Zgłoś uwagę

BASK: pierwszy dzień z kulturą kraju Basków za nami

Od wczoraj podwórko Impartu tętni życiem. Warsztaty modowe, kulinarne, rysunkowe, performance’y oraz koncerty, to wszystko dzieje się w ramach trzeciej edycji Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK. Do niedzieli każdy może przyjść i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach związanych ze sztuką oraz kulturą Baskonii.

Wrocław oraz Donostia San Sebastian jako Europejskie Stolice Kultury 2016 wspierają się w swoich działaniach. Wzajemna współpraca polega między innymi na pokazywaniu tradycji i dziedzictwa kulturowego obu miast, a w szerszym zakresie także regionów, w których są położone, a więc Baskonii i Dolnego Śląska. W ten weekend mamy możliwość poznać bliżej baskijską kuchnię, modę, sztukę, muzykę oraz film.

W piątek rozpoczęła się trzecia już edycja Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK. Pierwszym wydarzeniem były, prowadzone przez projektantkę Małgorzatę Salamon, warsztaty modowe „Cover of Love”. Uczestnicy mogli według własnych pomysłów przygotować tkaninę dekoracyjną nazywaną makatką. Do ich dyspozycji były wszelkie potrzebne rzeczy, od najróżniejszych materiałów, przez nici, nożyczki, trójkątne formy, po maszyny do szycia. Pracując w dwuosobowych grupach tworzyli projekty, które nawiązywały do jednego z zaproponowanych zagadnień związanych z historią Wrocławia.

Nieco później swój warsztat rozpoczęli szefowa kuchni Justyna Słupska-Kartaczowska oraz pasjonat gotowania Jakub Gutek. Część podwórka Impartu na chwilę zamieniła się w wielką, plenerową kuchnię. Uczestnicy dzielnie pomagali w krojeniu warzyw, będących składnikami przygotowanych potraw. Na stołach pojawiły się przede wszystkim papryki – żółta, czerwona i zielona. Poza tym danie składało się także z pokrojonego w kostkę kurczaka oraz makaronu ryżowego i sosu rybnego. Warsztat cieszył się sporym zainteresowaniem, a prowadzący ciekawie opowiadali o gotowanych potrawach.

Tegoroczna edycja Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK to nie tylko warsztaty. W podwórku Impartu zostały przygotowane miejsca, w których przy pięknej pogodzie i w przyjemnej atmosferze można posiedzieć i porozmawiać. W jednym z garaży została przygotowana wystawa artystek, które były rezydentkami w San Sebastian. Tu właśnie każdy może napisać i zaadresować pocztówkę, która zostanie wysłana do drugiej Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wieczorna część projektu to koncerty baskijskich oraz polskich wykonawców.

Dziś zaczyna się kolejny dzień BASKa, zapraszamy!

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

bask dzien1

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail