W latach 60. XX wieku miał miejsce niesławny eksperyment naukowy, finansowany przez agencję kosmiczną NASA, podczas którego próbowano nauczyć delfiny języka angielskiego. Sukces tego przedsięwzięcia miał być pierwszym krokiem w stronę porozumiewania się z inteligencją spoza Ziemi. Jednak badacze ponieśli porażkę.
Delfinia komunikacja jest bardzo subtelna i złożona, opiera się przede wszystkim na szerokim spektrum dźwięków. Obok charakterystycznych gwizdów, pisków i klekotów, do delfiniego repertuaru zaliczyć można też pocieranie, kłapanie szczęką, uderzanie ogonem w lustro wody, dyszenie, hałaśliwe wynurzanie oraz… bąbelki.
Wypuszczane w formie strumieni, chmur lub pierścieni bąble wykorzystywane są przez te super-inteligentne zwierzęta przede wszystkim w sytuacjach społecznych i są komunikatami wizualnymi. To właśnie ten sposób komunikacji jest inspiracją dla sobotniego wydarzenia. Spotkanie będzie też okazją do „zarzucenia sieci”, czyli zaproszenia do udziału w projekcie „Meerschmertz – może współdzielne”.
„Bubble, Bubble” jest częścią projektu rezydencyjnego „Meerschmertz – może współdzielne”, zapoczątkowanego przez Delfina Beatę Rojek i Gang Delfinów: Wojtka Furmaniaka, Patrycję Mastej, Izę Moczarną-Pasiek, Kamila Radka, Zośkę Reznik oraz Sonię Sobiech w HALLE 14 – Zentrum für zeitgenössische Kunst w Lipsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro.
Więcej informacji o „Meerschmertz” można znaleźć pod tym linkiem.
Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej o A-i-R Wro: www.airwro.wroclaw2016.strefakultury.pl.
CO? „Bubble, bubble – performans, ćwiczenia z komunikacji”
GDZIE? Galeria BWA Studio, Ruska 46a, III piętro
KIEDY? 17.12.2016, 20:00
Wstęp wolny