaleźć: T U T A J

Po raz pierwszy w historii ESK do współtworzenia tak obszernej części programu obchodów zostali zaproszeni artyści i kuratorzy spoza Unii Europejskiej. W kwietniu 2016 r. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury współdzielić będą dwa miasta: Wrocław i Lwów. Tworząc program Miesiąca, Lwów traktowaliśmy jako „miasto-soczewkę”, które pozwala zajrzeć w głąb Ukrainy; miasto, poprzez które komunikujemy się z kulturą i sztuką Ukrainy, w całym jej aktualnym, niezwykle złożonym wymiarze.

Przez 30 dni kwietnia, gościć będziemy blisko 300 ukraińskich artystów: poetów, pisarzy, reżyserów, muzyków, kuratorów sztuki, malarzy, grafików, performerów, intelektualistów i animatorów.

Miesiąc Lwowski zainaugurujemy wernisażem wystawy Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia, czyli Ukraiński Przekrój to najobszerniejsza i najpełniejsza wystawa ukraińskiej sztuki współczesnej – malarstwo, rzeźbę, instalacje, performans, videoart oraz sztukę mediów
cyfrowych zaprezentuje ponad pięćdziesięciu artystów z całej Ukrainy.

W wydarzeniach, spotkaniach i debatach inaugurujących Miesiąc Lwowski wezmą udział m.in. Karol Modzelewski czy Jurij Andruchowycz

Pełny program Miesiąca Lwowskiego można znaleźć na stronie: wroclaw2016.strefakultury.pl/lviv

Wrocław Lwów

Miesiąc Lwowski - muzyka Ceremonia Otwarcia Miesiąca Lwowskiego