Zgłoś uwagę

17 Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 | Draft Systems

Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO stanowi główne forum sztuki nowych mediów w Polsce i należy do wiodących wydarzeń artystycznych w Europie, pokazujących najnowsze prace artystów z całego świata.  W tym roku wystawy, pokazy, spotkania, performansy i koncerty odbywać się będą pod hasłem Draft Systems. Tytuł odnosi się do zmienności systemów porządkujących świat, zwraca uwagę na ich złożoność i niestabilność, podkreśla ich niestałą naturę, wymykającą się próbom kontroli, nieustanną reorganizację rzeczywistości.

→ Program

Na wystawy i prezentacje, planowane w tym roku w 17 wrocławskich lokalizacjach, w tym m.in. w Centrum Sztuki WRO, Muzeum Narodowym, Pałacu Ballestremów, Narodowym Forum Muzyki, Synagodze pod Białym Bocianem, ale też np. po raz pierwszy w PSS Społem Feniks, złożą się dzieła artystów zaproszonych przez zespół kuratorski Centrum Sztuki WRO oraz prace wybrane z otwartego naboru, na który napłynęło z całego świata ponad 1300 zgłoszeń.

Wśród prezentowanych prac zwraca uwagę projekt „HFT The Gardener” Suzanne Treister. Ta wielopoziomowa konstrukcja zaciera granice pomiędzy sztuką, naturą, językiem, matematyką, ekonomią i traumą historii. Ukazuje korelacje i zasady podejmowania decyzji gospodarczych, oderwane od wglądu naukowego, mistycyzm i psychodeliki rezonujące z rynkiem światowym, sprzężenie zwrotne ezoteryki z ekonomią/sektorem finansowym.

 

"Facebook Algorithmic Factory” zwróci uwagę na proces, jakiemu ulegamy, zamieniając się z użytkownika w towar rynku kapitałowego. Umieszczony na wrocławskiej ulicy monument o nazwie „ Cyjanometr” stanie się jednocześnie urządzeniem do pomiaru stopnia niebieskości nieba, ale tym samym jego zanieczyszczenia.

Biennale WRO to również platforma prezentacji działań eksperymentalnych polskich artystów. Paweł Janicki zaprezentuje projekt badający artystyczne możliwości stosowania Odwrotnej Notacji Polskiej, historycznego dokonania liczącego się w swoim czasie na świecie ośrodka myśli filozoficznej i logicznej tzw. lwowskowarszawskiej Polskiej Szkoły Matematycznej.

Z kolei Maciej Markowski, którego „Kwartet na pomidory” można było w ostatnich latach podziwiać we Wrocławiu i Warszawie, dzięki współpracy Biennale WRO z festiwalem Musica Electronica Nova tym razem z Johnem Zornem realizuje instalację „Mute Music”.

Majowe wydarzenia to również prezentacje projektów uczestników programów rezydencyjnych Centrum Sztuki WRO. W najbliższej okolicy Parku Wschodniego, w którym w 2016 roku WRO umieściło gigantyczne drewniane „Megafony” do wzmacniania dźwięków natury, zrealizowany zostanie nocny pokaz/instalacja/performans „Film Noir” Andreya Ustinova.

Inspirowany pobytem w Centrum Sztuki WRO i warsztatami z najmłodszą publicznością jest również kinetyczny obiekt, utrzymywany i poruszający się w polu elektromagnetycznym, nowa praca Carolin Liebl i Nikolasa Schmid-Pfählera. Odbywające się w trakcie Biennale spotkanie „Sieci Kultury 1”, z udziałem czołowych specjalistów kultury cyfrowej i komunikacji, m.in. Alka Tarkowskiego, Mirosława Filiciaka czy Pawła Janickiego, będzie rozmową o stanie kultury cyfrowej w Polsce. Podejmie zagadnienia internetu jako wzoru kulturowego wywierającego wpływ na całość kultury. W ramach Biennale odbędzie się również trzecia edycja Konkursu Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów, organizowanego przez Centrum Sztuki WRO i Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prezentującego najciekawsze projekty dyplomowe zrealizowane na uczelniach artystycznych w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Nagrodę przyzna międzynarodowe jury.

W programie oczywiście również Małe WRO, specjalny program dedykowany dzieciom i ich najbliższym. W tym roku do stworzenia programu zaproszona została zaprzyjaźnioną z Centrum Sztuki WRO rodzina państwa Kraszewskich, uczestnicząca w programie WRO 2008 roku. Chodzi o dopuszczenie do głosu różnych perspektyw – młodszych i starszych dzieci, a także rodziców. Jak zawsze, w wielu lokalizacjach Biennale, zaplanowany został bogaty program wydarzeń na Noc Muzeów 2017.

Program

Wydarzenia otwarcia: 17-21 maja 2017
Wybrane wystawy i wydarzenia towarzyszące: do lipca 2017

Miejsca wydarzeń:
Centrum Sztuki WRO / Dom Handlowy Renoma / Muzeum Narodowe / dawny Pałac Ballestremów / Synagoga pod Białym Bocianem /

Infopunkt Barbara / Narodowe Forum Muzyki / Galeria Entropia / Dom Handlowy Feniks / Atelier WRO / Mediateka / UFF Klub / Wyspa Tamka / Park Wschodni

Organizator:
Fundacja WRO Centrum Sztuki Mediów / Centrum Sztuki WRO

Partnerzy:
Japan Foundation, EU-Japan Fest, Goethe-Institut, Austriackie Forum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza

Dyrektor artystyczny:
Piotr Krajewski

Realizacja:
Zespół Centrum Sztuki WRO

Dofinansowano ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej: http://wro2017.wrocenter.pl/

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Bienale-13-maja Bienale-13-maja_mm11 Bienale-13-maja_mm26 Biennale-15-maja_mm1270-1300x867 Biennale-16-maja_mm1467-1300x867 Biennale-16-maja_mm1555-1300x867 Biennale-16-maja_mm1770-1300x867 wro-biennale-2015_koch-image-0208-1300x959

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail