Zgłoś uwagę

4. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Organizowany od 2013 r. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to tygodniowe święto sztuk performatywnych dla młodych widzów i ich opiekunów. Tegoroczna, 4. edycja Przeglądu ma charakter wyjątkowy, otwiera bowiem uroczyste obchody 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek, została także włączona do oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

⇒PROGRAM/BILETY

Z tej okazji program festiwalu został poszerzony o spektakle zagraniczne, przedstawienia dla młodzieży i wydarzenia specjalne. Wśród tych ostatnich znajdą się m.in.: warsztaty dla rodziców „Sztuka dzieci, sztuka dla dzieci” prowadzone przez psycholożkę dziecięcą Agnieszkę Stein, gala jubileuszowa oraz spektakl dla dorosłych – głośny „Mistrz i Małgorzata” słowackiego Teatru Tatro w reżyserii Ondreja Spišáka. Przedstawienie zostanie zagrane w godzinach wieczornych w wyjątkowej plenerowej scenerii wrocławskiego Studia na Grobli.


Otwierająca Przegląd gala zainicjuje cykl uroczystości rocznicowych, który zakończy się dopiero w październiku. Kluczowym wydarzeniem drugiej, jesiennej części obchodów 70-lecia będzie monograficzna wystawa prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wybitnej scenografki przez wiele lat związanej z Wrocławskim Teatrem Lalek i współtworzącej jego najsłynniejsze spektakle. Przygotowana we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej ekspozycja obejmie elementy scenograficzne (kostiumy, lalki, projekty) stworzone nie tylko do spektakli WTL, ale i innych polskich teatrów.
 

Integralną częścią 4. edycji Przeglądu będą, jak co roku, dwa szerokie bloki edukacyjne: ogólnodostępny Ogród Sztuk w Ogrodzie Staromiejskim przy Wrocławskim Teatrze Lalek, obejmujący nieodpłatne warsztaty dla dzieci ze wszystkich dziedzin sztuki, a także interdyscyplinarny projekt dla młodzieży OMG Przegląd! (Przegląd Okiem Młodych Gniewnych).
 

Trwający przez tydzień festiwal rozpocznie się – już tradycyjnie – prapremierą. W tym roku będzie to spektakl „Yemaya – Królowa Mórz” na podstawie sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Martyny Majewskiej. Napisany na zamówienie teatru, utrzymany w baśniowej poetyce tekst opowiada o małym Omarze, który próbuje uciec ze swojego ogarniętego wojną kraju i przepłynąć łódką morze. Celem tej podróży i obiektem marzeń chłopca jest lepszy świat – nowa Ziemia Obiecana, bezpieczna i przyjazna obcym.
 

Goście 4. Przeglądu będą mogli zobaczyć 19 przedstawień z Polski i zza granicy, przeznaczonych dla szerokiego spektrum młodych odbiorców – od najnajmłodszych po młodzież gimnazjalną i licealną. W tym roku, jak i w latach ubiegłych, duża część zaproszonych na festiwal produkcji to spektakle oparte na nowych polskich sztukach. Aż trzy przedstawienia są prapremierami dramatów Maliny Prześlugi, w programie pojawią się ponadto sztuki Marty Guśniowskiej i Joanny Gerigk w reżyserii autorek. Nowością jest obecność w programie Przeglądu twórców znanych dorosłej publiczności, debiutujących w teatrze dla dzieci: Remigiusza Brzyka, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk czy Tomasza Karolaka.


Zapraszamy od 28.05 do 3.06 we Wrocławskim Teatrze Lalek

⇒PROGRAM/BILETY


Dyrektor Naczelny: Janusz Jasiński
Dyrektor Artystyczny: Jakub Krofta

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail