Jednym z bohaterów „Zagubionej autostrady” Davida Lyncha jest sam film. Do mieszkania Freda Madisona i Renee ktoś podrzuca kasety wideo, na których mogą oglądać siebie podczas snu. Dwóch detektywów próbuje rozwikłać tę zagadkę. Na ich pytanie o to, czy posiada kamerę, Fred odpowiada, że nie, ponieważ „lubi zapamiętywać rzeczy takimi jak chce je pamiętać, niekoniecznie takimi, jak się wydarzyły naprawdę”. Podświadomość i ukryte w niej zło są w Zagubionej autostradzie reprezentowane przez technologię, a przede wszystkim przez przemysł filmowy.
Reżyserka spektaklu Natalia Korczakowska wybrała jako miejsce akcji dla „Zagubionej Autostrady” otwartą niedawno przestrzeń Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu - nieoczywistą w tym kontekście. Teatr operowy zostanie uwolniony z kulis, a całość wpisze się w multimedialny i poszukujący charakter festiwalu. To będzie eksperyment, który można zestawić z takimi dziełami jak prezentowane w poprzednich edycjach filmy-spektakle Matthew Barneya (Cremaster) czy Petera Greenawaya (Walizki Tulse’a Lupera). Dzięki realizowanym na żywo projekcjom wideo wnikniemy w kulisy sali koncertowej NFM oraz detale akcji na scenie.
Kluczową rolę spełniają tworzone na żywo elektroniczne przekształcenia partii solistów, orkiestry oraz sześciu solistów wirtuozów (gitara, saksofon, klawisze, klarnet, puzon, akordeon). Dźwięki elektroniczne transmitowane są poprzez siatkę kilkudziesięciu głośników umiejscowionych na scenie tak, że otaczają słuchaczy, przemieszczają się wśród nich. Postaci „Zagubionej autostrady” płynnie przechodzą między mową, śpiewem i nietypowymi technikami wokalnymi prowadząc widzów w psychodeliczną podróż w głąb ludzkiej psychiki.
Operę będzie można zobaczyć w Narodowym Forum Muzyki:
21.07 o godz. 20:00, 23.07 o godz. 20:00 .
Bilety będą dostępne w kasach Narodowego Forum Muzyki oraz na www.bilety.nfm.wroclaw.pl od 1.06 br.
fot. BTW PHOTOGRPHERS