Agnieszka Franków-Żelazny nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej

AFŻslajder

Tomasz Dobrzański oraz Agnieszka Franków-Żelazny, kurator ESK 2016 ds. muzyki, zostali nominowani do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w kategorii: muzyka poważna.

„Za Festiwal Forum Musicum (edycja 2014: Musica pro tabula – muzyka i rozkosze stołu) odznaczający się kreatywnością, atrakcyjnością oraz odkrywczością repertuarową i wysokim poziomem artystycznym” został nominowany jego dyrektor artystyczny, Tomasz Dobrzański, muzyk, rekonstruktor instrumentów, pedagog, szef zespołu Ars Cantus. Agnieszkę Franków-Żelazny wyróżniono za stworzenie i prowadzenie „Chóru melomana”. Chórmistrzyni jest dyrektor artystyczną Chóru NFM oraz Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego, a także wykładowcą akademickim. Pełni również funkcję kuratora do spraw muzyki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Agnieszka Franków-Żelazny jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu: Wydział Edukacji Muzycznej (dyplom w 2004 r.) oraz Wydział Wokalny (dyplom w 2005 r.). W 2006 roku ukończyła Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W roku 2000 założyła Kameralny Chór Akademii Medycznej (obecnie Chór Medici Cantantes Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu), z którym do dziś odnosi liczne sukcesy na konkursach w kraju i za granicą. Od czerwca 2006 roku jest kierownikiem Chóru Filharmonii Wrocławskiej współpracując m.in. z takimi postaciami jak Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Paul McCreesh, Konrad Junghanel, James MacMillan czy Krzysztof Penderecki. Z chórem Filharmonii Wrocławskiej odnosi liczne sukcesy, do ostatnich zaliczyć należy prestiżową nagrodę magazynu „Diapason” – „Diapason d'Or” za płytę z nagraniem oratorium Eliasz Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Z Chórem Filharmonii Wrocławskiej występowała w takich miejscach jak Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Centre w Londynie, Gewandhaus w Lipsku oraz dwukrotnie w Royal Albert Hall w Londynie podczas słynnego festiwalu BBC Proms. W okresie od stycznia do lipca 2013 roku była opiekunem artystycznym Chóru Polskiego Radia, reaktywując Zespół i wprowadzając na powrót na polską scenę profesjonalną.

Laureatów Wrocławskiej Nagrody Muzycznej poznamy 24 listopada podczas gali w Teatrze Współczesnym.

Nominacje przyznała kapituła złożona z wrocławskich krytyków i dziennikarzy muzycznych oraz przedstawicieli Wydziału Kultury Urzędu Miasta.