Zgłoś uwagę

SPECJALNE WEEKENDY I WYDARZENIA ESK WROCŁAW 2016

SPECJALNE WEEKENDY I WYDARZENIA
Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016


Ramą obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu są cztery wielkie projekty, z których pierwszy, Mosty, odbył się w czerwcu 2015 roku, a trzy następne odmierzają czas w 2016 roku: Przebudzenie (ceremonia otwarcia obchodów Europejskiej Stolicy Kultury) 17 stycznia, Flow (półmetek) 11 czerwca i Niebo (ceremonia zamknięcia) 17 grudnia. Natomiast rytm święta kultury europejskiej wyznacza kilkanaście specjalnych weekendów lub okresów skupionych wokół kluczowych wydarzeń programu, wyjątkowych momentów, pozwalających zobaczyć, dotknąć i włączyć się w to, co aktualnie ciekawego dzieje się w kulturze.

 

12 weekendów kultury, dni przygotowanych specjalnie dla mieszkańców oraz turystów

12 niepowtarzalnych okazji do świętowania i doświadczania kultury i sztuki

12 pretekstów do nowego rozpoznania tożsamości kultury Europy, Polski i Wrocławia

12 różnorodnych możliwości współtworzenia i przeżywania sztuki

Program każdego z nich został skonstruowany dla całych rodzin i grup przyjaciół – każdy odbiorca znajdzie w nim coś dla siebie.

 

Każdy weekend to zestaw interdyscyplinarnych wydarzeń, skierowanych do szerokiego grona obiorców. Kumulacja działań pozwala przeżyć cały dzień z kulturą i sztuką, poczynając od np. zwiedzania galerii, poprzez udział w koncercie czy spektaklu, po zabawę podczas warsztatów animacyjnych. Każdy może stworzyć własną i niepowtarzalną ścieżkę, korzystając z bogatej oferty programu.

15-17.01.2016| Przebudzenie – zimowa fiesta otwarcia obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Zimowa fiesta otwarcia to trzy dni w samym środku zimy. Wernisaże, koncerty i oficjalne uroczystości w zestawieniu z tętniącym życiem wrocławskim Rynkiem i „rozpaloną” Wyspą Słodową (powstaną tam specjalne instalacje z ogniem) rozgrzeją wszystkich mieszkańców miasta i zaproszonych gości. Karnawałowa zabawa rozpocznie się wewnątrz wrocławskich klubów i kawiarni oraz galerii sztuki. W programie znajdziemy otwarcie dwóch wystaw: prezentacji prac Eduarda Chillidy, artysty urodzonego w Kraju Basków, która jest hołdem dla Europejskiej Stolicy Kultury San Sebastián i 25 lat Mies van der Rohe Award  prezentującej najlepsze przykłady architektury europejskiej. Podczas uroczystego koncertu Mercouri / Xenakis w Narodowym Forum Muzyki, jednej z najlepszych w Europie sal koncertowych, Wrocław odda hołd Melinie Mercouri, pomysłodawczyni europejskich stolic kultury oraz legendarnemu Iannisowi Xenakisowi, greckiemu kompozytorowi muzyki współczesnej. Kulminacyjnym punktem weekendu będzie niedzielne popołudnie, gdy odbędzie się spektakularne widowisko Przebudzenie w przestrzeni publicznej Wrocławia. Ulicami miasta przejdą cztery pochody, które opowiedzą jego historię. Projekt realizowany jest przez Chrisa Baldwina we współpracy z Philippem Geffroy’em, francuskim artystą wizualnym, twórcą widowiskowych maszyn. Cztery Duchy miasta: Wielu Religii, Innowacji, Odbudowy i Powodzi przebudzą się w czterech odległych dzielnicach i ruszą w stronę Rynku. Ich marsz, a następnie zespolenie w centrum to poetycka metafora rodzącego się Wrocławia – mikrokosmosu Europy. W wydarzeniu wezmą udział setki wykonawców z Wrocławia i całej Polski.

|23.02.2016| Koncert Ennio Morricone
W lutowy wtorek odbędą się dwa ważne wydarzenia. We Wrocławiu pojawi się Ennio Morricone, włoski kompozytor i twórca ścieżek dźwiękowych do sześciuset filmów, m.in. Konesera, Misji czy Cinema Paradiso, który przebywa w trasie koncertowej z okazji sześćdziesięciolecia twórczości. Tego wyjątkowego koncertu wysłuchamy w Hali Stulecia, gdzie słynnemu kompozytorowi towarzyszyć będzie dwustuosobowy zespół chórzystów i członków orkiestry.  W tym dniu rozpocznie się również przegląd filmów Czechosłowacka Nowa Fala, która jest jednym z najbardziej twórczych zjawisk w powojennej historii europejskiego kina, a także integralną częścią rewolucji kulturowej lat sześćdziesiątych, nazwanej Praską Wiosną. W ramach projektu zostanie pokazanych ponad trzydzieści filmów, m.in. Štefana Uhera, Věry Chytilovej, Miloša Formana, Evalda Schorma, Jana Nemeca, Hynka Bočana, Ivana Passera, Jiřiego Menzla, Juraja Jakubiski.

|22-24.04.2016| Wrocław stolicą literatury
23 kwietnia 2016 roku w całej Polsce rządzić będzie literatura, a szczególnie we Wrocławiu, który właśnie wtedy rozpocznie kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. W specjalnie zaadaptowanej kamienicy na wrocławskim Rynku Ossolineum otworzy innowacyjną placówkę edukacyjną – Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zobaczymy oryginalny rękopis Mickiewicza, a wieczorem wyruszymy w podróż śladem współczesnej literatury światowej, czytanej przez znanych celebrytów w przestrzeniach kościołów i świątyń w ramach Europejskiej Nocy Literatury. Miesiąc Lwowski odsłoni przed nami tajemnice literatury ukraińskiej, a na licznych spotkaniach poznamy najważniejszych pisarzy, tłumaczy i krytyków literackich. Na Placu Wolności stanie przeszklony kontener Goethe-Institut Pop Up Pavillon – niezwykła scena dla koncertów, wystaw i odczytów, a rozpoczynający się przegląd filmów dokumentalnych MIASTOmovie:wro rzuci światło na wyzwania współczesnego miasta. Wrocław tego dnia uroczyście rozpocznie transformację w Bibliopolis, miasto bibliotekę, gdzie czytanie zdarza się wszędzie.

|30.04-3.05.2016| Wrocław Europejską Stolicą Jazzu i Gitary
Światowy Dzień Jazzu obchodzony 30 kwietnia oraz coroczne Święto Gitary organizowane na wrocławskim Rynku 1 maja stały się przyczynkiem do zorganizowania weekendu wokół muzyki. Jeden z najstarszych jazzowych festiwali świata, Jazz nad Odrą oraz ostatnia odsłona Melting Pot Made in Wrocław przygotują nas do intensywnego majowego weekendu. Z okazji Światowego Dnia Jazzu miasto zamieni się w wielką jazzową scenę: koncerty w salach Narodowego Forum Muzyki i Impartu, na statkach i barkach, parada jazzowa, piknik na Pergoli z pojedynkiem Big Bandów, nocne jam sessions w klubach i pubach i wiele, wiele innych. Finałowy koncert Thanks Jimi Festival w Hali Stulecia zakończy się Gitarowym Rekordem Guinessa, który od lat należy do Wrocławia, ale dzięki tytułowi Europejskiej Stolicy Kultury obecni będziemy w kilku miejscach Europy jednocześnie i przekroczymy liczbę 10 000 gitarzystów wspólnie wykonujących piosenkę Hey Joe. Również w Hali Stulecia oraz na Pergoli wystąpi czołówka gwiazd polskiej sceny podczas największego wrocławskiego festiwalu rockowego 3-Majówka. W trakcie przełomu kwietnia i maja odbędzie się również Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy Clarimania 2016 poświęcony instrumentom dętym drewnianym, który obejmuje koncerty, lekcje mistrzowskie i wykłady i wystawy. Z kolei podczas performatywnego Festiwalu Cyrkulacje Opowieści ciałem wybitni nauczyciele tańca i performerzy zgodnie z tegorocznym hasłem będą uczyć, że ciało może opowiadać i pobudzać doświadczenia.

|10-12.06.2016| Półmetek i Flow. Wielki miejski performance na Odrze i jej brzegach
Półmetek wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury uczcimy wielkim plenerowym wydarzeniem Flow, ukazującym historię tworzenia, zniszczenia i odbudowy Wrocławia. W centrum wielu wydarzeń performatywnych znajdzie się Odra i okoliczne parki, budynki i mosty. W ciągu dnia wzdłuż brzegów rzeki pomiędzy Ostrowem Tumskim, Biblioteką i Uniwersytetem odbędą się performance i happeningi, spektakle teatrów z zagranicy i spotkania kulturalne. Na Wyspie Słodowej zostanie ustawiona rzeźba-rakieta, w której możemy zostawić kartki z zapisanymi marzeniami – wyświetlone zostaną podczas ceremonii zamknięcia w grudniu 2016. Wieczorem wysłuchamy koncertu orkiestry z Czech, Niemiec, Polski i Izraela, wykonującej symfonię skomponowaną przez młodych kompozytorów z tych krajów. Towarzyszyć mu będzie wideo-mapping i setki działań w sercu miasta. W tym czasie odbędzie się również Europejski Zjazd Szkół Partnerskich, a także trzy festiwale. Pierwszy z nich to kameralny Art of Improvisation Creative Festival prezentujący najwartościowsze zjawiska i trendy sztuki improwizowanej. Drugi to Festiwal Kultury Wileńskiej, w ramach którego na Rynku stanie średniowieczna osada – miejsce pokazów rzemieślniczych i unikatowego rękodzieła, gdzie spróbujemy także specjałów kuchni litewskiej. Trzeci z nich – Ponad granicami: Festiwal Filmów Irańskich – połączony jest z prezentacją prac powstałych podczas warsztatów artystycznych. Podczas tego weekendu odbędzie się również wernisaż wystawy Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne prezentującej prace jednego z pionierów sztuki abstrakcyjnej, nieznanego szerzej w Polsce, który mieszkał i pracował we Wrocławiu. 


|17-19.06.2016| Kultura i sport – dobre tradycje Wrocławia
Po raz pierwszy niezwykłe wydarzenie kulturalne połączyliśmy z Nocnym Półmaratonem w czerwcu 2015 roku, gdy z okazji ogłoszenia programu Europejskiej Stolicy Kultury na stadionie miejskim odbyło się transmitowane przez TVP 2 widowisko z koncertem Andrea Bocellego, a na mostach, przez które wiodła trasa biegu, trwał największy w Europie performans Mosty. Sukces tego połączenia zainspirował nas do zestawienia widowiska operowego i Nocnego Półmaratonu jako kluczowych wydarzeń czerwcowego weekendu w 2016 roku. Najbardziej spektakularnym z wydarzeń tego weekendu będzie wielkie widowisko operowe: Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show,  oparte na fragmentach opery Carmen Georges’a Bizeta. Odbędzie się na gigantycznej scenie na Stadionie Miejskim, gdzie wystąpi pięćsetosobowy zespół artystów: orkiestra, balet, chór i soliści Opery Wrocławskiej, a także zespoły wokalne i taneczne z Wrocławia i Dolnego Śląska. W tym samym czasie na festiwalu wrocławskiej sztuki Podwodny Wrocław obejrzymy spektakle, pokazy video-art, wystawy i performansy, a także wysłuchamy koncertów. Podczas Bike Days. Festiwalu Filmów Rowerowych miłośnicy kultury cyklistów spotkają się, by obejrzeć filmy o tematyce rowerowej i podyskutować o życiu bez samochodu, a także by wspólnie przejechać na rowerach przez miasto. W tym czasie odbędzie się również wielki finał spotkania dziecięcych grup artystycznych z całego świata Brave Kids, a także Koalicja miast: Szczecin, akcja promująca prawo do twórczości i wzajemne oddziaływanie miasta, regionu i idei. Podczas podsumowania projektu Galeriowiec obejrzymy prezentację modernizacji zdegradowanego unikatu wrocławskiej powojennej moderny, zaś dzięki Eklektik Session 2016 zapoznamy się z muzyką z pogranicza różnych stylistyk. W programie m.in. koncert Eklektik Orchestra.

|24.-26.06.2016| Święto Wrocławia i jego gwiazdy: David Gillmour i Leszek Możdżer
Dzień św. Jana to wyjątkowy dzień we wrocławskim kalendarzu, coroczne święto miasta i mieszkańców. W 2016 roku uświetni je koncert członka grupy Pink Floyd, gitarzysty rockowego Davida Gilmoura oraz polskiego kompozytora i pianisty jazzowego Leszka Możdżera. Temu niezwykłemu spotkaniu muzyków dwóch pokoleń i dwóch ekspresji muzycznych towarzyszyć będą trzy festiwale. W trakcie White Festival, Festiwal Bieli wszystko zamieni się w nieskazitelną biel. Kostiumy, rekwizyty i uczestnicy pokryci zostaną warstwą glinki, która po wyschnięciu nada im biały kolor. Z kolei XX Festiwal Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale, organizowany od 1997 roku, skierowany jest do miłośników wszechstronnie rozumianej muzyki kameralnej. Będzie to również kolejny weekend festiwalu Podwodny Wrocław. W tym samym czasie odbędzie się 14. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL, wydarzenia artystycznego prezentującego sztukę współczesną w przestrzeni publicznej. W tej samej przestrzeni, na klatkach schodowych secesyjnych kamienic, historycznych podwórkach i zabytkowych placach, w zaniedbanych często miejscach, odbywa się cykl niekonwencjonalnych koncertów kameralnych o zabarwieniu happeningowym Zapomniane miasto. W ten weekend zobaczymy również dwie wystawy: Marc Chagall i malarze europejskiej awangardy, prezentującą prace tego artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Chagalla w białoruskim Witebsku, mieście narodzin malarza, oraz Wystawę stałą polskiej sztuki współczesnej w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Pawilonie Czterech Kopuł, a w jej ramach dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora i Aliny Szapocznikow.

|22-24.07.2016 / 29-31.07.2016| Film i muzyka
Wydarzenia podczas tych dwóch weekendów skupią się przede wszystkim wokół filmu i muzyki. Edycja specjalna T-Mobile Nowe Horyzonty, największego festiwalu filmowego, zostanie poszerzona o program Mistrzowie Kina Europejskiego, czyli cykl przeglądów filmowych przedstawiający historię i różnorodność sztuki filmowej Starego Kontynentu. Zaprezentowane zostaną dzieła filmowe, które ukształtowały historię europejskiego kina, Nową Falę lat 50. i 60. oraz ich kontynuatorów, a także kino baskijskie. Z kolei w ramach Singing Europe weźmiemy udział w spotkaniu kilkudziesięciu chórów z Europy, a podczas finałowego koncertu na stadionie miejskim każdy będzie mógł do nich dołączyć. Film i muzyka mogą wspólnie zaistnieć na przeróżne sposoby, jeden z nich zaprezentują opery filmowe. I tak zobaczymy dwie opery: Zagubioną autostradę z librettem noblistki Elfriede Jelinek i muzyką jednej z czołowych współczesnych kompozytorek Olgi Neuwirth, opartą na kultowym filmie Davida Lyncha, oraz River of Fundament, najnowszy projekt multidyscyplinarnego artysty Matthew Barneya. Zainspirował się kontrowersyjną powieścią Normana Mailera Starożytne wieczory, opisującą podróż człowieka od śmierci ku ponownemu narodzeniu. Podczas pierwszego weekendu odbędzie się również premiera spektaklu Historia żołnierza: Strawiński z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego. Spektakl ten powstanie w ramach projektu Głos wykluczonych, w którym grupy wykluczonych społecznie pracują nad sztuką wraz z profesjonalnymi artystami. Jedno z wydarzeń skierowane zostanie również do miłośników książek – Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki odbędzie się w 10. rocznicę istnienia ruchu, a licznym warsztatom i koncertom towarzyszyć będą spotkania z pisarzami. Wtedy również po raz pierwszy wysłuchamy światowego hymnu książki, którego tekstem jest wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety.

|2-4.09.2016| Weekend z fotografią
Wrześniowy weekend z fotografią to jeden z najważniejszych festiwali fotograficznych w Polsce oraz dwie wystawy. TIFF Festival odbędzie się pod hasłem Rivers and Roads i dotyczyć będzie podróży, migracji i problemów mobilności. W ramach festiwalu zobaczymy wystawę Łukasza Rusznicy oraz Jona Cazevane, której kuratorem jest Mikiko Kikuta, zainspirowaną rezydencją artystyczną w Japonii w ramach programu European Eyes on Japan. Z kolei wystawa zdjęć Catherine Balet Looking for the Masters przedstawiająca ewolucję fotografii pokaże nam zupełnie nowe spojrzenie na fotografie mistrzów: od autoportretu z 1839 roku do najnowszych trendów na Instagramie. Podobne ujęcie historii fotografii zaproponuje wystawa Photography Never Dies. Historia i przyszłość fotograficznego medium, gdzie zapoznamy się z pracami uznanych twórców i kuratorów, takich jak Erik Kessels czy Loretta Lux, a także z prezentacją archiwalnych dagerotypów zestawionych z amatorskimi zdjęciami z Instagrama czy Flickra. Kolejne wydarzenie tego weekendu to Po.rozumienie / Über. einkommen / Under.standing w ramach międzynarodowego projektu OpenHUB Europe. Zakłada aktywny udział odbiorców, wspólne działania i spotkania oraz włączenie artystów kręgu sztuki art brut i outsider art. Wrzesień to również tradycyjny termin Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń muzycznych w Polsce. W ramach 51. edycji festiwalu zaprezentowane zostaną ważne europejskie dzieła w wykonaniu najwybitniejszych artystów.

|14-16.10.2016| Międzynarodowa Olimpiada Teatralna
Październikowy weekend to szereg wydarzeń z dziedziny teatru, sztuki, filmu, literatury i muzyki. Na międzynarodowym festiwalu teatralnym, prezentującym osiągnięcia najwybitniejszych twórców z całego świata, Olimpiadzie Teatralnej, pojawią się tak znakomici goście jak: Eugenio Barba, Peter Brook, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Krystian Lupa, Walerij Fokin czy Jan Fabre. Podczas towarzyszącemu Olimpiadzie Shakespeare Lives in Film zobaczymy ekranizacje sztuk Szekspira, od dużych produkcji z udziałem gwiazd, po filmy niezależne. W tym samy czasie na wszystkich scenach Wrocławia odbędą się spektakle w ramach Dolnośląskiej Platformy Teatru – festiwalu teatrów Wrocławia i Dolnego Śląska, zaś we Wrocławskim Teatrze Lalek zobaczymy wystawę prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wybitnej scenografki współtworzącej wraz z Wiesławem Hejną jego najsłynniejsze spektakle. Podczas tego weekendu rozpocznie się również konkurs im. Eugeniusza Gepperta, przedsięwzięcie cykliczne poświęconym młodemu malarstwu oraz Play with Glass – European Glass Festival, czyli pierwsza w Polsce profesjonalnie przygotowana prezentacja europejskiej sztuki szkła. Literacka odsłona października to Bruno Schulz. Festiwal łączący gry miejskie, slamy, happeningi i koncerty ze spotkaniami autorskimi oraz dyskusjami poświęconymi literaturze, kulturze i sztuce. Zostanie wtedy również wręczona najważniejsza nagroda w dziedzinie prozy polskiej i twórczości tłumaczonej na język polski – Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. Natomiast miłośnicy muzycy podczas wydarzenia Muzyka uroczysta. Weihemusik będą mogli odsłuchać pierwszego powojennego wykonania Muzyki uroczystej Hermanna Matzke w ramach współpracy młodych artystów z Polski i Niemiec. Muzycy przygotują dzieła symfoniczne Johannesa Brahmsa, Karola Lipińskiego oraz utwór Weihemusik.

|9-11.12.2016| Europejskie Nagrody Filmowe
Grudzień we Wrocławiu upłynie pod znakiem kina. Wówczas bowiem podczas uroczystej gali wręczone zostaną Europejskie Nagrody Filmowe – najważniejsze wyróżnienia, przyznawane na Starym Kontynencie, których ideą jest promocja kina europejskiego i europejskich twórców. Członkowie Europejskiej Akademii Filmowej (obecnie jest ich koło trzech tysięcy) wybierają najlepszy europejski film oraz nagradzają europejskich twórców w kilkunastu kategoriach. Pierwszym polskim laureatem roku był Krzysztof Kieślowski za Krótki film o zabijaniu, a w 2014 roku Paweł Pawlikowski za Idę. W latach nieparzystych gala odbywa się w Berlinie, w latach parzystych w dużych miastach europejskich. 29. Gala odbędzie się właśnie we Wrocławiu. Wtedy też podczas WROsound, wydarzenia prezentującego najciekawszą muzykę Dolnego Śląska, będziemy mogli zapoznać się z debiutami, premierami nowych albumów oraz wysłuchać retrospektyw najbardziej zasłużonych dla gatunków artystów.

|16-18.12.2016| Niebo – ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Ostatni weekend wydarzeń zamykający wrocławskie święto kultury europejskiej to jednocześnie ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Widowisko Kwartetu Flow, podsumowujące i zamykające cały ten rok, stanie się również symbolicznym nowym otwarciem. Jedyny spektakl realizowany nie w plenerze, a w Hali Stulecia, wystawiony zostanie dla tysięcy widzów. Niebo będzie połączeniem oraz podsumowaniem motywów i elementów trzech poprzednich projektów Kwartetu, a także komentarzem i puentą całego wrocławskiego święta, oceną, ale i perspektywą dalszego rozwoju miasta. Orkiestra złożona z muzyków z Niemiec, Izraela, Czech i Polski oraz ogromny chór stworzą ramę dla spektaklu poruszającego motyw przewodni roku: Wrocław jako miasto europejskie należy do tych, którzy tutaj żyli i pozostawili swój ślad. W projekcie wezmą udział artyści z Niemiec, Francji, Izraela, Czech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Spojrzenie na Wrocław z nieco innej perspektywy zaoferuje nam Architektura Wrocławia w XX wieku, wystawa kompleksowo prezentująca dwudziestowieczną wrocławską architekturę. Ukaże miasto jako dynamicznie nakładające się na siebie warstwy, wciąż żywą istotę, poddawaną wielopłaszczyznowej analizie i interpretacji, bez stawiania granicy pomiędzy niemieckim Breslau a polskim Wrocławiem.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

najblizszy-tydzien-w-esk-2016-1459518588

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail