październik - grudzień 2016
warsztaty: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
debata: Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura, ul. Świdnicka 8c
„blind.wiki” to interaktywny projekt społeczny oparty na wymianie doświadczeń pomiędzy osobami niewidomymi a widzącymi mieszkańcami Wrocławia. Celem jest stworzenie nieoczywistej mapy miasta i wywołanie publicznej debaty.
Hiszpański twórca Antoni Abad nigdy nie stoi z boku. Zawsze tworzy projekty w oparciu o realia danego miejsca oraz problemy jego mieszkańców. Wykorzystując w swoich działaniach nowe technologie zaprasza do interakcji osoby funkcjonujące na obrzeżach społeczeństwa. Jego artystyczne interwencje w lokalną tkankę, mają być narzędziem niosącym zmianę oraz impulsem do publicznej debaty na temat bolączek tzw. mniejszości. Antoni Abad wykorzystuje siłę sztuki, aby wyłaniać z marginesów tematy niewygodne i stawiać je na piedestale społecznej debaty. Tak też ma się stać we Wrocławiu. Jego projekt BlindWiki, który do tej pory został zrealizowany w Rzymie, Syndey i Berlinie, to eksperymentalna sieć obywatelska niewidomych lub niedowidzących użytkowników, którzy poprzez smartfony, dzielą się informacjami na temat architektonicznych barier, udostępniając na internetowej platformie własne nagrania, które następnie tworzą dźwiękową mapę dostępności miast. Antoni Abad to przykład artysty, który kieruje swoje działania prosto do określonych społeczności, analizuje i aktywnie włącza się w występujące w nich napięcia. Jak sam wyjaśnia: - Nie chcę stawiać się w roli czyjegokolwiek rzecznika. Dostarczam jedynie środków, dzięki którym wszyscy, na równych prawach mogą swobodnie i autonomicznie wyrażać samych siebie.
BlindWiki to nie tylko dostępna w sieci platforma, zawierająca informacje na temat trudności i przeszkód napotkanych na codziennej drodze przez uczestników projektu, ale też skarbnica doświadczeń, opinii i historii, tworzących wspólną kreatywną kartografię niewidzialnych. Co więcej BlindWiki, to również dwutygodniowe warsztaty z Antonim Abadem, które poprzez aktywne uczestnictwo użytkowników mają doprowadzić do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami niewidomymi a mieszkańcami Wrocławia. BlindWiki to także inicjatywa umożliwiająca jej członkom orientację i rozrywkę. Nie zastępuje białej laski lub psa przewodnika, ale ma potencjał, aby je uzupełniać. Celem jest stworzenie nieoczywistej mapy miasta i wywołanie debaty na temat obecności osób niewidzących w przestrzeni publicznej. W efekcie buduje się globalna sieć wymiany pomiędzy użytkownikami, którzy otrzymują szanse wyrażenia swoich doświadczeń i opinii, a co więcej porównania warunków w swoich rodzinnych miastach i lobbowania na rzecz lepszych, bardziej zaawansowanych udogodnień miejskiego krajobrazu. Antoni Abad przed wrocławską odsłoną BlindWiki, zrealizował wiele projektów o podobnym charakterze. Pracował m.in. z taksówkarzami z Meksyku (2004), z Cyganami w Leidzie i León (2005), nikaraguańskimi imigrantami na Kostaryce (2006) czy kurierami motocyklowymi w São Paulo (2007). W 2014 roku odbyła się jego indywidualna wystaw w MACBA w Barcelonie na temat realizowanego od 2004 roku projektu Megafon.net z osobami niepełnosprawnymi ruchowo. W 2015 roku, we współpracy z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, zrealizował pierwszą edycję BlindWiki. Wrocławska odsłona projektu zakończy się publiczną debatą na temat tego, czy sztuka może spowodować społeczną transformację i mieć realny wpływ na poprawę sposobu życia różnych grup wykluczanych z dominującego dyskursu.
Dzięki projektowi Antoniego Abada, który narzędziami sztuki eksploruje naszą społeczną przestrzeń, Wrocławianie będą mieli okazję dostrzec coś więcej…
Zaproszone do udziału w projekcie są zarówno osoby niewidome i niedowidzące , jak i osoby widzące. Każdy może mieć udział w tworzeniu mapy sensorycznej BlindWiki pobierając aplikację na telefon. Niedowidzący użytkownicy i przyjaciele są zawsze mile widziani! Każdy może dołączyć do międzynarodowej społeczności BlindWiki używając poniższego linku:
https://blind.wiki/site/index
Poprzednie edycje BlindWiki:
Berlin: https://youtu.be/OQ_Ja8cLsTM
Rzym: https://youtu.be/BW0gU0GcT_o
Castello: https://youtu.be/8Sa_LmQqJgY
Blind.Wiki – odsłonić niewidzialne. Czy poszerzamy myślenie o odbiorcach kultury?
Debata publiczna twórców i odbiorców projektów społecznych i artystycznych z udziałem osób niewidomych i niedowidzących
DEBATA: 07.12.2016, godz. 18.00
Barbara infopunkt, kawiarnia, kultura, ul. Świdnicka 8c we Wrocławiu
W połowie października 2016 r. we Wrocławiu zrealizowany został projekt autorstwa Antoniego Abada - Blind.Wiki. To projekt społeczno – artystyczny, wykorzystujący nowe technologie do stworzenia emocjonalnej i zindywidualizowanej mapy miasta. Miesiąc po jego zakończeniu chcielibyśmy porozmawiać o jego efektach, a także rozpocząć dyskusję o tym jak realizowane są projekty społeczne i artystyczne dla osób niewidomych i niedowidzących we Wrocławiu? Czy udało się zdefiniować i odpowiedzieć na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku podczas realizacji projektów Europejskiej Stolicy Kultury 2016? Czy miasto Wrocław i wrocławskie NGO'sy poszerzają myślenie o odbiorcach swoich projektów, czy też często mimo chęci, są oni marginalizowani lub stają się „projektowymi statystami”? Czy sztuka może spowodować społeczną transformację i mieć realny wpływ na poprawę sposobu życia różnych grup narażonych na wykluczenie z dominującego dyskursu? Do dyskusji zapraszamy twórców i odbiorców projektów społeczno-kulturalnych na każdym poziomie.
Spotkanie poprowadzi Dominika Kulczyńska - koordynatorka projektu “Blind.wiki”.
Wśród panelistów swoją obecność dotychczas potwierdzili:
Bartek Lis – socjolog, doktor nauk społecznych, animator kultury i nauczyciel. Kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław, koordynator "rozwoju publiczności" (włączanie publiczności do aktywnego uczestnictwa w kulturze). Pomysłodawca integracyjnych warsztatów dla osób z niepełnosprawnością wzroku realizowanych w MWW od 2012 roku
Jarosław Fret – przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016
Witold i Sandra Strugała-Witold – absolwent szkoły dla niewidomych i słabowidzących w Krakowie. Sandra – magister psychologii. Przez kilka lat pracowali w Warszawie przy „Niewidzialnej Wystawie”. Wspólnie postanowili rozwinąć pomysł pokazania osobom widzącym perspektywy niewidomych we Wrocławiu. W efekcie powstały warsztaty "Cztery zmysły to w sam raz". Dzięki współpracy z ESK udało się zrealizować pierwszą edycję warsztatów. Projekt będzie kontynuowany.
O artyście:
Antoni Abad (Lleida, 1956) ukończył historię sztuki na Uniwersytecie w Barcelonie (1979) oraz studia o profilu artystycznym na University of Pompeu Fabra (1997). W 2006 otrzymał the National Award for Visual Arts przyznawaną przez rząd Katalonii oraz Golden Nica Digital Communities przyznawaną przez Prix Ars Electronica w Linz, w Austrii.
Abad uczestniczył w Biennale w Wenecji i Limie (1999), w Sevilli (2004, 2008), Mercosul Porto Alegre (2009) i Berlinie (2016). Jego projekty były prezentowane w Centro de Arte Reina Sofía, La Casa Encendida i Matadero w Madrycie; MACBA and Centre d’Art Santa Mònica w Barcelonie; New Museum i P.S.1. w Nowym Jorku; Hamburger Banhof w Berlinie i ZKM de Karlsruhe w Niemczech; Musac in Leon, Centre d’Art Contemporain w Genewie, Museo de Arte Moderno w Buenos Aires; Laboratorio de Arte Alameda i Centro Cultural de España w Meksyku, a także w Centro Cultural w Sao Paulo i w Pinacoteca do Estado de Sao Paulo w Brazylii.
W latach 2004 - 2014 Abad skupił się na projektach audiowizualnych, wykorzystując do pracy z mniejszościami społecznymi mobilne aplikacje. Pracował z grupami wykluczonych w Mexico City, Leida, Leon, Madrycie, Barcelonie, San José (Costa Rica), Sao Paolo, Genewie, Manizales (Kolumbia), Saharze w Algierii, Nowym Jorku, Montrealu (Quebec, Kanada). Taksówkarze, imigranci, uchodźcy, weterani wojenni oraz osoby niepełnosprawne ruchowo aktywnie uczestniczyły w jego projektach codziennie publikując swoje doświadczenia na stronie: www.megafone.net.
Od 2014 Abad rozwija projekt BlindWiki, który zrealizował w Rzymie, Sydney (2015) i w ramach 9. Berlin Biennale (2016).
Wystawy:
1986 — Espai 10 (Fundació Joan Miró) Escultures mal·leables
1991 — Premi d'Arts Plàstiques Medalla Morera. Museu d'Art Jaume Morera
1997 — Medidas de emergencia. Espacio Uno, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, Madryd
1999 — Museo de Arte Moderno de Buenos Aires & Biennale w Wenecji
2003 — The Real Royal Trip. P.S.1. – Museum of Modern Art, Nowy Jork
2006 — Centre d'Art Santa Mònica, Barcelona
2014 — megafone.net/2004-2014, MACBA.
Organizator:Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Koordynatorzy: Dominika Kulczyńska, Monika Tramś
Partnerzy: Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Eudajmonia, Fundacja Katarynka, Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących