Bemerkung melden
Breslau - Eingang vom Hinterhof

Details zum Programm

Projekt „Wrocław – wejście od podwórza” jest częścią programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016, którego kuratorem jest Michał Bieniek. Realizacja działań w ramach projektu rozpoczęła się w 2015 roku, potrwa do końca roku 2016.

Wrocław. Wejście od podwórzaIDEA PROJEKTU

Projekt polega na realizacji interwencji artystycznych w zaniedbanych zakątkach Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Artyści działając w danej przestrzeni będą współpracować z mieszkańcami, tak by wypracowane rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia świadomości odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. Jednocześnie chcemy spróbować obudzić potencjał do działania w mieszkańcach –  zaktywizować ich. Zależy nam także na dotarciu z działaniami artystycznymi bezpośrednio do odbiorców oraz na tak rzadkim spotkaniu odbiorców bezpośrednio z artystami.

Działania artystyczne mają zmieniać oblicza podwórek, oddalonych od centrum miasta i jednocześnie epicentrum wydarzeń kulturalnych. Interwencje artystów mają uzmysłowić mieszkańcom siłę sprawczą ich zaangażowania w najbliższe otoczenie. Nie myślimy tylko o zmianach związanych z wyglądem i infrastrukturą ich podwórka, ale przede wszystkim istotne są dla nas zmiany jakie mogą zajść w ludziach.

Planowane działania w tym roku odbędą się w przestrzeni przede wszystkim Przedmieścia Oławskiego, Ołbina, Hub i Kleczkowa. Pięknych, ale nieco zapomnianych obszarów miasta. Interwencje artystyczne służą także skierowaniu uwagi na problemy mieszkańców i braki w infrastrukturze. Może uda nam się  „odczarować” zły wizerunek niektórych osiedli?

Wszystkim akcjom planowanym przez artystów muszą towarzyszyć działania animacyjne. To animatorzy mają kompetencje do moderowania kontaktów mieszkańców z artystami, ale także do prowadzenia działań oswajających powstałe instalacje. Najważniejsze jest by prowadzone działania artystyczne odbywały się za zgodą i przyzwoleniem mieszkańców, by czuli oni, iż są to realizacje dla nich. Nie chcemy być intruzem, który narzuca coś mieszkańcom, chcemy by projekty zaproponowane przez artystów powstały we współpracy, by były negocjowane, aż do momentu osiągnięcia konsensusu. Do tego niezbędne są działania animacyjne. Mogą one przyjmować postać pikników, warsztatów, akcji lub happeningów, wszystko zależeć będzie od charakteru realizacji, do których będą nawiązywać oraz od miejsca.

W projekcie biorą udział: Iza Rutkowska, Kamila Szejnoch, Elżbieta Jabłońska, Dominika Sobolewska, Karolina Freino, Adam Kalinowski, Dominik Lejman, Jacek Zachodny, Fundacja Dom Pokoju z Agnieszką Bocheńską i Tomaszem Bojęciem, Bartek Lis iKatarzyna Wala, Kamila Wolszczak i Krzysztof Bryła, Iwona Bigos i Martin Schibli, Tomasz Opania. 

 

Projekt finansowany jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Koordynatorka projektu:

Natalia Romaszkan: natalia.romaszkan@wroclaw2016.pl 

Facebook: https://www.facebook.com/wejscieodpodworza

Partner und Sponsoren

Dank denen das alles möglich ist!

Laden…
Laden…

Überschrift


Email marketing software powered by FreshMail