16 kwietnia 2016 godz. 18:00
Narodowe Forum Muzyki, Sala Główna KGHM
Muzyka wykonywana w siedemnastowiecznym Wrocławiu doskonale odzwierciedlała kosmopolityczny charakter ówczesnego „miasta spotkań”. W programie kolejnego koncertu z cyklu 1000 lat we Wrocławiu odbywającego się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury nie zabraknie nawiązań do ówczesnego przenikania się kultur w stolicy Dolnego Śląska.
Wybitny znawca muzycznego baroku, prof. Marcin Szelest, zestawił utwory kompozytorów polskich, niemieckich oraz włoskich osiadłych i działających w zróżnicowanym narodowościowo i kulturowo Wrocławiu.
Na kompozycje te możemy spojrzeć dzisiaj jako na przykład specyficznego muzycznego ekumenizmu – choć pisane były na potrzeby wspólnot katolickiej i protestanckiej – to przez jedność stylu i gatunków, a często także przez wspólnotę wykonania twórczość muzyczna była niejednokrotnie efektem działania poza wyznaniowymi podziałami.
Kolejne spotkanie z muzyką dawną w Narodowym Forum Muzyki jest szczególnym wydarzeniem, podczas którego usłyszymy po prawie 400 latach premierowe wykonania wielu nieznanych współcześnie utworów. Oprócz muzyków Wrocławskiej Orkiestry Barokowej usłyszymy również światowej sławy zespoły specjalizujące się w prezentowaniu dzieł wczesnego baroku: Gli Agneli Genève oraz Concerto Palatino. Całość poprowadzi szwajcarski dyrygent, a zarazem jeden z najbardziej rozchwytywanych śpiewaków międzynarodowej sceny muzyki dawnej: Stephan MacLeod.
Wykonawcy:
Stephan MacLeod – dyrygent
Gli Angeli Genève
Concerto Palatino
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Marcin Szelest – koncepcja programu, konsultacja muzykologiczna
Program:
Panorama muzyki rozbrzmiewającej w XVII wieku w głównych kościołach Wrocławia: utwory kompozytorów włoskich, polskich, niemieckich i wrocławskich z lat 1608–1676
Koncert w ramach cyklu 1000 lat muzyki we Wrocławiu
więcej informacji TUTAJ