Zgłoś uwagę

Belgijskie Mons świętowało z okazji otwarcia ESK 2015

Mons slajder

Mons w Belgii i czeskie Pilzno to dwie Europejskie Stolice Kultury w roku 2015. Czesi jako pierwsi zainaugurowali rok kultury, ale już tydzień po nich, 24 stycznia, Belgowie oficjalnie rozpoczęli kulturalne świętowanie.

Ostatnie przygotowania do imprez rozpoczynających cykl wydarzeń ESK w Mons można było obserwować już na kilkanaście dni wcześniej. Dyskretne i ekologiczne boksy z materiałami promocyjnymi pojawiły się w kawiarniach i restauracjach, na dworcu zawisły reklamy Mons 2015, lokalne gazety wydrukowały program i włączyły się w kampanię informacyjną. W centralnych punktach miasta zamontowano wielkie instalacje, które informowały o czterech największych wydarzeniach czekających na widzów w najbliższym czasie. W sobotę, 24 stycznia, a więc w dzień ceremonii otwierającej ESK 2015 w Mons, pojawiło się kilkanaście punktów informacyjnych, gdzie można było dostać mapki z wydarzeniami zaplanowanymi na sobotni wieczór i noc. Wszędzie dostępne były książeczki z programem wystaw, wydarzeń muzycznych czy teatralnych, propozycji wydarzeń dla całych rodzin.

Ceremonię otwarcia zaplanowano z wielkim rozmachem. W przestrzeni miasta można było podziwiać instalacje artystyczne (było ich aż dziesięć!), wziąć udział w sześciu wydarzeniach w różnych, ale niezbyt oddalonych od siebie lokalizacjach. Kto miał ochotę mógł poczuć atmosferę swobodnej zabawy i kulturalnego karnawału podczas imprez na kilku placach Mons.

Duże wrażenie robiła muzyczna instalacja, umiejscowiona w jednej z wąskich uliczek – multikulturowy hołd dla wychowanego w Mons muzyka Salvatore Adamo i jego przeboju Tombe la neige. Utwór Adamo można było wysłuchać we wszystkich językach, w których mówi się w Mons. Twarze śpiewających osób były wyświetlane na wielkich płachtach, a nawet częściach garderoby rozwieszonych na sznurkach między budynkami, co przywodziło na myśl sycylijskie miasteczko, gdzie urodził się autor tego utworu. Z wielkim zainteresowaniem spotkała się performatywna wystawa poświęcona współczesnemu narcyzmowi francuskiej artystki Fanny Bouyagui, współpracującej z kolektywem Art Point M.

Ceremonia otwarcia na Grand Place rozpoczęła się o 21.15 i została przygotowana przez grupę artystyczną Aerosculpture. Jej motywem przewodnim był oryginalna opera miejska z wielkimi balonowymi obiektami w roli głównej. Niesamowite ptaki i postacie wchodziły w tłum widzów, a hipnotyzujące dźwięki akordeonisty unoszonego się w balonie, działałby po prostu na wszystkich. Gdy balonowe stwory opuściły centralny plac wąskimi uliczkami, w ich miejsce pojawiła się nad głowami uczestników ceremonii otwarcia dyskotekowa kula – rozpoczęły się styczniowe tańce pod gołym niebem! Szacuje się, że ponad sto tysięcy osób bawiło się na ulicach i placach Mons, z tego wielu uczestników w przykuwających uwagę srebrnych ponczach, zaprojektowanych przez belgijskiego kreatora mody Jean-Paul Lespagnard.

Na koniec tej krótkiej relacji warto wspomnieć, że z okazji ESK w Mons otworzono aż pięć nowych muzeów i dwie nowe sale koncertowe, a program artystyczny to ponad 300 przeróżnych wydarzeń, koncertów i projektów.

Więcej o Mons 2015 można przeczytać: TUTAJ.

Poniżej krótka fotorelacja z ceremonii otwarcia [foto z: https://www.facebook.com/Mons2015official]

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail