Zgłoś uwagę

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej – Jeune Création Européenne

30 czerwca – 31 lipca 2016
Wrocławskie Centrum Kongresowe – Hala Stulecia


„Biennale Młodej Sztuki Europejskiej” to międzynarodowy projekt artystyczny prezentujący najnowsze tendencje sztuki europejskiej. Oryginalność prac, świeżość spojrzenia, intensywność przekazu, nurty i koncepcje istotne dla sztuki aktualnej zostaną przedstawione w ramach multimedialnej wystawy.

Założeniem i główną ideą biennale jest cyrkulacja artystyczna – formuła wystawy podróżującej, przemieszczającej się między krajami uczestniczącymi w wydarzeniu. Wystawa skupia się na prezentacji całego przekroju różnorodnych postaw, charakteryzujących pokolenie artystów do 35. roku życia. 
Każdy kraj reprezentowany jest przez ośmiu artystów podczas przemieszczającej się przez dwa lata przez Europę ekspozycji. Otwarciu biennale we Wrocławiu towarzyszy dodatkowo instalacja w przestrzeni publicznej autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai.

Na wystawę składają się prace 56 artystów z Europy, wykonane w obrębie różnych mediów: malarstwa, rysunku, fotografii, obiektów, instalacji oraz wideo. Polskę reprezentują Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka. Zaproszonych do projektu artystów cechuje różnorodność postaw artystycznych, indywidualizm oraz odwaga w podejściu do medium. Otwarcie biennale odbyło się jesienią 2015 roku w przylegającym bezpośrednio do Paryża Montrouge, w centrum sztuki Beffroi, skąd przemieści się w do Danii (Hjørring), a następnie Polski (Wrocław). Z Wrocławia wystawa pojedzie na Łotwę (Cēsis), a w 2017 roku do Włoch (Como), Hiszpanii (Figueres) i Portugalii (Amarante). 

Kuratorka polskiej ekspozycji: Ewa Sułek
Kurator główny biennale: Andrea Ponsini
Organizator: Galeria Miejska we Wrocławiu, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Partner: Hala Stulecia
Partnerzy: Francja, Centre Culturel Le Beffroi, Montrouge Dania, Kunstbygningen i Vrå Hjørring, Łotwa, Centrum Sztuki i Nauki “Bruzis”, Cēsis Włochy, Villa Olmo, Como, Hiszpania, Museu de l’Empordà, Figueres, Portugalia, Museu Municipal Amadeo de Souza-Cardoso, Amarante

www.galeriamiejska.pl
www.jceforum.eu
Wstęp wolny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Izabela Łęska, Matka Boska Jagodna, 2012 Miłosz Flis, Kapsuły, 2014 - 2015, instalacja, obiekt, 19 x 13 x 17 cm Michał Frydrych, Kolor z przestworzy, 2014, technika mieszana, 105 x 80 x 70 cm Praca Kornela Janczego (po lewej) i Marceliny Groń (po prawej) Tomasz Poznysz, Pies z perłą, 2014, olej na płótnie, 100 x 90 cm Izabela Łęska, Matka Boska Jagodna, 2012, technika mieszana JCE Europejskie Biennale Twórczości Młodych we Francji Magdalena Sawicka, Pożegnanie, 2014, rapidograf na papierze

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail