Zgłoś uwagę
Bask

Szczegóły programu

CZYM JEST BASK?

 

BASK powstał jako platforma dialogu między Wrocławiem a San Sebastian, siostrzanymi Europejskimi Stolicami Kultury 2016. To przestrzeń poszukiwań punktów wspólnych między polską i baskijską kulturą, miejsce twórczych działań i nauki praktycznych umiejętności artystycznych podczas warsztatów i akcji kulturalnych. Przez 3 dni każdego lata, jedna z zapomnianych przestrzeni Wrocławia staje się centrum dialogu i odkrywania kultury baskijskiej. Na tegoroczną odsłonę BASK zapraszamy w dniach 1-3 lipca do willi przy ul. Parkowej 1-3.

GRAJ JAK BASK

 

Tym razem przyjrzymy się, w jaki sposób Baskowie rozumieją rozrywkę (i jakie są cechy wspólne/różnice pomiędzy polskimi a baskijskimi sposobami spędzania wolnego czasu). Tematem tegorocznej edycji jest GRA || JOKOA; w tym przypadku – aktywności artystyczne dla rozrywki i dokumentujące rozrywkę. Dlaczego? Rozrywka jest istotna dla określenia zarówno tożsamości pokolenia, jak i form życia społecznego; budowania kultury rozwijającej się poza pracą zawodową/obowiązkami.

 

MIEJSCE DLA KULTURY

 

BASK odzyskuje przestrzeń dla kultury: zarówno poprzez darmową edukację kulturalną (zdobywanie praktycznych umiejętności artystycznych, rozszerzanie kompetencji kulturowych, dialog międzykulturowy), jak i wykorzystywanie nowych miejsc dla kultury we Wrocławiu. W tym roku spotkamy się w dawnej willi Oswalda Püschela, perle dziewiętnastowiecznej architektury (ulica Parkowa 1 – 3 na wrocławskich Szczytnikach).

 

AKCJE MIEJSKIE I WARSZTATY

 

Sercem projektu BASK jest cykl warsztatów i akcji miejskich prowadzonych przez polskich i baskijskich artystów, animatorów kultury i znawców baskijskiego obszaru kulturowego. Razem z uczestnikami wspólnie podejmą próby interpretacji kultury baskijskiej, jej sprzeczności i tajemnic, korzystając przy tym z różnorodnych narzędzi edukacyjnych i artystycznych. 

 

Jako akcje miejskie rozumiemy wszelkie działania w przestrzeniach publicznych Wrocławia, mające formę gry i prezentujące ważne zjawiska współczesnej kultury i problemów społecznych dotyczących całej Europy. Uczestnicy akcji miejskich zastanawiać się będą nad problemami narodowości, tożsamości kulturowej, stereotypów, a także porównają sytuację przestrzeni miejskich we Wrocławiu i San Sebastian. W ramach akcji miejskich zorganizowany zostanie także szereg spotkań z artystami w trakcie procesu tworzenia, czego efektem staną się wspólne prace site-specific, wypracowanie dobrych praktyk, konfrontacje historyczne czy działania performatywne w tkance miejskiej.

 

W trakcie warsztatów każdy uczestnik będzie miał okazję zdobyć praktyczne umiejętności z zakresu mody, dizajnu, food dizajnu i rzemiosł przy jednoczesnej nauce o historii, tradycji i kulturze innych narodów. Prace artystyczne powstałe podczas warsztatów będą fuzją polskiej i baskijskiej tradycji oraz współczesnych realiów kulturowych.

BASKIJSCY ARTYŚCI

Podczas imprezy będzie można spotkać artystów z Kraju Basków, a także zobaczyć efekty rezydencji polskich twórców, którzy mieli okazję pracować w San Sebastian. Wszystko to dzięki Programowi Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, działającemu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W tym roku podsumujemy trzyletnią wymianę rezydencyjną między stolicą Dolnego Śląska a San Sebastian. Będzie można też zobaczyć wyniki pracy tegorocznych rezydentów – Diego Vivanco, który przygotowuje projekt „And Tomorrow What?”, analizując sytuację zarobkową współczesnych artystów (jakich prac pozaartystycznych muszą się podejmować, aby móc zająć się sztuką?) oraz Aitora Gametxo, realizującego esej dokumentalny „City of Sounds and Silence” – obserwację Wrocławia przez pryzmat jego głuchoniemych mieszkańców.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


PARTNERZY

MADRE MIA - Centrum Językowe


CO? BASK 2016 – Otwarta Pracownia Kultury Baskijskiej: GRA || JOKOA

KIEDY? 1 – 3 lipca 2016

GDZIE? Parkowa 1 – 3, Wrocław

 

kultura / sztuka / design / warsztaty / koncerty / filmy / akcje miejskie

 

BASK 2016 – WŁĄCZ SIĘ!

WYSTAWA:

BudCud na urlopie – Zrób To (wszystko) Sam
01.07.2016, godz. 17.00-23.00

02-03.07.2016, godz. 12.00-23.00

Ktoś się nie bawi, żeby bawić się mógł ktoś. Agata i Mateusz z BudCud wyjeżdżają na urlop, ale w Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK, na odwiedzających willę przy Parkowej czekać będzie sporo pracy do wykonania. Projektanci zamienili starą czytelnię Uniwersytetu Medycznego we własną pracownię, w której na każdego (chętnego) czekać będzie zadanie do wykonania. Wyzwania warsztatowe i projektowe, przeplecione filmowymi brykami do rysunku architektonicznego i projektowania, pozwolą nie tylko podszkolić się profesjonalistom, ale również wejść w rolę prawdziwego konstruktora. Bryki – gotowe instrukcje – uzupełnione będą opracowanymi przez architektów moodboardami – inspirującymi tablicami skojarzeniowym, które nie pozwolą utknąć przy najbardziej oczywistym rozwiązaniu.

Wszystkie powstałe prace uczestnicy będą mogli zabrać do domów. Lepszym pomysłem jednak jest zbudowanie z nich ekspozycji w pracowni BudCudu, jako dowód wspólnego działania.

Najpierw warsztat, później kreacja!

Pracownia będzie czynna od piątku do niedzieli w godzinach otwarcia BASK (działanie otwarte, na które nie obowiązują wcześniejsze zapisy). Opiekunka: Aleksandra Zielonka z BudCud.

Dla BASKa duet z BudCud przygotował żywą i rozgrywającą się na oczach widzów (i z ich pomocą) wystawę, bawiąc się dwoma głównymi pojęciami, wobec których organizowany jest czas człowieka – pracą i odpoczynkiem. Dzięki przygotowanym przez siebie filmom instruktażowym, zadaniom czy poleceniom udowadniają, że to, co zazwyczaj wiąże się z przykrym obowiązkiem, może być świetną zabawą.

BIO:
BudCud
to praktyka architektoniczno-urbanistyczna prowadzona przez Agatę Woźniczkę i Mateusza Adamczyka. Pracują w Polsce i za granicą, udowadniając, że architektura może być wynikiem kontekstu i marzenia; tego co zastane i ulotne. Tworzą z myślą o człowieku i dla człowieka, dla roślin i zwierząt, bo, jak uważają, architektura jest częścią wielkiego wspaniałego organizmu. Współpracowali z kilkudziesięcioma instytucjami przy niezmierzonej ilości wystaw, projektów, warsztatów, wygrywając sporą liczbę polskich i międzynarodowych nagród.
www.budcud.org

 

WARSZTATY:

MASSMIX przedstawia: TRYBITRON

02.07.2016, godz. 12.00-17.00 + wycieczka - niespodzianka

03.07.2016, godz. 12.00-17.00 + wycieczka - niespodzianka

Ideę wlepki – zwielokrotnionej, lekkiej, wszędobylskiej, bezkształtnej – jak o niej mówią twórcy Massimixu – najbliżej można ulokować obok równie dynamicznego graffiti, z którym nasi goście są dobrze zaznajomieni.

Jednak tym razem to właśnie wlepka będzie w centrum uwagi, czy raczej produkcji, do której chcemy zatrudnić uczestników.

Nasz baskijski ogród otaczający willę przy Parkowej zmieni się w warsztat produkcyjny, gdzie przy „taśmach” w specjalnych uniformach  uczestnicy staną wraz z członkami Massmixu, by od początku do końca stworzyć wyjątkowy wlepkowy obiekt.

Czy masowe wytwórstwo może być zabawą? Tak, jeżeli to, co powstało, jest wynikiem kolektywnej improwizacji. Zapraszamy do udziału w specjalnym warsztacie projektantów, grafików, street artystów i zajawkowiczów.

BIO:
Massmix
to kolektyw artystyczny, który od 2006 roku realizuje projekty z pogranicza malarstwa i działań ulicznych. Organizuje wystawy i prowadzi warsztaty angażujące grupę uczestników do stworzenia wspólnego dzieła. Proces ich pracy przypomina układanie puzzli, z tą różnicą, że nie obowiązuje żaden z góry narzucony schemat.

Są organizatorami 118 akcji, udokumentowanych na www.massmix.bzzz.net. Na co dzień prowadzą galerię V9 w Warszawie.

berETA by Goes to M
01.07.2016, godz. 17.00-21.00

02.07.2016, godz. 12.00-16.00

Gdyby poszukać części Polski podobnej do Kraju Basków, byłby to bez wątpienia Śląsk. Nie ze względu na architekturę czy krajobraz, ale poczucie niezależności i odrębności kulturowej mieszkańców od reszty kraju.

Goes to M, twórcy niezwykłych autorskich tkanin artystycznych, bazując na tradycyjnych baskijskich beretach nauczą uczestników warsztatów współczesnych metod aplikacji zainspirowanych regionem Śląska. Wspólnie z uczestnikami przygotują moodboard, który stanie się bazą do tworzenia indywidualnych projektów. Technika aplikacji to piękna alternatywa dla nadruków, wykorzystująca elementy dekoracyjne wykonane z różnych materiałów nanoszonych na tkaniny. Każdy może przygotować swój tradycyjny baskijski beret w nowej odsłonie.

BIO:
Marka powstała w 2012 roku w Katowicach z inicjatywy Magdy Pogorzelskiej, autorki i głównej projektantki. GOES TO M to fuzja wygodnego kroju z bogatym zdobnictwem, wykonanym techniką aplikacji, będącą alternatywą dla nadruku. Technika ta polega na naszywaniu elementów dekoracyjnych z różnych tworzyw na materiał, czego efektem jest powstanie autorskiej, artystycznej tkaniny.

Każdy wytwór marki jest jedyny w swoim rodzaju, dzięki użyciu w procesie produkcji materiałów i dodatków krawieckich pochodzących z całego świata. Połączenie tkanin i dzianin luksusowych z materiałami z recyklingu hołduje idei slow fashion i świadomej konsumpcji. Krótkie serie powstające dwa razy do roku w pracowni marki są wyjątkowe, odmienne, pełne humoru i dystansu do powszechnie przyjętych kanonów.

www.goestom.com

Madre Mia! P. Vasco ¡ViVelo!
01.07.2016, godz. 17.00-18.00

Odkryj Kraj Basków w 60 min za pomocą wszystkich zmysłów!

Poprzez gymkhanę uczestnicy mogą poznać kulturę baskijską w jedną godzinę. Rozmaite testy i gry staną się medium do poznania gastronomii, przepięknych miejsc Kraju Basków, języka baskijskiego i wielu innych.

W tych zawodach uczestnik stanie się częścią drużyny, która – aby wypełnić misję i zdobyć wszystkie elementy kulturalnej układanki – będzie musiała przejść różne zadania korzystając z pięciu zmysłów.

Zamknij oczy. Pozwól swoim zmysłom być twoim przewodnikiem.

BIO:
Madre Mia – wrocławska szkoła kultury hiszpańskiej, której przyświeca misja przybliżania tradycji półwyspu iberyjskiego poprzez naukę I zabawę.

www.madre-mia.pl

Wyszywane Baski by E-R-S
02-03.07.2016, godz. 12.00-17.00


Podróż po historii baskijskiego rękodzieła, wspaniałych wzorów geometrycznych i ornamentów roślinnych, które w połączeniu z naszymi własnymi projektami stworzą grę skojarzeń – realizacje łączące w sobie przeszłość i przyszłość razem z teraźniejszością.

Tradycyjnym wyrobem Basków są pięknie haftowane chusty i serwetki, a wykorzystywane przez nich wzory są na tyle uniwersalne, że można dopasować je do współczesnej historii.

W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się wyszywania tradycyjnych wzorów, mieszając je z naszymi własnymi projektami – nawiązując też do bogatej tradycji z Polski. Wyszywać będziemy makatki / elementy na koszulkach oraz ściereczki i chusty (każdy z uczestników będzie mógł wyszyć coś na swoim ubraniu). Zabierzcie dużo cierpliwości, chęci i mnóstwo pomysłów!

BIO:
Ewa Rebeka Służyńska
– urodzona w 1990 roku. Studentka mediacji sztuki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; debiutowała w 2013 roku indywidualną wystawą rysunków „Everyday Struggle” w Studio BWA Wrocław. Współpracowała z Otwartą Pracownią Kultury Baskijskiej BASK i Laboratorium Ulicy MIASTOPROJEKT. Brała udział w wystawach m.in. w galerii Wozownia w Toruniu, w galerii Entropia we Wrocławiu i w galerii V9 w Warszawie. W 2015 roku w galerii POCO we Wrocławiu odbyła się jej druga indywidualna wystawa – „Upadek swobodny”. Razem z Magdaleną Kreis i Natalią Romaszkan współtworzyła projekt „Po drugiej stronie stołu”, zrealizowanej w ramach rezydencji artystycznej w San Sebastian (Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro).

G-R-A by Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan / 3D czyli Dizajn Dla Dzieci
02.07.2016, godz. 16.00-18.00


To nie tylko słowo, ale też litery! W trakcie warsztatu uczestnicy poznają typowy baskijski font i zobaczą, jak sprawdzi się odrysowywany z szablonów na ścianie. Na samym końcu przekonają się, czy w którejś literze zmieści się nasza głowa albo ręka!

Warsztat dla dzieci od 6 do 12 lat jest bezpłatny, ale obowiązują na niego zapisy, które rozpoczynają się 27 czerwca. Prosimy o wysyłanie maili na adres 3d@bwa.wroc.pl, podanie imienia, nazwiska i wieku dziecka.

BAL FOLK POZNAN
01.07.2016, godz. 20.00-23.00


Warsztaty tradycyjnych tańców baskijskich prowadzone przez polskich tancerzy. BalFolk Poznań to grupa pasjonatów odkrywająca dla szerokiej publiczności tradycje taneczne i muzyczne Europy. Podczas warsztatów w ramach projektu BASK przeniosą nas w świat baskijskiego dansingu.

www.balfolk.blogspot.com
www.facebook.com/balfolkpoznan


SITWA
02.07.2016, godz. 12.00-16.00


Sitwa poprowadzi warsztat, który będzie się odnosił do flagi jako sygnału. W ramach działania uczestnicy połączą techniki reprodukcji elementów na sicie i ręcznego szycia z różnych materiałów. Każdy z uczestników stworzy swoją niepowtarzalną flagę, proporczyk lub inny rodzaj znaku.

BIO:
Sitwa to niezależny, działający w myśl zasady DIY kolektyw sitodrukowy, w którego skład wchodzą: Dominika Łabądź, Anna Pastuszka, Dominika Kulczyńska, Agata Wiejak, Michał Weksler, Maciej Śliwa, Joanna Synowiec.


AKCJA OGRODOWA:

M-ETXEA
01.07.2016, godz. 17.00-21.00

02-07-03.07.2016, godz. 12.00-21.00

Dwa zespoły pod okiem baskijskiej grupy architektów M-Etxea zbudują swoje bazy. Oswajając dziką część ogrodu, wykreują przestrzeń, która będzie schronieniem i miejscem do zabawy jednocześnie. Do stworzenia naszych namiotów użyjemy materiałów z recyklingu, nici, a przede wszystkim – własną wyobraźnię.

BIO:
M-Etxea
to stowarzyszenie utworzone w 2007 r. przez Szkołę Architektury w San Sebastian, nauczycieli, studentów i jej absolwentów. M-Etxea bada przestrzeń urbanistyczną i architektoniczną pod kątem codziennego wykorzystania. Analizując jej użyteczność, grupa architektów poszukuje  właściwej drogi dla współczesnej architektury, roli architekta i urbanisty, a także rozwoju miast. W swoim laboratorium M-Etxea skupia się na przestrzeni, w której żyje i działa; jest jednocześnie jej projektantem i użytkownikiem. Razem z zapraszanymi do współpracy mieszkańcami San Sebastian szuka najlepszych rozwiązań i projektów dla przestrzeni publicznej.

ww.m-etxea.com


SCENA MUZYCZNA:


LAS MARINES DJ
01-03.07.2016


Maria i Ines, dwie didżejki z Zarautz (Kraj Basków), których muzyka rozbrzmiewa na gorących plażach San Sebastian.

www.facebook.com/lasmarines.diskajartzaileak

ZAMBON
02.07.2016, godz. 01.00-03.00


DJ, producent oraz założyciel płytowej wytwórni The Very Polish Cut Outs; wytwórni, która specjalizuje się w editach znanych szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej z lat 70' oraz 80' w stylistyce disco oraz slowmo.

www.facebook.com/theverypolishcutouts
www.soundcloud.com/zambon


MAL

02.07.2016, godz. 23.00-01.00

Dobre disco, house i techno w wykonaniu didżeja, który grał z m.in. Swayzakiem, Minilogue, Marcelem Dettmannmanem czy Jaimiem XX.

www.mixcloud.com/mal69

HERRI BAZKARIA – BASKIJSKI LUNCH:

Gratka dla smakoszy: podczas trwania BASK 2016 będziemy udostępniać baskijskie przepisy kulinarne poprzez nasz profil FB. Zachęcamy do wspólnego przygotowywania dań i dzielenia się nimi z innymi uczestnikami przy Parkowej 1-3!

ZAPISY NA WARSZTATY

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wybranych warsztatach (i akcji ogrodowej) zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń na adres bask@wroclaw2016.pl do 30 czerwca 2016 (poza warsztatem „G-R-A”, na który zgłoszenia należy przesyłać na 3d@bwa.wroc.pl, w treści podając imię, nazwisko i wiek dziecka; zapisy rozpoczynają się 27 czerwca 2016).

W tytule wiadomości należy wpisać nazwę wybranych warsztatów (np. MASSMIX przedstawia: TRYBITRON), a w treści swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Liczba miejsc na poszczególne warsztaty jest ograniczona; obowiązuje kolejność zgłoszeń. O zakwalifikowaniu się na warsztaty poinformujemy drogą mailową lub telefonicznie. Udział w warsztatach jest bezpłatny.


PROGRAM REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH A-i-R WRO / WYDARZENIA I ARTYŚCI

KONCERT AINARY LEGARDON
02.07.2016, godz. 21:00


Ainara LeGardon – artystka pochodząca z Bilbao, gdzie cieszy się uznaniem jako jedna z najważniejszych przedstawicielek muzyki alternatywnej. Znana jest z improwizowanych występów, podczas których instrumentarium stanowią jej własny głos, ciało oraz starannie wyselekcjonowane przedmioty. LeGardon należy też do najstarszej w Europie orkiestry improwizującej – Orquestra FOCO. We Wrocławiu na przełomie czerwca i lipca 2015 roku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro badała sferę audialną miasta. W tym roku podczas Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK zagra solowy koncert, w trakcie którego da wyraz charakterystycznej dla swojej twórczości surowej estetyce, głębokiej emocjonalności i szczerości. 

www.ainaralegardon.com

WYSTAWA PRAC BASKIJSKICH I POLSKICH ARTYSTÓW Z OKAZJI TRZECH LAT WYMIANY REZYDENCYJNEJ POMIĘDZY ESK WROCŁAW 2016 I ESK DONOSTIA/SAN SEBASTIAN 2016
Otwracie: 1.07.2016, godz. 17:00​
01-03.07.2016


Goiatz Labandibar – pisarka i dziennikarka. W 2014 roku podczas rezydencji we Wrocławiu na podstawie dwunastu fotografii napisała dwanaście opowiadań z cyklu „I ja tam byłam… pstryk!”. Uchwycone na kliszy przez sześć fotograficzek kobiety stały się dla Labandibar pretekstem do połączenia tematyki płci i wyobraźni. W trakcie BASK 2016 wrocławianie będą mogli zapoznać się z jej tekstami osobiście. Znajdą wśród nich historię dziewczyny, której chłopak śpiewa na koncercie na Wyspie Słodowej czy opowiadanie, w którym pisarka nawiązuje do kategorii rodzajów gramatycznych w języku polskim.

„Radiografie pewnej twarzy”

Usta. Rzeczownik. Mięsiste brzegi wokół otworu gębowego, występujące u człowieka i innych kręgowców.

Kobieta, która zapoczątkowała ród kobiet o takich ustach, nie poznała trzeciego pokolenia, ale gdyby miała taką okazję i ktoś spytałby: „Dlaczego to dziecko maluje sobie usta?”, odpowiedziałaby: „Bo teraz na zdjęciach już widać kolory”.

tłumaczenie: Magdalena Gazda

Aleksandra Wałaszek – absolwentka Grafiki i Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Tworzy obiekty, instalacje, fotografie i happeningi. Interesuje się zagadnieniami tożsamości, języka i pamięci. Jej prace i działania sytuują się najczęściej w przestrzeni komunikacji międzyludzkiej. Przestrzeń ta staje się miejscem zdarzenia, spotkania obcych i swoich, dlatego artystka nazywa je „geo-biograficznymi”. W 2015 roku podczas rezydencji w Kraju Basków Wałaszek pracowała nad projektem „Panorama” – rodzajem audioprzewodnika po San Sebastian. Na stworzoną przez nią „geo-biograficzną” mapę dźwiękową złożyły się wspomnienia i refleksje, fotografie oraz cytaty z przeprowadzonych rozmów. Część z nich poznać będzie można w ramach BASK 2016.

Anna Nosowicz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, studiowała także na Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie. W swoich pracach wykorzystuje różne techniki – od tradycyjnego malarstwa po materiały wtórnego użytku. Realizuje też projekty edukacyjne. W trakcie dwóch rezydencji w Kraju Basków prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży, w efekcie czego według jej autorskiego pomysłu powstały lampiony – instalacje świetlne złożone z opisów, notatek, zdjęć i wielobarwnych folii z odzysku. Były one prezentowane dwukrotnie – po raz pierwszy w San Sebastian w 2015 roku, po raz drugi w Elgoibar na początku tego roku. W ramach BASK 2016 przedstawione zostaną zdjęcia autorstwa Nosowicz, ilustrujące proces powstawania lampionów, warsztat i pracę rezydentki oraz jej wystawy.

Gerard Lebik – muzyk eksperymentalny, kompozytor, autor instalacji dźwiękowych oraz interwencji w przestrzeni publicznej. Tworzy w oparciu o zapis nutowy lub improwizacje z wykorzystaniem instrumentów elektronicznych i akustycznych. Eksploruje zjawisko dźwięku przy pomocy różnych narzędzi i technik: saksofonów, kompresorów powietrza, nagrywarek VHS, elektroniki, oprogramowania komputerowego. Prezentowane w ramach BASK 2016 prace audio i video są efektem jego rezydencji w San Sebastian w 2015 roku. Artysta podjął się szukania śladów oddziaływania Morza Kantabryjskiego oraz specyfiki tej przestrzeni na sferę audialną otaczającą rzeźby Eduardo Chillidy, próbując zarejestrować „dźwięk zastygły w czasie”. Ten niezwykle trudny eksperyment, mimo że zakończył się badawczą porażką, Lebik postanowił przekuć w kolejne działanie artystyczne, zbliżające odbiorcę do istoty uwalniania dźwięku z metalu na etapie jego deformowania i dekonstrukcji.

You created time

space

gravity

light

and the wind which is invisible

Eduardo Chillida

www.gerardlebik.com

Diego Vivanco – artysta wizualny i konceptualny z Bilbao, przebywający na rezydencji we Wrocławiu w tym roku. Za prace fotograficzne i video przyznano mu wiele nagród i stypendiów, były też wystawiane m.in. w Muzeum Guggenheima w Bilbao czy w Galerii Sztuki Eigen w Lipsku. W 2013 roku założył kolektyw artystyczny „Situation Room”. Projekt Vivanco stanowi analizę sytuacji młodych artystów, którzy muszą przyjmować nieartystyczne zlecenia, aby realizować własne projekty artystyczne. Stypendia rezydencyjne mają dawać artystom możliwość poświęcenia się wyłącznie pracy twórczej bez obaw o zarobki. Celem projektu Vivanco jest tę sytuację odwrócić. Zaoferował on swoją pracę w miejscach niezwiązanych ze sztuką, bez pytania o wynagrodzenie, w ten sposób kwestionując poniekąd podział pomiędzy sztuką, pracą twórczą a tzw. „zwykłą” pracą. Artysta „zatrudnił się” m.in. w zakładzie tapicerskim oraz w piekarni na wrocławskim Nadodrzu. W ramach BASK 2016 będzie można zobaczyć efekty jego pracy – twórczej i nie tylko.

www.diegovivanco.net

Aitor Gametxo – artysta audiowizualny, reżyser, autor licznych filmów krótkometrażowych. Studiował komunikację audiowizualną w Bilbao i Barcelonie. W 2014 roku otrzymał nagrodę X-Films Project, przyznawaną w ramach międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Punto de Vista, dzięki której w ubiegłym roku nakręcił dokumentalny film pełnometrażowy „Inna mapa Abauntz” [„El otro mapa de Abauntz”]. W trakcie tegorocznej rezydencji Gametxo pracował nad esejem filmowym „Cicha Symfonia” [„Silent Symphony”], poświęconym mieszkającym we Wrocławiu osobom niesłyszącym. Tych cichych 20 minut pokazuje, jak wygląda ich codzienność, miasto, w którym żyją oraz sposób, w jaki radzą sobie z otaczającą ich rzeczywistością. Jest to też rodzaj hołdu dla miejskich symfonii z lat 20-tych, w których szaleńczy rytm miasta ilustrowały maszyny i pociągi. Pozbawienie filmu dźwięku daje możliwość nie tylko skupienia uwagi na ruchu, stanowiącym istotę kina, ale też powrotu do czasów kina niemego. Bycie niesłyszącym jest w pewien sposób sytuacją jednoczącą ludzi we wspólnotę. W tym procesie przyjmowania kolektywnej tożsamości język odgrywa szczególną rolę. Polski język migowy, jak każdy inny na świecie, wykorzystuje nie tylko znaki, ale też m.in. przestrzeń, mimikę i gesty w celu stworzenia komunikatu. I ten aspekt wizualny języka migowego stanowił również inspirację dla Gametxo. „Cicha Symfonia” prezentowana będzie w ramach BASK 2016.

SPOTKANIE I WARSZTATY PODSUMOWUJĄCE TRZY LATA WYMIANY REZYDENCYJNEJ POMIĘDZY ESK WROCŁAW 2016 I ESK DONOSTIA/SAN SEBASTIAN 2016
01-03.07.2016


W ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro w trakcie BASK 2016, oprócz wystawy prac polskich i baskijskich artystów, odbędzie się również spotkanie podsumowujące trzy lata wymiany rezydencyjnej pomiędzy dwiema Europejskimi Stolicami Kultury w roku 2016 – San Sebastian i Wrocławiem. W spotkaniu udział wezmą artyści oraz przedstawiciele instytucji i organizacji uczestniczący w wymianie. Celem spotkania jest zebranie doświadczeń i podsumowanie ich oraz zbadanie, jaki wpływ wywarły rezydencje na twórczość poszczególnych artystów. Czy nawiązane przyjaźnie oraz relacje zawodowe stały się pretekstem do kolejnych i wspólnych działań twórczych? Jak po trzech latach wygląda sieć łącząca tak różnych artystów i dwie różne kultury? Czy nadal jest dla nich inspirująca? Pytania te i kwestie omówione zostaną w formie warsztatów, a przedstawione w postaci zina – publikacji, której zarówno treść, jak i stronę wizualną sami zaproponują i stworzą uczestnicy spotkania.

Warsztaty poprowadzi Ewa Głowacka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Universidad del Pais Vasco w Bilbao. Głowacka zajmuje się sitodrukiem i projektowaniem graficznym. Na co dzień związana jest z kolektywem drukarskim SITWA (wcześniej SITO CRK) oraz kolektywem MODUŁ.

Więcej szczegółów o A-i-R Wro znajdziesz pod tym linkiem.

 

PROGRAM

BASK 2016 GRA / JOKOA

Otwarta Pracownia Kultury Baskijskiej – edycja IV

Miejsce: Parkowa 1-3, Wrocław

Data: 1-3 lipca 2016


OTWARCIE WILLI:

01.07.2016, godz. 17:00
 

WYSTAWA:

WYSTAWA PRAC BASKIJSKICH I POLSKICH ARTYSTÓW Z OKAZJI TRZECH LAT WYMIANY REZYDENCYJNEJ POMIĘDZY ESK WROCŁAW 2016 I ESK DONOSTIA/SAN SEBASTIAN 2016 / W RAMACH PROGRAMU REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH A-i-R WRO

Otwracie: 1.07.2016, godz. 17:00
01-03.07.2016

BudCud na urlopie - Zrób To (wszystko) Sam:
01.07.2016, godz. 17.00-23.00

02-03.07.2016, godz. 12.00-23.00


WARSZTATY:

SPOTKANIE I WARSZTATY PODSUMOWUJĄCE TRZY LATA WYMIANY REZYDENCYJNEJ POMIĘDZY ESK WROCŁAW 2016 I ESK DONOSTIA/SAN SEBASTIAN 2016 / W RAMACH PROGRAMU REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH A-i-R WRO

01-03.07.2016

MASSMIX przedstawia: TRYBITRON
02.07.2016, godz. 12.00-17.00 + wycieczka - niespodzianka

03.07.2016, godz. 12.00-17.00 + wycieczka - niespodzianka

berETA by Goes to M
01.07.2016, godz. 17.00-21.00

02.07.2016, godz. 12.00-16.00

Madre Mia! P. Vasco ¡ViVelo!
01.07.2016, godz. 17.00-18.00

Wyszywane Baski by E-R-S
02-03.07.2016, godz. 12.00-17.00

G-R-A by Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan / 3D czyli Dizajn Dla Dzieci
02.07.2016, godz. 16.00-18.00

BAL FOLK POZNAN
01.07.2016, godz. 20.00-23.00

SITWA
02.07.2016, godz. 12.00-16.00


AKCJA OGRODOWA:

M-ETXEA
01.07.2016, godz. 17.00-21.00

02-07-03.07.2016, godz. 12.00-21.00


SCENA MUZYCZNA:

LAS MARINES DJ

01-03.07.2016

KONCERT AINARY LEGARDON / W RAMACH PROGRAMU REZYDENCJI ARTSTYCZNYCH A-i-R WRO
02.07.2016, godz. 21:00

MAL
02.07.2016, godz.23.00-01.00

ZAMBON
02.07.2016, godz. 01.00-03.00

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail