Zgłoś uwagę

BIKE DAYS – Festiwal Filmów Rowerowych 2016

19-22 maja 2016
Kino Nowe Horyzonty


Przegląd filmów o tematyce rowerowej, ukazujący kulturę cyklistów w Polsce i na świecie. Ponadto zorganizowane zostaną: wystawy prezentujące historię kultury rowerowej, debaty poświęcone sytuacji społecznej rowerzystów i kulturze jazdy, otwarte warsztaty mechaniki rowerowej, przejazd przez miasto i wolne konkurencje sportowe na wrocławskim torze kolarskim.

Wszystko to ma pokazać, że słowa ROWER i KULTURA można traktować jak synonimy, miasta mogą obejść się bez samochodów, a Stolica Dolnego Śląska staje się wiodącym miastem na rowerowej mapie Polski. 

Największy, bo jedyny, festiwal rowerowy w Polsce. Jeździmy na rowerach i oglądamy filmy. Pomyśleliśmy, że jest wielu nam podobnych. Postanowiliśmy zintegrować środowisko. Potraktować słowa ROWER i KULTURA jak synonimy. Stąd BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych, inicjatywa unikalna w Polsce, zrodzona z analizy potrzeb społeczeństwa, własnych doświadczeń i czystej frajdy. Oglądamy w Kinie Nowe Horyzonty, kręcimy kilometry na wrocławskim Welodromie i animujemy miejskie przestrzenie. Gdzieś na boku próbujemy udowadniać, że miasta mogą obejść się bez samochodów. Chętnie też tworzymy zgrabne rowerowe powiedzenia, np. SMAR TO NIE BRUD albo SZUM GUM.


Organizator: Fundacja Proces Ciągły
wstęp płatny
więcej infromacji pod adresem: www.bikedays.pl
www.facebook.com/BikeDaysFestiwal

PROGRAM
CZWARTEK (19.05)
GODZINA 20.00

Otwarcie Festiwalu

AMERICAN FLYERS – KOLARZE
reż. John Badham
USA 1985, 113 ‚

PIĄTEK (20.05)
GODZINA 17.00

Złoto za wytrwałych

PERSONAL GOLD
reż. Tamara Christopherson, Sky Christopherson
USA 2015, 88′

GODZINA 19.00

Ryzyk-fizyk – MTB

UNREAL
reż. Colin Jones, Darren McCullough
USA 2015, 47′

ARRIVAL
reż. The Coastal Crew
USA, Kanada 2013, 35′

NOT BAD
reż. Colin Jones, Darren McCullough
Kanada 2013, 29′

 

SOBOTA (21.05)
GODZINA 10.00

Poranki z Bike Days

 

GODZINA 16.00

Long szort

BLOK SZORTÓW BD

TRANSSYLVANIA
reż. Levente Klára and Máté Pálla
Węgry 2015, 50′

 

GODZINA 18.30

OSTRE UCZY POKORY

CYCLIQUE
reż. Federic Favre
Szwajcaria 2015, 71′

WKR
reż. PiKO
Polska 2010, 19′

 

GODZINA 21.00

PLATFORMA FILMÓW ROWEROWYCH

 

NIEDZIELA (22.05)
GODZINA 10.00

Poranki z Bike Days

 

GODZINA 13.00

 WSZYSTKO CO POMIĘDZY

ZACZAROWANY ROWER
reż. Silik Sternfeld
Polska 1955, 71′

WITH MY OWN TWO WHEELS
reż. Jacob Seigel-Boettner, Isaac Seigel-Boettner
USA, Ghana, Guatemala, Indie, Zambia 2011, 44′

 

GODZINA 16.00

Złoto dla wytrwałych

AN EPIC TALE
reż. Katherine Millar, James Walsh
RPA 2012, 78′

BAISIKELI
reż. James Walsh
RPA, Kenia, Rwanda, 26′

 

GODZINA 18.30

Wszystko co pomiędzy

DUMMY JIM
reż. Matt Hulse
Wielka Brytania 2013, 90′

 

GODZINA 21.00

Zamknięcie festiwalu
na Welodromie

AMERICAN RECYCLED
reż. Noah Hussin, Timothy Hussin
USA 2015, 97′

 

Cztery spotkania na czwartą edycję Bike Days

 

20.05 godzina 19:00 Kino Nowe Horyzonty

Przy okazji projekcji filmu Splixie odbędzie się spotkanie z Marcinem Gmerkiem, kolarzem, aktywistą, trenerem personalnym. Siedzący głęboko w materii sportów wyczynowych, Marcin opowie o łączeniu nietypowych dyscyplin czy warunków z takimi składnikami jak ryzyko i wysiłek w drodze do wyznaczonego celu. Wśród tematów: singletracki, trening, dyscyplina, edukacja, zima i lato!

Spotkanie poprowadzi znakomity wrocławski dziennikarz: Krzysztof Majewski.

 

21.05 godzina 14:00 BWA Awangarda 

Dzięki redakcji magazynu Szosa i współpracy z BWA Wrocław, w ramach Bike Days odbędzie się spotkanie z jedynym framebuilderem inaczej ramiarzem we Wrocławiu i jednym z nielicznych przedstawicieli tego rzemiosła w kraju. Kamil Uścieński aka Kajak Custom opowie nam dlaczego stal i czy w ogóle warto, odsłoni kulisy swojego warsztatu i wieloletniego doświadczenia w niszy jaką jest fach ramiarza i przybliży tajniki idealnej konstrukcji. Czy odradzająca się moda na stalowe ramy rowerowe w połączeniu ze współczesnymi komponentami to tylko fanaberia czy może wyjątkowa estetyka i użyteczność tego materiału nie są naciągane?

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny magazynu pasjonatów kolarstwa Szosa: Borys Aleksy.

 

21.05 godzina 18:30 Kino Nowe Horyzonty

Przy okazji światowej premiery filmu „WKR” organizatorzy Bike Days mają zaszczyt gościć twórców i aktorów filmu, ojców założycieli „Wrocławskich Kurierów Rowerowych”. Spotkanie poprzedzające projekcję przybliży widzom początki wrocławskiej kurierki, a dzięki gościom i poruszanym na spotkaniu tematom spojrzymy na Wrocław z zupełnie innej perspektywy. Będziemy mieli okazję poczuć namiastkę zawodu o którym tak głośno w pokazywanych również na festiwalu produkcjach. Czy faktycznie jest tak kolorowo jak to widzimy na filmach z Nowego Yorku czy San Franciso? Czy może jak czerwone krwinki miejskiego organizmu, 12 miesięcy w roku, w lipcowym skwarze i styczniowych słotach wykonując mrówczą pracę, wrocławscy kurierzy pozostają niezauważeni?

Spotkanie poprowadzi znakomity wrocławski dziennikarz: Krzysztof Majewski.

 

22.05 godzina 11:00 Kino Nowe Horyzonty

W niedzielę 22 maja, ponownie przy współpracy z magazynem Szosa, zapraszamy wszystkich festiwalowiczów na poranną kawę do holu KNH. Gościem BD i Szosy będzie najsłynniejszy polski ultrakolarz Remigiusz Siudziński, który jako pierwszy i jedyny Polak ukończył solo RACE ACROSS AMERICA 2014 – 4800 km non stop, czas 11 dni 19 godzin 33 minuty.12 dni na rowerze? Anegdoty posypią się jak z kapelusza.

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny magazynu pasjonatów kolarstwa Szosa: Borys Aleksy.

 

BIKE DAYS i BWA WROCŁAW (Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH) zapraszają na Czwarty Piknik na Welodromie.

 

Niedziela 22 maja 2016. Od godziny 14 do 23. 200 m betonu. Tylko 1 zwycięzca.

Poświętne, rok 1930. Żmigrodzka nr 243.

 

86-letni (zachowany w świetnym stanie) Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna na wrocławskim Poświętnem to obiekt wyjątkowy pod wieloma względami: trudny technicznie, betonowy, piekielnie szybki. Próżno szukać drugiej takiej pętli w Polsce, a nawet w Europie. Projekt toru powstał w legendarnej pracowni Clemensa Schürmanna, niemieckiego kolarza torowego i architekta. Mało kto wie, że niedawno wybudowany, jeden z najnowocześniejszych torów na świecie, tor w Pruszkowie wyszedł z pracowni Schürmannów. Przed wojną welodrom przy Żmigrodzkiej odwiedzały tłumy mieszkańców, by podziwiać zwinność Richarda Scheuermanna, zwanego Matadorem z Breslau. Dziś wciąż jest to miejsce mało znane wrocławianom, które chcemy ożywić i przywrócić miastu. Dlatego robimy piknik i wyścigi. Dla dużych i małych, ścigających się i szukających relaksu w niezwykłych okolicznościach architektury.

Rok temu blisko pięćdziesięciu śmiałków podeszło do próby pobicia rekordu toru. Najlepszy czas: niespełna 14 s. Czy w tym roku uda się zejść niżej? Rekord pokonania pętli to 10 s. Jest więc co deptać.

 

22 maja o godzinie 14.00 otwieramy Welodrom. 

 

W programie:

• PLENEROWY POKAZ FILMU AMERICA RECYCLED braci Hussin

• komentowane na żywo zawody kolarskie / info o zapisach poniżej

• darmowa wypożyczalnia rowerów i kasków do jazdy na torze / każdy może

spróbować

• zajęcia JOGI dla rowerzystów

• wyścigi i gry dla dzieci / info o zapisach poniżej

• pokazy sztuki rzemiosła rowerowego

• otwarte stanowisko rowerowej grafiki sitodrukowej

• napoje, przekąski, wata cukrowa

• wiele innych atrakcji

• akcje artystyczne Beaty Rojek

• malowanie muralu oraz sprzedaż rowerowych obrazków / Ewa Służyńska

***

 

Zawody kolarskie

Formuła zawodów jest dwustopniowa. Pierwszy etap to jazda indywidualna na czas na dystansie 200m z lotnego startu. Każdy zawodnik jedzie trzy okrążenia, dwa rozgrzewkowe i trzecie z pomiarem. Jest to runda kwalifikacyjna do wyścigu właściwego, czyli 1000m na dochodzenie. Proporcje uczestnictwa i szczegóły podane zostaną w późniejszym terminie lub w dniu wyścigu. Równe szanse gwarantuje elektroniczny pomiar czasu (do tysięcznych sekundy!). Do wyścigu na torze, z przyczyn technicznych, dopuszczone zostaną tylko rowery z ostrym kołem i torową kierownicą (baranek lub jakieś bycze / lemondka). Na torze obowiązuje jazda w kasku.

Zapisy na zawody na miejscu od godziny 14.00.

***

 

Wyścigi rowerowe dla dzieci

Zawody dla dzieci odbędą się na małym torze na welodromie dla dwóch grup wiekowych: 3-6 lat oraz 7-10 lat. W każdej grupie przewidziana jest jazda indywidualna na czas na dystansie 160 m. Każdy z małych zawodnik będzie miał szansę przejechać trzy okrążenia: jedno rozgrzewkowe i dwa z pomiarem. Zawody zostaną przeprowadzone przez Dominkę Drozdowksą i Joannę Stembalską z BWA Wrocław, matki i rowerzystki.

Przed zawodami dla wszystkich dzieci przygotowane będzie krótkie wprowadzenie z opowieścią o welodromie i bezpieczeństwie jazdy, prowadzone przez Jacka Popeckiego, prezesa Wrocławskiego Klubu Kolarskiego.

Zapisy: Wstęp na zawody wolny – ilość miejsc ograniczona. Zapisy przyjmujemy do piątku (20.05.2016) do 14:00 na email d.drozdowska@bwa.wroc.pl – w treści maila proszę wpisać imię i nazwisko rodzica, który będzie obecny wraz z dzieckiem, imię dziecka i wiek dziecka. W zawodach obowiązuje jazda w kasku na sprawnym rowerze.

Start zawodów: 17.00, Prosimy o przybycie 30 minut wcześniej.

***

Piknik na welodromie organizowany jest przez BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych (19-22 maja 2016, Kino Nowe Horyzonty) oraz BWA WROCŁAW (Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH)

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

bike days 3 bike days bike days 2

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail