Zgłoś uwagę

48 HOUR FILM PROJECT we Wrocławiu

48HFP_plansza_Wroclaw_slajder

Fundacja Przestrzeń Filmowa przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 zorganizuje w tym roku w kwietniu 1. edycję 48 Hour Film Project Wrocław.

Mapa kulturalna Wrocławia od zawsze była bogata w ciekawe wydarzenia – filmowe, muzyczne, teatralne i literackie. Organizatorzy 48HFP mają ogromny zaszczyt dołączyć do projektów programu filmowego ESK Wrocław 2016 i wzbogacić repertuar wydarzeń stolicy Dolnego Śląska. Inicjatorem przeprowadzenia konkursu jest Roman Gutek, którego fanom filmu, kina autorskiego przedstawiać nie trzeba – w ubiegłym roku przewodniczył jury 4. edycji 48HFP Warsaw.

Skąd pomysł na 48HFP we Wrocławiu?

- Na Dolnym Śląsku mieszka i pracuje wielu młodych twórców filmowych. Chciałem aby mogli wziąć udział w tym międzynarodowym projekcie, który będzie dla nich szansą na prezentację ich umiejętności. Jestem również ciekaw ich spojrzenia na Wrocław, który będzie m. in. Tematem powstających w ramach konkursu filmów. – mówi Roman Gutek, Prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

katowice2014Czym jest 48 Hour Film Project?

48 Hour Film Project to międzynarodowy konkurs i festiwal filmowy podczas którego ekipy filmowe wymyślają i piszą scenariusz, a następnie kręcą i montują krótkometrażowy film (od 4 do 7 minut) w ciągu tytułowych 48 godzin. W każdej produkcji muszą pojawić się również obowiązkowe elementy: rekwizyt, tekst i bohater, które zostaną ogłoszone podczas Kickoffu – 17.04.2015 r., który odbędzie się w Centrum Technologii Audiowizualnych o godz. 18.00. Obowiązkowym „bohaterem” każdego filmu pierwszej edycji jest również miasto. W każdym filmie musi pojawić się zatem WROCŁAW, czy to w formie pocztówki, charakterystycznej lokacji, czy pejzażu na płótnie lub jak kreatywna dusza filmowców zapragnie. Między 17. a 19.04.2015 r. ekipy filmowe kręcą filmy, które wraz z dokumentami produkcyjnymi muszą dostarczyć na tzw. „Dropoff” – 19.04.2015 r. do godz. 19.30 również do CeTA.

Kluczowa zasada jest jedna – na nakręcenie i oddanie gotowego filmu jest tylko 48 godzin!

W konkursie biorą udział ekipy z całej Polski, a zgłosić się mogą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Takie filmowe zadanie to dla nich nie lada wyzwanie. Dlatego ważnym punktem w działalności fundacji, organizatora konkursu jest również edukacja filmowa. Każdy uczestnik konkursu może wziąć udział w bezpłatnych warsztatach. Podczas dwudniowych zajęć (11-12.04.2015) profesjonalni twórcy dzielą się swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną dot. pracy nad scenariuszem i reżyserią w ekstremalnych warunkach czasowych. Dzięki zapałowi ekip i tym spotkaniom powstają filmy, które mają szansę zaistnieć na międzynarodowej filmowej arenie.

W dniach 21-23 kwietnia br. wszystkie zrealizowane filmy zostaną zaprezentowane na dużym ekranie we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Seanse są otwarte dla wszystkich widzów, a publiczność będzie miała możliwość wybrać swojego faworyta („Nagroda publiczności”) wypełniając kartę do głosowania. Jednocześnie kilkuosobowe jury, którego honorowym przewodniczącym został Roman Gutek przyzna nagrody w 13 kategoriach wraz z tą najważniejszą – za Najlepszy Film. Uroczysta gala finałowa podczas, której poznamy laureatów odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty 25 kwietnia 2015r.

Zwycięska ekipa 48HFP Wrocław wraz z laureatami warszawskiej i katowickiej edycji weźmie udział w etapie międzynarodowym konkursu podczas festiwalu Filmapalooza – w 2016 r., gdzie ich film powalczy o nagrody w kilkunastu kategoriach, a tym samym możliwość pokazu swojego filmu podczas MFF w Cannes 2016 w ramach Short Film Corner.

logo 48HFPPOLAND czyste48Hour Film Project w Polsce

Organizatorem konkursu 48HFP jest Fundacja Przestrzeń Filmowa. W 2011 odbyła się 1. Edycja 48HFP w Warszawie. W ciągu dotychczasowych edycji w Polsce powstało ponad 260 filmów, zrealizowanych zarówno przez filmowców będących na początku swojej kariery, jak i przez profesjonalistów (blisko 300 ekip filmowych). Do tej pory odbyły się trzy edycje 48HFP Katowice, jedna edycja 48HFP Kraków. W 2015 roku odbędzie się 5. Edycja 48HFP Warsaw – wrzesień i 3. edycja 48HFP Katowice – maj.

Idea 48HFP spotyka się również z ogromnym zainteresowaniem wśród osobistości ze świata filmu, które wsparły ją wizerunkowo lub zasiadły w Jury konkursu. Wśród nich byli m.in.: Roman Gutek, Sławomir Idziak, Bartosz Konopka, Tomasz Raczek, Arkadiusz Jakubik, Magdalena Piekorz, Mitja Okorn, Anna Wydra, Agnieszka Obszańska, Łukasz Dzięcioł, Arkadiusz Tomiak, Jarosław Barzan, Xawery Żuławski, Lech Majewski, Kasia Adamik i inni znani, cenieni filmowcy.

Partnerami fundacji są uznane filmowe instytucje, uczelnie i wydziały artystyczne oraz media ogólnopolskie i lokalne. Współorganizatorami 1. edycji 48 Hour Film Project Wrocław są: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Partnerami: Centrum Technologii Audiowizualnych, Kino Nowe Horyzonty, Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

48HFP_plansza_Wroclaw_slajderIdea 48HFP

Festiwal umożliwia zarówno amatorom, jak i profesjonalistom połączenie pasji z trudnymi wymogami świata filmowego i idealnie wypełnia lukę powstałą na rynku festiwali filmowych (to jedyny w Polsce konkurs filmowy, w którym główną rolę odgrywa czas). Konkurs zachęca filmowców do wyjścia w przestrzeń miejską i wykorzystania jej do robienia filmów.

48 Hour Film Project to konkurs, który nie tylko daje szansę reżyserom na uczestnictwo w międzynarodowym przedsięwzięciu i zrobienie pierwszego kroku w kierunku filmowej kariery. Jest to także konkurs dla producentów, jakiego do tej pory w Polsce nie było. Krótki czas realizacji filmu sprawdza doskonałą organizację pracy ekipy i przygotowanie się do realizacji. Poza filmem ekipa musi dostarczyć również cały pakiet dokumentów, ponieważ jest to pełnoprawna produkcja filmowa.

Pomysł na konkurs zrodził się w USA, jego twórcą jest Mark Ruppert – producent filmowy. 48HFP organizowany jest od 14 lat, aktualnie w blisko w 130 miastach, na 6 kontynentach.

„Kiedy na zrobienie filmu masz 48 godzin liczy się każda sekunda!”

Zapraszamy wszystkich wrocławian oraz fanów filmu z całej Polski do udziału w konkursie.

Rejestracja do konkursu jest płatna i rozpocznie się: 1 MARCA 2015 r. Harmonogram 1. edycji 48 Hour Film Project Wrocław:

• 01.03 – rozpoczęcie rejestracji ekip do konkursu na stronie: T U T A J

• 11-12.04 – warsztaty filmowe dla zarejestrowanych ekip w CeTA

• 17.04 – Kickoff – w CeTA, oficjalne rozpoczęcie konkursu, godz. 18.00

• 17-19.04 – 48 godzin – filmowy weekend

• 19.04 – Dropoff – w CeTA, do godz. 19.30 ekipy muszą oddać gotowe filmy

• 21-23.04 – projekcje filmów konkursowych w Kinie Nowe Horyzonty

• 25.04 – gala finałowa, ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród w Kinie Nowe Horyzonty

Organizator: Fundacja Przestrzeń Filmowa Współorganizatorami 1. edycji 48 Hour Film Project Wrocław są: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Partnerami konkursu zostali: Kino Nowe Horyzonty, Centrum Technologii Audiowizualnych, Wroclaw Film Commission działająca w strukturze Odry-Film, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Informacje o konkursie:

www.facebook.com/48hfppoland

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail