Zgłoś uwagę

BlindWiki – odsłonić niewidzialne

Kataloński artysta Antoni Abad po działaniach ze społecznościami w Australii, Włoszech i Niemczech zrealizuje kolejną odsłonę głośnego projektu BlindWiki, który w październiku odbędzie się we Wrocławiu w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. BlindWiki to interaktywna, międzynarodowa sieć obywatelska, w której niewidomi lub niedowidzący użytkownicy, wykorzystując telefony komórkowe, wymieniają się informacjami na temat architektonicznych barier jakie spotykają na swojej drodze. Na podstawie ich relacji tworzy się aktualizowana na bieżąco, internetowa mapa dostępności miast.

W piątek (28.10) o godz. 18:00 w Klubie “Proza” Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2) odbędzie się konferencja prasowa a tuż po niej wspólny spacer po Wrocławiu - uczestnicy warsztatów, korzystając z aplikacji zaprezentują miasto z innej perspektywy.


 

BlindWiki to nie tylko dostępna w sieci platforma, zawierająca informacje na temat trudności i przeszkód napotkanych na codziennej drodze przez uczestników projektu, ale też skarbnica doświadczeń, opinii i historii, tworzących wspólną kreatywną kartografię niewidzialnych. Co więcej BlindWiki, to również dwutygodniowe warsztaty z Antonim Abadem, które poprzez aktywne uczestnictwo użytkowników mają doprowadzić do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami niewidomymi a mieszkańcami Wrocławia. BlindWiki to także inicjatywa umożliwiająca jej członkom orientację i rozrywkę. Nie zastępuje białej laski lub psa przewodnika, ale ma potencjał, aby je uzupełniać. Celem jest stworzenie nieoczywistej mapy miasta i wywołanie debaty na temat obecności osób niewidzących w przestrzeni publicznej. W efekcie buduje się globalna sieć wymiany pomiędzy użytkownikami, którzy otrzymują szanse wyrażenia swoich doświadczeń i opinii, a co więcej porównania warunków w swoich rodzinnych miastach i lobbowania na rzecz lepszych, bardziej zaawansowanych udogodnień miejskiego krajobrazu.

Dzięki projektowi Antoniego Abada, który narzędziami sztuki eksploruje naszą społeczną przestrzeń, Wrocławianie będą mieli okazję dostrzec coś więcej…


Zaproszone do udziału w projekcie są zarówno osoby niewidome i niedowidzące , jak i osoby widzące. Każdy może mieć udział w tworzeniu mapy sensorycznej BlindWiki pobierając aplikację na telefon. Niedowidzący użytkownicy i przyjaciele są zawsze mile widziani! Każdy może dołączyć do międzynarodowej społeczności BlindWiki używając poniższego linku:

https://blind.wiki/site/index


BlindWiki Wrocław 18 – 28.10.2016


Warsztaty z Antoni Abadem odbywać się będą w Klubie “Proza” Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2)


Program wydarzeń towarzyszących:

Konferencja prasowa - 28.10.16, godz. 18:00, Klub “Proza” Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Po konferencji prasowej odbędzie się wspólny spacer po Wrocławiu - uczestnicy warsztatów, korzystając z aplikacji zaprezentują miasto z innej perspektywy.

Debata

Miesiąc po przeprowadzonych warsztatach, w połowie listopada,  planowana jest debata publiczna z udziałem ekspertów. Więcej informacji niebawem.

Zaproszeni eksperci:

Kamil Pietrowiak ‒ doktorant w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr. Od 2011 roku prowadzi badania etnograficzne na temat społecznych uwarunkowań życia osób niewidomych. W 2015 roku realizował projekt „Użyteczność nowych technologii w życiu osób niewidomych – możliwości, potrzeby, ograniczenia”. Organizator „Spacerów po omacku” (Wrocław, Gdańsk, Łódź) oraz spotkań, które mają na celu przybliżenie perspektywy osób niewidomych.


Bartek Lis - socjolog, doktor nauk społecznych, animator kultury i nauczyciel. Kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław, koordynator "rozwoju publiczności" (włączanie publiczności do aktywnego uczestnictwa w kulturze). Pomysłodawca integracyjnych warsztatów dla osób z niepełnosprawnością wzroku realizowanych w MWW od 2012 roku. Jak dotychczas odbyło się blisko 10 takich spotkań. Współpracuje z Fundacją "Kultura bez Barier" (m.in. rokroczny udział w projekcie "Tygodnia Kultury bez Barier").

 

Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Koordynatorzy: Dominika Kulczyńska, Monika Tramś

Partnerzy: Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Eudajmonia, Fundacja Katarynka

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Antoni Abad, BlindWiki, © VG Bild-Kunst, Bonn 2016, zdjecie Galya Feierman (2) Antoni Abad, BlindWiki logo (1) unnamed-24 unnamed-25 unnamed-26 unnamed-27 unnamed-28 unnamed-9 unnamed-19 unnamed-22

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail