Aitor Gametxo: moja rezydencja we Wrocławiu upłynęła mi doskonale

Moja rezydencja we Wrocławiu upłynęła mi doskonale, zwłaszcza dzięki ludziom, których poznałem w trakcie pracy nad projektem „Cicha symfonia”. Niesłyszący, których spotkałem w ramach projektu, byli wyjątkowo mili i dzięki nim moja praca stała się naprawdę przyjemna i radosna. Pamiętam, kiedy w pierwszym dniu pobytu zjawiłem się w PZG, pełen pasji i entuzjazmu, a następnie spróbowałem „rozmawiać” ze zgromadzonymi tam niesłyszącymi.

Niezwykle zaskoczyło mnie to, gdy nagle uświadomiłem sobie, że potrafię lepiej zrozumieć osobę posługującą się językiem migowym (dzięki uniwersalności niektórych znaków, a także wyrazowi twarzy i językowi ciała) niż osobę posługującą się językiem polskim. Pamiętam także moje wycieczki rowerowe do szkół specjalnych na północny zachód od miasta, gdzie poznawałem uczniów.

Także wszyscy koordynatorzy pracujący w ramach programu A-i-R Wro byli niezwykle otwarci i pomocni w czasie całego mojego pobytu. Rezydencja ta była dla mnie naprawdę niezwykłą okazją do pracy, zwłaszcza że po raz pierwszy wyjechałem za granicę aby opracowywać swój własny projekt, który stworzyłem w pewne deszczowe popołudnie w Barcelonie.

Trailer CICHA SYMFONIA - Silent Symphony (EN) from Aitor Gametxo on Vimeo.

Praca nad nim pozwoliła mi przemyśleć sytuację, w której znajdujemy się jako ludzie słyszący i to, w jaki sposób rozumiemy język filmu, stworzony wyłącznie przez oraz dla osób słyszących, a także przemyśleć wykorzystanie technik takich jak audiodeskrypcja lub prezentowanie dialogów przy pomocy dwóch różnych ujęć. W swoim projekcie chciałem eksperymentować z językiem filmu, w którym większe znaczenie zyskują elementy wizualne, traci je zaś dźwięk. Lustra, cienie i odległość między ludźmi stanowiły kluczowe elementy mojej pracy, w mieście takim, jakim jest Wrocław, który - jak każde miasto na świecie - pełen jest drobnych miejsc pełnych wizualnego bogactwa. Mam nadzieję, że tego rodzaju wymiany, pozwalające ludziom z całego świata pracować nad swoimi projektami, wzbogacanymi przez lokalne organizacje i społeczności, będą nadal organizowane we Wrocławiu.

Aitor Gametxo – artysta audiowizualny, reżyser, autor licznych filmów krótkometrażowych. Studiował komunikację audiowizualną w Bilbao i Barcelonie, we Wrocławiu był goszczony w ramach wymiany z ESK Donostia / San Sebastian 2016. W 2014 roku otrzymał nagrodę X-Films Project, przyznawaną w ramach międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Punto de Vista, dzięki której w ubiegłym roku nakręcił dokumentalny film pełnometrażowy „Inna mapa Abauntz” („El otro mapa de Abauntz”). W trakcie tegorocznej rezydencji Gametxo pracował nad esejem filmowym „Cicha Symfonia” („Silent Symphony”), poświęconym mieszkającym we Wrocławiu osobom niesłyszącym. Tych cichych 20 minut pokazuje, jak wygląda ich codzienność, miasto, w którym żyją oraz sposób, w jaki radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Jest to też rodzaj hołdu dla miejskich symfonii z lat 20-tych, w których szaleńczy rytm miasta ilustrowały maszyny i pociągi. Pozbawienie filmu dźwięku daje możliwość nie tylko skupienia uwagi na ruchu, stanowiącym istotę kina, ale też powrotu do czasów kina niemego. Bycie niesłyszącym jest w pewien sposób sytuacją jednoczącą ludzi we wspólnotę. W tym procesie przyjmowania kolektywnej tożsamości język odgrywa szczególną rolę. Polski język migowy, jak każdy inny na świecie, wykorzystuje nie tylko znaki, ale też m.in. przestrzeń, mimikę i gesty w celu stworzenia komunikatu. Film artysty można było oglądać podczas Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK (1-3 lipca 2016).

rok urodzenia: 1989
dziedzina: film