Zgłoś uwagę

Animatorzy z historią w Europejskiej Stolicy Kultury

Ogólnopolska Giełda Projektów_slajder

- Spotkanie animatorów kultury właśnie we Wrocławiu pokazuje jak ważne miejsce w programie i idei Europejskiej Stolicy Kultury przeznaczamy dla działań animacyjnych i aktywności lokalnej – Dominika Kawalerowicz, szefowa Działu Merytorycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Marek Sztark, koordynator współpracy ESK z Dolnym Śląskiem, podsumowywali we wtorek Ogólnopolską Giełdę Projektów, zorganizowaną przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Biurem ESK 2016.

Przez dwa dni we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol dwustu przedstawicieli środowisk kultury i liderów lokalnych z całej Polski prezentowało kilkadziesiąt projektów, które realizują w swoich instytucjach, stowarzyszeniach czy fundacjach, uczestniczyli też w warsztatach, debatach i spotkaniach.

To czwarta edycja Ogólnopolskiej Giełdy Projektów, ale pierwsza zorganizowana poza Warszawą. Mamy nadzieję, że jej uczestnicy wyjadą z Wrocławia z głową pełną pomysłów i rozwiązań, notesami pełnymi kontaktów i w przeświadczeniu, że Europejska Stolica Kultury 2016 to miasto spotkań ludzi, którzy zajmują się działalnością kulturalną na poziomie lokalnym i społecznym – mówiła Aleksandra Stańczuk-Sosnowska, członkini Zespołu Programowego i koordynatorka Ogólnopolskiej Giełdy Projektów z ramienia Narodowego Centrum Kultury. – Wrocław wybraliśmy gdyż na wielkim "NieKongresie Animatorów Kultury", najwięcej było animatorów z Dolnego Śląska oraz dlatego, że już w roku 2016 Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Poza tym tematem tegorocznej OGP były "Animacja i historie", historia w liczbie mnogiej i z małej litery, bo chodziło o historie drobne, historie ludzi i małych społeczności, a w tych tematach Wrocław jest bardzo mocny. Wrocław po prostu jest zanurzony w historii.

Marek Sztark przypomniał, że uczestnicy OGP spotkali się we Wrocławiu z m.in. ekspertami z wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość, fundacji Bente Kahan oraz Krzyżowa czy Archiwum Państwowego. – Wrocławiowi i biuru Europejskiej Stolicy Kultury 2016 animacja kultury leży na sercu, liczymy na dalsze ciągi i chcemy by ESK było dla takich inicjatyw partnerem, współorganizatorem i grantodawcą. Chcielibyśmy też by Wrocław eksportował najnowsze działania animatorów na Europę – zapewniali Dominika Kawalerowicz i Marek Sztark, ciesząc się, że współpraca ESK 2016 z Narodowym Centrum Kultury rozwija się na kolejnych polach.

Gościem konferencji prasowej była Joanna Ilczyszyn ze Stowarzyszenia Arteria, która opowiedziała, o projekcie "Stocznia Gdańska jest kobietą. Opowieści kobiet ze stoczni gdańskiej", który spotkał się z dużym zainteresowaniem w całym kraju i wciąż się rozwija.

Więcej o Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów można przeczytać: TUTAJ.  

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail