Zgłoś uwagę

Arcydzieła malarstwa z berlińskiej Galerii Narodowej

W Muzeum Miejskim Wrocławia po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie. Kolekcję Joachima Wagenera oglądać będzie można już od 18 września.

Berliński bankier i mecenas sztuki Joachim Heinrich Wilhelm Wagener (1782 - 1861) przez lata kolekcjonował dział współczesnych mu malarzy, głownie niemieckich, ale także z innych krajów Europy (m.in.: Francji, Belgii, Włoch i Holandii) z myślą o przekazaniu ich państwu w celu utworzenia ogólnodostępnej Narodowej Galerii. W 1861 roku spełnił swoje życzenie podarowując imponującą kolekcję 262 obrazów władzom Państwa Pruskiego pod warunkiem, że zostaną one udostępnione publiczności. Zgromadzone przez niego działa tworzą reprezentatywny obraz malarstwa europejskiego pierwszej połowy XIX wieku, który obejmuje takie kierunki jak m.in.: realizm, romantyzm oraz biedermeier. Część kolekcji prezentowana jest obecnie w Alte Nationalgalerie w Berlinie.

Wystawa kolekcji Joachima Wagenera w Pałacu Królewskim we Wrocławiu to szczególne wydarzenie, bowiem Galeria Narodowa w Berlinie niezwykle rzadko wypożycza swoje obrazy poza granice kraju. Jednak we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie aż 67 dzieł wybranych z całego zbioru. Dzięki tej ekspozycji polska publiczność będzie mogła zapoznać się z europejskim malarstwem XIX – wiecznym na przykładzie fragmentu kolekcji uważnej za jedną z najważniejszych na świecie dotyczącą tego okresu w sztuce. Wśród zaprezentowanych we Wrocławiu prac znajdują się malowidła autorstwa m.in.: Karla Friedricha Schinkla, Gustava Grunewalda, Petera von Corneliusa, Theodora Gudina, Domenica Quaglio, Givanniego Migliara i wielu innych. Polska publiczność będzie miała także okazję podziwiać słynny obraz „Finis Poloniae” Dietricha Montena z 1832 roku oraz prace wrocławskich artystów: Carla Fridricha Lessinga, Heinricha Mücke i Augusta Kopischa. Wrocław - miasto, które podczas II wojny światowej straciło swoje muzealne kolekcje jest gospodarzem wyjątkowej wystawy, która ma szanse stać się jednym z wiodących wydarzeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Więcej informacji: T U T A J

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

kolejna wystawa już od 18 września we Wrocławiu

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail