Zgłoś uwagę

53. Jazz nad Odrą: wydarzenia towarzyszące

Spotkanie z Filipem Łobodzińskim – tłumaczem książki „Coltrane według Coltrane’a”, największe gwiazdy jazzu na plakatach i fotografiach oraz wyjątkowa giełda fonograficzna,a nawet muzyczne rejsy... po Odrze - to tylko niektóre przystawki w jazzowym menu 53. edycji Jazzu nad Odrą. 

W dniach 26-30 kwietnia za sprawą 53. edycji festiwalu Jazz nad Odrą Wrocław zamieni się w stolicę jazzu, a Impart w namiastkę nowojorskiego klubu jazzowego. Prócz koncertów wybitnych artystów w programie znalazły się także fantastyczne wydarzenia towarzyszące.

Łobodziński o Coltranie
W dniu rozpoczęcia festiwalu, 26 kwietnia, o godz. 17:30 w Imparcie (sala kameralna) odbędzie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim, tłumaczem książki „Coltrane według Coltrane'a” (wyd. Kosmos Kosmos), która swoją premierę miała 11 kwietnia. Wydawnictwo zawiera wszystkie znane dotąd wywiady z Johnem Coltrane’em, a także artykuły, wspomnienia czy noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi. Wielką rolę odgrywa tu brawurowe tłumaczenie Łobodzińskiego, dzięki któremu czytający ma wrażenie uczestniczenia w autentycznej rozmowie z wielkim Trane’em. Spotkanie zapowie koncert „Coltrane’s Sound” z udziałem syna Johna – Raviego będący hołdem dla zmarłego 50 lat temu artysty. Książka będzie do nabycia na stoisku De’Moliki w Imparcie podczas całego festiwalu.

Wybitni jazzman na zdjęciach i plakatach
Tego samego dnia w Imparcie otworzy się wystawa „Jazz World Photo” prezentująca 30 najlepszych zdjęć z poszczególnych edycji międzynarodowego konkursu pod tą samą nazwą. Wystawa co roku towarzyszy obchodom Światowego Dnia Jazzu i prezentowana jest w innym mieście, tym razem wyjątkowo we Wrocławiu. W konkursie biorą udział profesjonaliści i amatorzy, a łączy ich tematyka szeroko pojętego jazzu i bluesa. Wernisaż: 26 kwietnia, godz. 17:00.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, 25 kwietnia, we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu (ul. Św. Mikołaja 54/55) otwarta zostanie wystawa „Wielcy ludzie jazzu – plakaty Waldemara Świerzego”. To pierwsza prezentacja 25 portretów największych twórców jazzu XX wieku. Wśród nich m.in. King Oliver, Charles Mingus, Thelonius Monk, a także Miles Davis, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Benny Goodman i Ray Charles. Autor, Waldemar Świerzy, uznawany jest za mistrza portretu i jednego z największych twórców plakatu ubiegłego wieku.

Barbara (ul. Świdnicka 8c) z kolei będzie gospodynią wystawy „One Minute Jazz Portrait”. Podczas jubileuszowej, 50. edycji festiwalu Sławek Przerwa wykonał dziesiątki błyskawicznych portretów, dokumentując muzyków tuż po ich występach. Wszystko działo się szybko, w studiu zaaranżowanym na korytarzu Impartu we Wrocławiu. Te zdjęcia to zbiór emocji, jakie towarzyszą festiwalowi Jazz nad Odrą. Wystawa dostępna będzie w trakcie całego festiwalu.


Giełda płyt i wydawnictw muzycznych w Imparcie
30 kwietnia, podczas Światowego Dnia Jazzu Polskiego, szykuje się raj dla kolekcjonerów wydawnictw muzycznych. W ramach organizowanej w Imparcie giełdy fonograficznej będzie można nabyć płyty CD, winylowe i kasety, poznać muzyczne i wydawnicze nowości, powymieniać się krążkami oraz spotkać i porozmawiać o muzyce. W Imparcie będzie działał też festiwalowy boutique De’Moliki z gadżetami festiwalowymi i płytami artystów festiwalu. Ponadto wystawi się Wydawnictwo C2, a Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu zaprezentuje genialne postery ze swojej kolekcji. Giełda rozpocznie się o godzinie 12:00.

Jazz na mieście
Na kilka dni przed festiwalem, 20 kwietnia, jazz zabrzmi także w galerii handlowej Sky Tower. Dzięki współpracy z producentem szwajcarskich zegarków ORIS, sponsorem nagrody dla zwycięzcy Konkursu na Indywidualność Jazową 2017, w godzinach 17:00 – 19:00 przestrzeń w holu galerii wypełni się jazzową muzyką graną na żywo.

Na wszystkie wymienione wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny.

53. Jazz nad Odrą – POLISH JAZZ – YES!
Tegoroczna edycja festiwalu to m.in. hołd dla Johna Coltrane’a, wybitni amerykańscy perkusiści – Jeff „Tain” Watts i Kendrick Scott, saksofonistka Tia Fuller, znakomici jazzmani w projektach specjalnych, premiery płytowe i występy laureatów prestiżowych konkursów jazzowych, a przede wszystkim Światowy Dzień Jazzu Polskiego.

Wciąż dostępne są bilety na 27, 28 i 30 kwietnia. Ceny biletów na koncerty w Sali Teatralnej zaczynają się od 60 złotych (miejsce na balkonie). Jednodniowy bilet na Światowy Dzień Jazzu Polskiego kosztuje 90 złotych (ulgowy – 60 złotych). Bilety dostępne są w kasie Impartu (Mazowiecka 17), online na www.jazznadodra.pl, www.impart.art.pl oraz www.eventim.pl, a także w stacjonarnych punktach sprzedaży w salonach Empiku, Media Markcie i Saturnie w całej Polsce.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

53.-jno-plakat-1488790143 raycharles_design_Waldemar_Swierzy JnO_2016_-_gielda Coltrane_wg_Coltrane_a_okladka_ksiazki

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail