Zgłoś uwagę

Arcydzieła malarstwa z Galerii Narodowej w Berlinie

Kolekcja Joachima Wagenera
18 września 2016 – 15 stycznia 2017
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski


Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie fragment kolekcji, która dała początek jednemu z najsłynniejszych europejskich muzeów – Galerii Narodowej w Berlinie. 

Berliński bankier i mecenas sztuki Joachim Heinrich Wilhelm Wagener (1782 - 1861) przez lata kolekcjonował dział współczesnych mu malarzy, głownie niemieckich, ale także z innych krajów Europy (m.in.: Francji, Belgii, Włoch i Holandii) z myślą o przekazaniu ich państwu w celu utworzenia ogólnodostępnej Narodowej Galerii. W 1861 roku spełnił swoje życzenie podarowując imponującą kolekcję 262 obrazów władzom Państwa Pruskiego pod warunkiem, że zostaną one udostępnione publiczności. Zgromadzone przez niego działa tworzą reprezentatywny obraz malarstwa europejskiego pierwszej połowy XIX wieku, który obejmuje takie kierunki jak m.in.: realizm, romantyzm oraz biedermeier. Część kolekcji prezentowana jest obecnie w Alte Nationalgalerie w Berlinie.

Wystawa kolekcji Joachima Wagenera w Pałacu Królewskim we Wrocławiu to szczególne wydarzenie, bowiem Galeria Narodowa w Berlinie niezwykle rzadko wypożycza swoje obrazy poza granice kraju. Jednak we Wrocławiu zaprezentowanych zostanie aż 67 dzieł wybranych z całego zbioru. Dzięki tej ekspozycji polska publiczność będzie mogła zapoznać się z europejskim malarstwem XIX – wiecznym na przykładzie fragmentu kolekcji uważnej za jedną z najważniejszych na świecie dotyczącą tego okresu w sztuce. Wśród zaprezentowanych we Wrocławiu prac znajdują się malowidła autorstwa m.in.: Karla Friedricha Schinkla, Gustava Grunewalda, Petera von Corneliusa, Theodora Gudina, Domenica Quaglio, Givanniego Migliara i wielu innych. Polska publiczność będzie miała także okazję podziwiać słynny obraz „Finis Poloniae” Dietricha Montena z 1832 roku oraz prace wrocławskich artystów: Carla Fridricha Lessinga, Heinricha Mücke i Augusta Kopischa. Wrocław - miasto, które podczas II wojny światowej straciło swoje muzealne kolekcje jest gospodarzem wyjątkowej wystawy, która ma szanse stać się jednym z wiodących wydarzeń obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Kurator wystawy – dr Birgit Verwiebe (Alte Nationalgalerie w Berlinie)
Koordynator wystawy w Polsce – Katarzyna Kurpiewska (Muzeum Miejskie Wrocławia)
Do wystawy wydany został katalog

Wystawa czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 oraz od soboty do niedzieli od 10.00 do 18.00

Bilet normalny – 15 złotych
Bilet ulgowy – 10 złotych

Projekt realizowany w ramach Programu Sztuk Wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Kurator: Michał Bieniek

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Carl F. Lessing, Krajobraz śląski, 1841 Carl G. A. Hasenpflug, Lektorium w katedrze halberstackiej, 1828 Dietrich H.M. Monten, Finis Poloniae. Pożegnanie Polaków  krajem w 1831, 1832

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail