Zgłoś uwagę

1000 lat muzyki we Wrocławiu – ElletroVoce

16 maja 2016 o godz. 20:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Czarna, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław

Projekt nawiązuje nazwą do serii koncertowej organizowanej w latach 1881–1909, kiedy w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się 116 tzw. koncertów historycznych.

W ramach cyklu koncertów 1000 lat muzyki we Wrocławiu publiczność co miesiąc będzie mogła się zapoznać z wrocławską muzyką dawną, która wciąż pozostaje obecna w kulturze miasta. 

Duet ElettroVoce powstał w wyniku współpracy dwojga kompozytorów: Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. Oboje charakteryzuje szczególne podejście do muzyki – fascynacja barwą, poszerzanie możliwości wykonawczych, wieczne poszukiwanie. Ze strony Agaty, która również zajmuje się awangardową wokalistyką, była to chęć odnalezienia nowych sposobów ekspresji wokalnej.
U Duchnowskiego – poszukiwanie nowych kontekstów dla tradycyjnych instrumentów. Znalazło to szczególny wyraz w wykorzystaniu ludzkiego głosu – stąd spora ilość utworów z wykorzystaniem tego instrumentu. Temperament artystyczny Agaty Zubel połączony ze znakomitym warsztatem wokalnym przynosi wprost zadziwiające efekty. Duchnowski zaś ma ambicję tworzenia nowych jakości muzycznych przy użyciu nowoczesnych środków wyrazu. Poszukiwania te prowadzone są tu na poziomie podstawowych komponentów utworu. Wiąże się to z koniecznością głębszej ingerencji w materię dźwiękową. Stąd użycie komputera – instrumentu, którego otwarty potencjał w dużym stopniu pomaga w odnalezieniu nowego oblicza elementarnych właściwości muzyki nie obarczonej ciężarem żadnych pozamuzycznych treści.

Oprócz zakomponowania dźwiękiem określonej czasoprzestrzeni można tu „komponować” same instrumenty. Taka sytuacja pozwala obcować z istotą muzyki. Pozwala kształtować jej punkt wyjścia i zarazem condicio sine qua non – brzmienie, które samo w sobie ma charakter indywidualny. To ono stanowi nierozdzielną substancję, z której składa się muzyczny byt. W nawiązaniu do tego powstał cykl utworów sygnowanych leibnizowskim terminem „monada”. Zestawienie właśnie tych instrumentów – głosu, towarzyszącego muzyce od początku, i komputera, wraz z najnowszymi zdobyczami techniki, wprowadza słuchaczy w inny wymiar.

Wykonawcy:

ElettroVoce:
Agata Zubel – głos
Cezary Duchnowski – fortepian, komputer

Program:

ElettroVoce Dzisiejsze improwizacje
A. Zubel Opowiadania na głos i fortepian preparowany
C. Duchnowski Trawy rozczochrane na głos i komputer
A. Zubel Parlando na głos i komputer
C. Duchnowski Monada 3 na głos, fortepian i komputer
ElettroVoce Znikąd historie
ElettroVoce Szymanki kurpianowskie

Czas trwania koncertu: [75']

Koncert w ramach cyklu 1000 lat muzyki we Wrocławiu
więcej informacji TUTAJ

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Zespół ElletroVoce

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail