Zgłoś uwagę

Baskijskie artystki będą tworzyć we Wrocławiu w ramach rezydencji artystycznych ESK 2016

HIRIKIT2_slajder

Już niebawem trzy baskijskie artystki odwiedzą Wrocław w ramach rezydencji artystycznych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Matxalen de Pedro, Goiatz Labandibar i Maialen Sarasua spędzą blisko miesiąc mieszkając i pracując twórczo w naszym mieście. Owocem ich pobytu będą dzieła, bezpośrednio zainspirowane Wrocławiem.

Artystki zostały wyłonione w ramach otwartego naboru, który przeprowadziła fundacja Donostia 2016, która odpowiada za przygotowania i przeprowadzenie całorocznych obchodów ESK w San Sebastián. Dialog międzykulturowy, mobilność i współpraca – to hasła, które stały się motywem przewodnim konkursu, w którym wzięło udział ponad 60 osób, reprezentujących różne dziedziny sztuki (od sztuk performatywnych, poprzez sztukę nowych mediów, film i literaturę, aż po projekty multidyscyplinarne). 

Matxalen de Pedro zamierza stworzyć oryginalny, dźwiękowy przewodnik po Wrocławiu, „pisany”, czyli nagrywany z pozycji osoby, która styka się z miastem po raz pierwszy, jego obraz jest jeszcze dla niej nieokreślony, a percepcja jest w dużej spontaniczna. Z kolei Goiatz Labandibar napisze 12 opowiadań, nawiązujących do 12 czarno-białych zdjęć, które zostaną zrobione przez polskie i baskijskie artystki-fotograficzki  we Wrocławiu. Maialen Sarasua postara się symbolicznie połączyć Wrocław i San Sebastian, a poprzez szereg zabiegów artystycznych nadodrzańskie lampy rozświetlą się nad… baskijską Urumeą.

W ramach współpracy z partnerami z Donostia 2016 planowana jest także rezydencja polskich artystów w Kraju Basków.    

 

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail