Zgłoś uwagę

3 dni książkowego szaleństwa – Literacki Woodstock dobiegł końca

„W dobie komputerów i telefonów komórkowych bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest szczególnie ważny. Nie możemy go unikać i wyręczać się technologią” – tymi słowami rozpoczęła spotkanie ze swoimi czytelnikami Danuta Wałęsa. Idea ta przyświeca Dyskusyjnym Klubom Książki od zawsze. Zainspirowany nią był również cały Literacki Woodstock. Przez trzy dni przeszło 800 członków Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski brało udział w panelach dyskusyjnych, spotkaniach z pisarzami i innych literackich wydarzeniach.

Głównym punktem programu była gala wręczenia nagród Dyskusyjnych Klubów Książki dla najbardziej poczytnych pisarzy 10-lecia. W kategorii literatury pięknej wyróżnieni zostali ex aequo Jacek Dehnel oraz Wiesław Myśliwski. Jacek Hugo-Bader otrzymał nagrodę w kategorii literatura faktu, natomiast Barbara Kosmowska zwyciężyła wśród autorów dla dzieci i młodzieży.

Gośćmi specjalnymi festiwalu byli Ildefonso Falcones, Rosa Montero i Olga Tokarczuk. Autor „Katedry w Barcelonie” zapowiedział kontynuację swojej bestsellerowej powieści. Hiszpańska pisarka i dziennikarka zarażała optymizmem stłoczoną pod parasolami publiczność. Natomiast wybitna polska prozaiczka mówiła o tym, że „książka to nie tylko towar, który ma się sprzedać”. Wszystkie oficjalne i nieformalne rozmowy o literaturze odbywały się w plenerach Wyższej Szkoły Oficerskiej. W przerwach intensywnego programu uczestnicy spacerowali lub odpoczywali na leżakach, otoczeni zielenią i wiekowymi drzewami.

Ostatniego dnia Literacki Woodstock opanował wrocławski Rynek. W południe po raz pierwszy zaśpiewany został Światowy Hymn Książki UNESCO. Bez podziału na scenę i widownię, na luzie, pełni zaraźliwej energii profesjonalni śpiewacy występowali obok amatorów zgromadzonych w różnych miejscach wrocławskiego Rynku. W finałowej scenie wzięło udział ponad 1000 osób. Po prezentacji hymnu czytelnicy spotkali się z Danutą Wałęsą. Pierwsza Dama opowiadała przede wszystkim o tym, jak zmieniło się jej życie i ona sama po wydaniu autobiograficznej książki „Marzenia i tajemnice”.

Dyskusje o książkach, przez książki i dla książek… Wierzymy, że członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki mogą tak bez końca i tego oczywiście im życzymy, jednak czas Literackiego Woodstocku upłynął. Przez trzy dni odbyliśmy setki, a może i tysiące rozmów o literaturze. Temperatura tych spotkań była zmienna jak towarzysząca nam pogoda – gorąca lub burzliwa. Jedno pozostaje pewne, emocje, których doświadczyliśmy pozostaną z nami na długo i na pewno zainspirują do nowych lektur.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

1 PFL_0487 PFL_0402 PFL_0747_s PFL_0870_s PFL_1083_s PFL_1131_s PFL_1346 PFL_8235 PFL_9722 PFL_9265 PFL_8361 PFL_8735 PFL_8965 PFL_9040 PFL_9134

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail