Zgłoś uwagę

Armia | Scena ulicy

Armia
Spektakl Teatru Akademii Ruchu
13/08/2016 {sobota} 21:00
Plac przed kościołem pw. św. Elżbiety, ul. św. Mikołaja

Armia to dynamiczna akcja plastyczna, której kolejne, ciągle aktualizowane wersje stanowią próbę interpretacji zmiennych losów Europy. Nasza wiedza o świecie często przybiera charakter statystycznej układanki angażującej naszą uwagę i pamięć w stopniu zależnym od doświadczenia kulturowego i standardów życia codziennego. Armia mówi o porządku i o zakłóceniu porządku, o kierunku i o utracie kierunku. Mówi także o potencjale mapy ludzkich losów – jej lokalnej i symbolicznej dramaturgii.

W pierwszej fazie spektaklu aktorzy wyznaczają pole akcji, a zarazem pozbawiają je, w sposób symboliczny, nawarstwień codzienności. Czyszczą, „sterylizują” wybrany fragment placu lub trotuaru, przygotowując go w ten sposób do przyjęcia roli ołtarza ofiarnego albo czystej karty, na której za chwilę zostaną zapisane znaki uniwersalnego przesłania.

[…] Zarówno demoniczna, nasycona dramatycznymi komunikatami z pola walki o ludzkie losy, muzyka, jak i pełne rosnącej pasji zachowania aktorów przedstawiają świat jako pole dramatycznych zmagań o dobro ludzkich spraw.

 

Występują: Janusz Bałdyga, Jolanta Krukowska, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz, Jan Pieniążek, Jarosław Zwirblis, Krzysztof Zwirblis

Czas trwania: 35 minut

 

Teatr Akademia Ruchu (AR) powstał w środowisku studenckim Warszawy w 1973 roku (data pierwszej premiery). Jego założycielem i kierownikiem artystycznym przez 40 lat istnienia grupy był Wojciech Krukowski. AR, znana przede wszystkim jako teatr ruchu i narracji wizualnej, była interdyscyplinarną grupą twórczą, działającą na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu. Język artystyczny Akademii Ruchu łączył cechy teatru wizualnego, sztuki performance i akcji plastycznej. Cechy wspólne w procesie działań AR to: ruch, przestrzeń i przesłanie społeczne. Teatr w swoim długoletnim działaniu zrealizował ok. 600 akcji ulicznych i wiele spektakli. Prace pokazywał na wielu ważnych festiwalach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii.

www.akademiaruchu.com

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

2

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail