Zgłoś uwagę

Architektura na sierpień w ESK Wrocław 2016

W sierpniu we Wrocławiu dużo się dzieje. Aby nic nie umknęło Waszej uwadze - przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę z najważniejszych wydarzeń dotyczących architektury w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak
Wernisaż : 17 czerwca 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 18 czerwca do 4 września 2016 r.
Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl

Prezentacja wyjątkowo śmiałych realizacji i projektów Jadwigi Grabowskiej - Hawrylak przyczyni się do wypełnienia luki w historii architektury XX w., w której dzieła powstające po wschodniej stronie żelaznej kurtyny wciąż pozostają na marginesie.

Twórczość Jadwigi Grabowskej - Hawrylak kojarzona jest głównie z jej największą i najbardziej kontrowersyjną realizacją – zespołem mieszkaniowo-usługowym przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu, jednym z najlepszych i najbardziej wyrazistych dzieł architektury w powojennej Polsce.
Jednak przez jej deskę kreślarską podczas ponad pół wieku aktywności twórczej przewinęło się kilkadziesiąt projektów o niezwykle zróżnicowanej skali.

Więcej informacji: T U T A J


Architektura VII Dnia/Kościół. Piękno i Kicz
Wernisaż : 27 czerwca 2016 r.
Termin : wystawa czynna od 28 czerwca do 28 sierpnia 2016 r.
Miejsce : Zespół Młynów Maria, ul. Wyspa Słodowa 9, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Strona www : www.architektura7dnia.pl

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana oraz RealCo Property Investment and Development zapraszają na wystawę Architektura VII Dnia.

W grudniu 2015 roku minęło dokładnie 50 lat od zakończenia Soboru Watykańskiego II – reformy, która między innymi zrewolucjonizowała architekturę sakralną. W tym okresie wzniesiono w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów, dzięki czemu nasz kraj stał się istnym laboratorium nowoczesnej architektury sakralnej. Podstawową cechą powojennych kościołów jest ich różnorodność. W czasach PRL, gdy słowem - kluczem była „prefabrykacja”, kościoły były przestrzenią architektonicznej swobody. Projektanci brawurowo eksperymentowali z jednym z najsilniej zakorzenionych archetypów – wyobrażeniem świątyni. Efekty ich pracy reprezentują szeroki wachlarz rozwiązań estetycznych i formalnych – od architektonicznej tradycji do awangardy, od tych zaprojektowanych ze smakiem do kiczowatych. I choć zdominowały one krajobraz, nowoczesne, powojenne świątynie pozostają nadal na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze.

Więcej informacji: T U T A J


Cykl architektura: Mieszkanie w mieście | Duże A

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
CYKL ARCHITEKTURA : Mieszkanie w mieście (wykład)
Prowadzący : Nathalie de Vries I MVRDV (Holandia)
Termin : 29 sierpnia 2016 r.
Miejsce : Sala konferencyjna C - D WCK przy Hali Stulecia we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1, Wrocław
Wstęp : bezpłatny
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym.

Głównym zagadnieniem cyklu, realizowanego w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pod hasłem „Przestrzeń dla piękna”, będzie rola kultury w kreowaniu przestrzeni publicznych, prywatnych, półpublicznych, półprywatnych jako miejsc kształtowania postaw i tożsamości lokalnych społeczności.

Autor tekstu : SARP Wrocław I więcej o projekcie DużeA TUTAJ


Przed/Po. Architektura Wrocławia XX.XXI
Premiera projektu : sierpień 2016 r.
Wstęp : bezpłatny

Nowatorska platforma umożliwiająca odkrywanie najciekawszych dzieł architektury Wrocławia od roku 1900 do dziś. Książkowy przewodnik i aplikacja webowa (strona responsywna) będą wspomagać świadomą turystykę architektoniczną.

Ostatnie sto lat wrocławskiej architektury to czas wizjonerskich koncepcji, ambitnych planów i nietypowych realizacji. To niemiecka i polska architektura o wspólnym mianowniku, bazująca na modernistycznych wzorcach, często buntująca się przeciw odgórnie narzucanym zasadom. To czas tworzenia, zniszczenia i wielkiej odbudowy – stulecie, w którym splatają się nowatorstwo z konformizmem, awangardowe wizje z architektonicznym konserwatyzmem.

Więcej informacji: T U T A J


MoKaPP - Mobilny Katalizator Przestrzeni Publicznej
lipiec - wrzesień 2016 r.
Kuratorzy : Agata Gabiś, Karolina Jara, Michał Duda
Organizator : Europejska stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Promocji Sztuki Transformator

Celem projektu jest kulturotwórcza aktywizacja lokalnych społeczności. Wędrująca ‘baza aktywności’ mobilizować ma mieszkańców do współdziałania na polu kultury, wymiany informacji i wspólnej pracy nad oddolnymi pomysłami na ulepszenie przestrzeni. 

Krótkotrwałe działania w ramach projektu MoKaPP mają w założeniu stać się punktami krystalizacyjnymi aktywizacji lokalnych społeczności Wrocławia i Dolnego Śląska. Bazą MoKaPP-u na przestrzeni 2016 roku będzie mobilny Pawilon, ustawiany w kilku lokalizacjach. Jako priorytetowe rejony działania wybrane zostaną miejsca położone z dala od centrów, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do infrastruktury kultury. Jego pierwszym przystankiem będzie łąka w Lubiążu; potem będzie można go znaleźć w Chojnowie, Szczytnej oraz Nowej Rudzie, a także na jednym z wrocławskich osiedli. W Pawilonie będą się odbywać przedsięwzięcia inicjowane przez Fundację – warsztaty, zajęcia edukacyjne, projekcje filmów, spotkania i wystawy, które mają działać jako atraktor i zaczyn dla podstawowej działalności tj. wspomagania aktywności okolicznych mieszkańców, zwłaszcza w zakresie współodpowiedzialności i uczestnictwa w kształtowaniu przestrzeni publicznej.

Więcej informacji: T U T A J


Wystawa: Autoportret i Portret Rodzinny.
Prof. Ryszard Jędrak

Zapraszamy na wystawę prof. dr inż. arch. Ryszarda Jędraka, architekta oraz pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, który jest autorem m.in. budynku w którym mieści się wizytówka Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016- Barbara.
W niej właśnie, w ramach wystawy prezentować będziemy nie architekturę ale portrety z rodzinnych zbiorów, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane szerszej publiczności.

Więcej informacji: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

architektura1

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail