Zgłoś uwagę

Art'n'Scroll – sztuka w ruchu

art [ang] - sztuka
, scroll [ang] - zwój, przewijać


Art’n’Scroll? 

Czym w istocie jest nośnik „city scroll”? To współczesna forma starożytnego medium – zwoju papirusu, pergaminu czy papieru, na którym zapisywano, zazwyczaj bogato inkrustując, rozmaite informacje, akty prawne, historie, poezję... 

Zwój w odróżnieniu np. od książki ma jednoznaczną strukturę linearną i nie ma podziału na strony. Stwarza to zupełnie inną przestrzeń wizualną i kompozycyjną.

W projekcie Art’n’Scroll modyfikujemy funkcję standardowego nośnika „city scroll”, który normalnie działa jak zwielokrotniony billboard reklamowy i eksponuje w określonym rytmie kolejne plakaty. 

W projekcie Art’n’Scroll wstęga papieru przewija się w sposób ciągły i zatrzymuje się tylko 2 razy przy zmianie kierunku: z góry na dół i z dołu do góry. 

Uzyskana w ten sposób ciągła powierzchnia bez podziału na kilka osobnych plakatów wykorzystana jest na pokaz.

Czym zatem może stać się „city scroll”: ekranem do prezentacji pionowego i długiego obrazu, medium dla papierowego „filmu” albo „animacji”, nośnikiem dla wizualnej i werbalnej narracji? Trudno przesądzać, ale wydaje się, że jako medium jest w stanie spełniać różnorodne funkcje. 

Traktujemy „scroll” jako nowe medium wizualne i testujemy różne warianty formalne.

Jak każdy eksperyment próba ta niesie ze sobą pewne znaki zapytania. Czy efekt końcowy jest równie dobry jak same składniki? Jak nieoczekiwana zmiana funkcji nośnika reklamowego wpływa na „krajobraz” okolicy, jak postrzegają to przechodnie i mieszkańcy?

 Większość spośród 6 prezentowanych prac została zaadaptowana do tego medium, dwie powstały z myślą o nim. Wybraliśmy prace znakomitych artystów – takie, które wykazują zbieżność z naturą „scrollingu” (przewijania), mają właściwości kinematograficzne bądź mogą dać w przybliżeniu efekt animacyjny (ruchu). 

Historyczna analogia tekstowa na wstępie okazuje się nieprzypadkowa bowiem w projekcie tym prezentowane są 2 prace z kręgu poezji konkretnej: „Bez tytułu” Barbary Kozłowskiej (1971) i „Fragment większej całości” Bogusława Michnika (1969). Ruchome obrazy malarskie to dzieła Bożeny Grzyb-Jarodzkiej („Bożena”, 1995) i Urszuli Wilk (praca z cyklu „Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu”, 2012). Najnowsze prace, zaprojektowane specjalnie na pokaz to „Fala” Beaty Rojek i „Za wcześnie za późno” Miry Boczniowicz. 

Przez 2 tygodnie 6 nośników reklamowych nie reklamuje niczego, staje się dziełem sztuki dla przechodniów, „przejezdnych” i mieszkańców miasta. Natomiast dla mieszkańców okolicznych podwórek te ruchome wystawy będą okazją do uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach edukacyjnych przewidzianych na czas „przewijania się” publicznej ekspozycji. Warsztaty połączą prezentacje zagadnień n.t. funkcjonowania sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej z praktycznymi działaniami dla dorosłych i dla dzieci. Należy zaznaczyć, że w efekcie końcowym nie wszystko jest domeną samych dzieł, potrzebna jest interakcja i ćwiczenie widzenia.Art’n’Scroll – sztuka w ruchu
7-31.12.2016

artyści: Mira Boczniowicz, Bożena Grzyb-Jarodzka, Barbara Kozłowska, Bogusław Michnik, Beata Rojek, Urszula Wilk
kuratorzy: Alicja Jodko, Mariusz Jodko | Galeria Entropia
lokalizacje: city scrolls, przestrzeń miejska Wrocławia
Mira Boczniowicz, „Za wcześnie za późno”, grafika cyfrowa, 2016

Żmigrodzka/Kasprowicza 51°08'07.8"N 17°02'12.6"EBożena Grzyb-Jarodzka „Bożena”, akryl na płótnie, 1995

Wyszyńskiego/Prusa 51°07'10.0"N 17°03'03.6"EBarbara Kozłowska „Bez tytułu”, poezja konkretna, 1971

Grabiszyńska/Zaporoska 51°06'07.3"N 17°00'46.2"E

Bogusław Michnik, „Fragment większej całości”, poezja konkretna, 1969 

Braniborska / Trzemeska 51°06'41.1"N 17°00'43.8"E

Beata Rojek „Fala”, rysunek wektorowy, 2016

Legnicka/pl.Strzegomski 51°06'45.4"N 17°00'25.4"EUrszula Wilk, praca z cyklu „Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu”, olej na płótnie, 2012 

Dworcowa/Piłsudskiego 51°05'58.5"N 17°02'19.9"E


zdarzenia towarzyszące | warsztaty | spotkania edukacyjne


Ewa Błaszak, Zuzanna Wollny

Muzeum Współczesne Wrocław
8.12. godz.18.00,
10.12. godz.16.00Stowarzyszenie Żółty Parasol (ul. Prusa)
7.12. godz.18.00Dworzec PKP Wrocław Główny (1. piętro)
10.12. godz.12.00

Projekt realizowany w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

art'n'scroll (1)

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail