Zgłoś uwagę

CLARIMANIA 2016 – zapowiedź festiwalu

Już w południe 26 kwietnia 2016 r., na dachu hotelu Monopol we Wrocławiu, zabrzmią dźwięki Serenady d-moll op. 44 na instrumenty dęte, wiolonczelę i kontrabas Antonina Dvořáka, którą zainaugurujemy Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy CLARIMANIA 2016.

Mimo, iż CLARIMANIA była pomyślana jako festiwal klarnetowy, od kilku lat staramy się prezentować również inne instrumenty dęte. Pierwszy dzień tegorocznej edycji poświęcony będzie całej rodzinie instrumentów dętych drewnianych, a wieczorny koncert z udziałem orkiestry Inter>CAMERATA zwieńczy Sinfonia Concertante KV 297b na obój, klarnet, róg, fagot i orkiestrę Wolfganga Amadeusza Mozarta z plejadą wybitnych młodych solistów. Na oboju zagra Jan Souček – utytułowany czeski oboista, laureat kilku międzynarodowych konkursów wykonawczych. Partię klarnetu wykona Pierre Genisson – nadzieja nowej francuskiej szkoły klarnetowej, zwycięzca konkursu Jacques’a Lancelot’a z Tokio. Fagocista Vacláv Vonášek jest od niedawna muzykiem Filharmoników Berlińskich, a waltornistka Kateřina Javůrková to laureatka pierwszej nagrody na konkursie Praskiej Wiosny w 2013 roku. Polskę będzie reprezentował wybitny saksofonista Paweł Gusnar, który wykona szlagier literatury saksofonowej – Koncert Es-dur op. 109 na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową  Aleksandra Głazunowa.


Choć recepta na udany festiwal wydaje się sprawdzona, to jednak za każdym razem staramy się ją udoskonalać. Po sukcesie ubiegłorocznego Dnia czeskiego w tym roku czeka nas Dzień japoński, który w całości wypełni muzyka i artyści z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wystąpią czołowi japońscy klarneciści starszego i młodego pokolenia. Gwiazdą wieczoru będzie Yoshinobu Kamei – profesor Tokio Music College, którego słuchałem kilka lat temu podczas Japońskiego Kongresu Klarnetowego, i którego gra zrobiła na mnie wtedy kolosalne wrażenie.


Na CLARIMANII nigdy nie brakowało światowych gwiazd. 28 kwietnia, w ostatnim dniu festiwalu, wystąpi – być może najsłynniejszy żyjący klarnecista – Paul Meyer z Francji, który połączy siły z młodym kwartetem Meccore z Poznania. W magicznej Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego muzycy wykonają kwintety klarnetowe Webera i Brahmsa.


Serdecznie zapraszam do Wrocławia na CLARIMANIĘ 2016!

Jakub Bokun  dyrektor festiwalu.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

clarimania 2016 plakat_clarimania2016 Meccorre P. Gennison P. Gusnar P.Meyer V.Vonášek G. Wieczorek K.Javůrková

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail