Artyści ruszą do Wrocławia w odpowiedzi na zaproszenie Europejskiej Stolicy Kultury 2016

To pierwsza odsłona współpracy miast: Gdańska, Lublina, Katowic i Łodzi z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury 2016 w ramach Koalicji Miast. Zgodnie z hasłem „Kierunek Kulturalna Stolica” z kilku polskich miast w podróż ruszą artyści i animatorzy. Wszyscy spotkają się 20 czerwca o godz. 10.00 we Wrocławiu na Moście Uniwersyteckim – gdzie będą artystycznie prezentowali swoje miasta.

Z Gdańska artyści zdecydowali się na podróż autostopem, z Lublina płynie Łódka Kultury (1000 km największymi rzekami Polski), z Katowic wyruszają w trzydniową podróż zabytkowe rowery, z Łodzi – Łódź Truck z artystami i animatorami na pokładzie.

Gdańsk

Wyzwanie podjęło wielu związanych z Gdańskiem artystów: Anna Witkowska, Adam Witkowski, Elvin Flamingo, Maciej Salamon, Honorata Martin, Leszek Bzdyl, Anna Steller i Magda Jędra, Maciej Szupica, Mariusz Waras, Olo Walicki, Bogna Burska, Leon Dziemaszkiewicz i Patrycja Orzechowska. Dotrą do Wrocławia indywidualnie – każdy z nich sam wybiera punkt startu i sposób podróży. Celem jest dotarcie na Most Uniwersytecki na 10-tą 20-ego czerwca, gdzie spotkają się artyści z wszystkich miast, w ramach programu Mosty zapowiadającego program Europejskiej Stolicy Kultury.

W ramach programu Mosty, 20 czerwca wystąpi zespół Nagrobki (Maciej Salamon, Adam Witkowski) i wraz z artystą (jak dotrze) zostanie pokazana jedna z prac – pneumatycznych pojazdów Mariusza m-city Warasa, które powstała w ramach II Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej „OUT OF STH” organizowanego przez BWA WROCŁAW Galerie Sztuki Współczesnej pod kuratelą Joanny Stembalskiej.

Gdańscy artyści we Wrocławiu

Dodatkowo we Wrocławiu trwają wystawy trójki gdańskich artystów: we Wro Art Center można do 30 czerwca zobaczyć instalację Elvina Flamingo (Jarosława Czarneckiego) „Symbiotyczność tworzenia”, która otrzymała Nagrodę Krytyków i Nagrodę Wydawców Prasy na Biennale WRO 2015, do 5 lipca w Galerii Awangarda, w BWA Wrocław otwarta jest wystawaHonoraty Martin „Bóg Małpa”, a w Bibliotece Uniwersyteckiej, w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO 2015, do 30 czerwca prezentowana jest instalacja Filipa Ignatowicza „Autoportret”.

Koalicja Miast to projekt czterech miast, które ubiegały się o tytuł ESK a obecnie współpracują z Wrocławiem jako Europejską Stolicą Kultury 2016. Projekt ma na celu prezentację inicjatyw kulturalnych miast: Gdańska, Katowic, Lublina i Łodzi na scenie Wrocławia w ramach programu obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Celem Koalicji jest prezentacja miast skupiona na najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych, flagowych projektach i tym, co stanowi o ich genius loci. Częścią programu będzie dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę.

Lublin

Rejs Kultury z lubelskiego Mostu Kultury popłynie rzekami Polski aż do Wrocławia, gdzie weźmie udział w pierwszej odsłonie programu ESK 2016. Projekt Rejs Kultury to symboliczne ale i realne połączenie dwóch inicjatyw kulturalno-społecznych, którym przyświecają te same idee partycypacji obywatelskiej. Odbywają się na mostach w dwóch jakże rożnych miastach – Wrocławiu i Lublinie. Ponad 1000 kilometrów trasy wiedzie przez Warszawę, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn – której najprawdopodobniej nikt jeszcze nie przepłynął w ten sposób.

Katowice

Historia 150-letnich Katowic to historia kultury technicznej. Nie tylko ciężkiej techniki kopalń i hut, ale i lżejszej. Na przykład o wadze roweru. Takiego jak rower Ebeco, Katowickiej Fabryki Rowerów model 1925. Po założycielach i ich fabryce nie ma już śladu, a ich rower wciąż jeździ. Konkretnie jeździ na nim Wojciech Mszyca, człowiek – instytucja Katowic. Niezmordowany bojownik o ochronę dziedzictwa kulturowego Katowic i Górnego Śląska, w tym przede wszystkim zabytków kultury technicznej. Prowadzi prywatne minimuzeum techniki M1 Cyklisty. Najstarszy model to 101-letni Adler 1 z 1914 roku oraz 90-letni Ebeco. Na tym ostatnim Wojciech Mszyca wykona trasę Katowice – Wrocław oraz ponad 50-kilometrową rundę honorową wokół Wrocławia na cześć miasta, które w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury. Na mecie, na wrocławskim moście czekać będą inne rowery z kolekcji Wojciecha Mszycy, który chętnie o nich opowie, a może nawet pozwoli się przejechać.

Łódź

Artyści z Łodzi przybędą Łódź Truckiem – specjalnie zaaranżowanym busem, który będzie nawiązywał do street artu i łódzkich murali, których jest w mieście ponad 30. Do Łódź Trucka zaproszono artystów reprezentujących miasto: fotografa, filmowca, DJ-a, muzyka, artystę sztuki ulicznej. Podczas finału we Wrocławiu, na Moście Uniwersyteckim będzie wykonana akcja artystyczno-performatywna. Wydarzenie będzie nagrywane i powstanie z niego film podsumowujący.

Projekt MOSTY Wrocław

Zapowiedzią tego, co się wydarzy w roku 2016 jest projekt artystyczno-społeczny pt. „Mosty”. W sobotę (20 czerwca) 26 wrocławskich mostów zostanie oddanych w ręce kilkuset młodych Dolnoślązaków, którzy zamienią je w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i happeningowe, pracownie plastyczne, a nawet ciemnie fotograficzne. Młodzi ludzie (najmłodszy animator mostów ma 13 lat) wraz z artystami opowiedzą na mostach o sobie, Wrocławiu i sztuce.

efwfe