Cyber Akademia to realizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 międzynarodowy projekt rozwijający kompetencje medialne i komunikacyjne, dedykowany polskim i zagranicznym kadrom kultury. Głównym celem cyklu spotkań jest przygotowanie uczestników z całej Europy – blogerów, radiowców, PR-owców, marketingowców, menedżerów kultury, krytyków sztuki, dziennikarzy i redaktorów – do świadomego korzystania z zasobów nowych mediów, używania najbardziej aktualnych narzędzi oraz tworzenia procesów ułatwiających komunikację i przepływ informacji.
Cyber Akademia w 2016 roku odbywa się już po raz trzeci - w pierwszym roku uczestnicy spotkali się dwa razy we Wrocławiu, edycja 2015, odbywająca się pod hasłem "Miasto cyfrowe", zorganizowana została we współpracy z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów i Medialabem Katowice. Motywem przewodnim odbywającej się w 2016 roku odsłony Cyber Akademii będzie komunikacja kulturalna w aspekcie lokalnym, kontynentalnym i globalnym.
Tematem edycji zatytułowanej „Kontynent Kultury” jest społeczeństwo Europy, które w XXI wieku funkcjonuje głównie w sieci i korzysta przede wszystkim z narzędzi dostępnych w internecie. Sieć stała się niejako ich „drugim kontynentem” - miejscem, które stanowi uniwersalną i wykraczającą poza jakiekolwiek granice terytorialne platformę wymiany danych. Nowy, cyfrowy kontynent stanowi źródło nieograniczonych kontaktów, polemiki oraz dyskusji, wiedzy i edukacji, ale jest także miejscem, które oddala nas od siebie ucząc wygodnych i opierających się na kompromisie rozwiązań. Podczas trzech sesji warsztatowych (odbywających się we Wrocławiu, Katowicach i Warszawie) uczestnicy zapoznają się z innowacyjnymi sposobami informowania o kulturze i zobaczą, jak wykorzystywane mogą być w praktyce najnowsze technologie.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z innowacyjnymi sposobami myślenia o komunikowaniu procesów kulturotwórczych, poznają zwyczaje typowego „usera”, którego uwagę muszą zdobyć, wreszcie wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zachęcić nowych odbiorców do zainwestowania ich cennego czasu w czynny udział w kulturze, którą współtworzymy? Czy w czasach portali społecznościowych, powiększających się sieci kontaktów, codziennej wymiany danych, jesteśmy jeszcze w stanie rozbudzić czyjąś ciekawość? Projekt zakłada trzy sesje warsztatowe trwające od czterech do sześciu dni – we Wrocławiu, Katowicach oraz Warszawie – podczas których grupa około 20 uczestników z Polski i zza granicy będzie brała udział w spotkaniach warsztatowych, prelekcjach, interwencjach artystycznych związanych z nowymi mediami, debatach, laboratoriach, hackatonach i dyskusjach. Uczestnicy odwiedzą instytucje i organizacje, które mają duże doświadczenie w wykorzystywaniu nowych mediów lub też pracują z nowymi mediami jako elementami sztuki i edukacji.
Odbywające się w kwietniu spotkanie we Wrocławiu podsumowywać będzie doświadczenia dwóch poprzednich lat pracy w ramach Cyber Akademii, jak i wprowadzać pochodzących z całej Europy menadżerów kultury w tematy, które zgłębiać będą w roku 2016. Pierwsza część wrocławskiego „CYBER WEEK” skierowana będzie do zamkniętej grupy odbiorców. Będzie ona sygnalizowała tematy, które rozwinięte zostaną podczas sesji w Katowicach i Warszawie i które będą motywami przewodnimi całego roku. Pierwsze dni będą miały jednak za zadanie również przygotowanie weekendowej, otwartej dla publiczności konferencji. W piątek i sobotę młodzi profesjonaliści i powracający do Wrocławia na ich zaproszenie związani z programem eksperci będą dzielić się z wrocławianami swoimi nowomediowymi doświadczeniami, dobrymi praktykami komunikacyjnymi i wiedzą zebrana podczas poprzednich edycji Cyber Akademii.
Kolejna sesja, odbywająca się w lipcu w stolicy Górnego Śląska, będzie przestrzenią dyskusji nad tym, jak z przedsięwzięciami o wyjątkowym lokalnym kolorycie, ale małym zasięgu, trafić do szerokiego, międzynarodowego odbiorcy. Zorganizowane w Warszawie spotkanie zamykające rok przyjmie odmienna perspektywę – poświęcone będzie docieraniu z informacją o do niewielkich społeczności lokalnych i temu, jak na kształt komunikacji wpływa regionalny, a jak ponadregionalny charakter działań. W tym celu uczestnicy poznają narzędzia, które mogą okazać się pomocne przy identyfikowaniu zwyczajów komunikacyjnych właściwych dla określonej wspólnoty, co pozwoli na bardziej efektywną wymianę myśli.
Praktyczne zajęcia z ekspertami w dziedzinie kultury, komunikacji i nowych mediów pozwolą na stworzenie modelu międzynarodowej platformy komunikacji i wymiany doświadczeń. Częścią programu będą również panele dyskusyjne i wykłady otwarte dla publiczności - uczestnicy dyskutować będą o roli i znaczeniu mediów i dziennikarzy, o kulturze w mediach i mediach jako sztuce oraz o kulturze jako jednym z elementów edukacji medialnej. Tegoroczna odsłona będzie już trzecią i największa edycją projektu Cyber Akademia, informacje o poprzednich znaleźć można pod adresem: http://www.wroclaw2016.strefakultury.pl/cyberakademia
Druga sesja otwarta Cyber Akademii już na początku października
22.09.2016
Zapraszamy na drugą po wrocławskiej otwartą sesję Cyber Akademii "NOWA KOMUNIKACJI KULTURY vol. 2"! Tym razem spotkamy się 9 października w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie.
"NOWA KOMUNIKACJA KULTURY" to otwarte spotkanie z praktykami, którzy na co dzień odpowiadają za promocję jednych z najciekawszych polskich wydarzeń kulturalnych, jak i trendwatcherami i badaczami, próbującymi wyłowić z mnogości nowych narzędzi i technik te, bez których już w niedalekiej przyszłości nie będziemy potrafili się obejść. Podczas "NOWEJ KOMUNIKACJI KULTURY vol. 2" zastanowimy się nad cechami efektywnych komunikatów wizualnych, budowaniem satysfakcjonującego doświadczenia odbiorców naszych działań, porozmawiamy też o roli mediów społecznościowych w funkcjonowaniu instytucji kultury. A to dopiero początek!
PROGRAM:
11:30 Rejestracja uczestników i otwarcie konferencji
11:45 Globalna promocja polskiej sztuki: od czego zacząć? Studium przypadku | Dobromiła Błaszczyk, Contemporary Lynx
12:45 Going – ruszamy w miasto. O tym, jak udało się połączyć organizatorów wydarzeń kulturalnych i ich odbiorców | Maciek Gastoł, Going
14:00 Jak opowiadać? Interaktywne narracje internetowe | Dominik Cymer, Cyber Kids on Real
14:45 Projektowanie doświadczeń w świecie analogowym i cyfrowym (oraz kilka słów o dostępności stron internetowych) | Katarzyna Rychcińska
15:30 Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Studium przypadku | Kalina Zatorska i Marian Misiak
16:00 Nowa ekonomia i społeczeństwo cyfrowe. Jak współpracować z internautami? | Łukasz Mirocha i Bartosz Filip Malinowski
Rejestracja trwa! Zgłoszenia uczestników przyjmujemy pod adresem: http://tinyurl.com/NowaKomunikacjaKultury
Katowicka sesja za nami - dziękujemy!
17.07.2016
Za nami niesamowicie inspirująca druga sesja Cyber Akademii 2016, która odbywała się między 13 a 16 lipca w Muzeum Śląskim w Katowicach. Podczas czterech dni zajęć uczestnicy brali udział w warsztatach przybliżających temat badań w kulturze, metodę design thinking i service design (prowadzący: Michał Kocikowski i Michał Kwasieborski/Kolektyw Badawczy), analizowali sposoby na budowanie efektywnych relacji z publicznością (Bartek Lis/Fundacja Impact), ale i na przedstawianie swoich działań tak, by odbiorcy nie mieli problem z przyswojeniem kierowanych do nich informacji (Katarzyna Rychcińska). Dużo miejsca poświęciliśmy jednak również na wymianę doświadczeń - młodzi menadżerowie kultury, PR-owcy, artyści, dziennikarze dzieli się ze sobą typowymi problemami, jakie napotykają w swojej codziennej pracy i wspólnie próbowali wypracować dla nich najlepsze rozwiązania. Wizyta w stolicy Górnego Śląska zakończyła się "wejściem w miasto": międzynarodowa grupa odwiedziła m.in. Nikiszowiec, malowniczą robotniczą dzielnicę z początku XX wieku.
Kolejna, ostatnia w 2016 roku sesja Cyber Akademii odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie między 6 a 9 października. Więcej szczegółów już wkrótce.
W Katowicach o service design, audience developement, UX
03.07.2016
Podczas katowickiej sesji jednym z dominujących tematów, poza lokalną specyfiką działań, będzie zrozumienie i praca z bezpośrednim odbiorcą inicjatyw kulturalnych - każdy z prowadzących przyjrzy się mu z trochę innej strony. Pierwszego dnia uczestnicy Cyber Akademii spotkają się z Michałem Kocikowskim i Michałem Kwasieborskim - duetem reprezentującego Kolektyw Badawczy, zaangażowaną społecznie firmę współpracującą z instytucjami kultury. Podczas warsztatu prowadzonego przez Kolektyw zgłębimy temat badań w kulturze, metodę design thinking oraz service design. Kocikowski jest antropologiem, doświadczenie zdobywał w prowadzeniu badań społecznych i rynkowych, pracując dla dużych agencji badawczych (PBS, Millward Brown Poland). Jest współzałożycielem Kolektywu Badawczego, w ramach prowadzi badania ewaluacyjne projektów kulturalnych i diagnozuje stan edukacji kulturowej. Kwasieborski to doświadczony projektant specjalizujący się w projektowaniu produktu, przestrzeni oraz grafiki użytkowej. Przez wiele lat pracował jako art director w agencjach reklamowych, obecnie wiele uwagi poświęca zagadnieniu projektowania partycypacyjnego. Wykłada projektowanie usług na studiach podyplomowych na Uniwersytet SWPS.
Drugi dzień należeć będzie do Bartka Lisa - socjologa, kuratora projektów społecznych, animatora kultury. Bartek współpracuje m.in. z MWW Muzeum Współczesne Wrocław, SKiBA, Fundacja Art Transparent, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Fundacją Impact. W Katowicach wspólnie z uczestnikami Cyber Akademii postara się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących budowania publiczności w kulturze. Co należy przez to rozumieć? Zbudować, czyli stworzyć od „zera”? Pracować na tym, co jest już nam dane? Pomnażać, czy zwiększać jej jakość? Czy da się w sposób niewykluczający budować publiczność? I w końcu, gdzie jest miejsce i rola nowych technologii, w tym mediów, w rozwijaniu publiczności?
Kolejną tutorką, która dołączy do nas podczas katowickiej sesji będzie Katarzyna Rychcińska - projektantka UX (user experience), entuzjastka użyteczności, szczególnie w przestrzeni miejskiej. Jej warsztat poświęcony będzie UX i architekturze informacji w kulturze. Zajęcia będą okazją, by poznać podstawowe zasady użyteczności. Będziemy mieli szansę poćwiczyć metodę sortowania kart, stworzyć architekturę informacji i ocenić ją za pomocą testu korytarzowego. Wszystko to, by dowiedzieć się, jak stworzyć niskobudetowe, ale użyteczne strony www
Zbliża się druga sesja Cyber Akademii 2016
10.06.2016
Znamy pierwsze szczegóły nadchodzącej sesji Cyber Akademii. Katowickie spotkanie odbywać się będzie od 13 do 17 lipca, podobnie jak w 2015 roku międzynarodowa grupa warsztatowa gościć będzie w nowym gmachu Muzeum Śląskiego. Letni cykl warsztatów będzie kolejną okazję do zbadania "KONTYNENTU KULTURY" - społeczeństwa Europy, które w XXI wieku funkcjonuje głównie w sieci i korzysta przede wszystkim z narzędzi dostępnych w internecie. Tym razem Cyber Akademia stanie się przestrzenią dyskusji nad tym, jak z przedsięwzięciami o wyjątkowym lokalnym kolorycie, ale małym zasięgu, trafić do szerokiego, międzynarodowego odbiorcy. Sesja w Katowicach organizowana jest przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016, instytucję kultury Katowice - Miasto Ogrodów oraz Medialab Katowice.
Otwieramy nabór tekstów
25.04.2016
Europejska Stolica Kultury Wroclaw 2016 ogłasza nabór artykułów, reportaży lub tekstów naukowych, które stworzą publikację podsumowującą tegoroczną edycję Cyber Akademii. Dołącz do zespołu tworzącego manual nowej komunikacji kultury "CYBER AKADEMIA: KONTYNENT KULTURY"!
Temat CYBER AKADEMII w 2016 roku to "KONTYNENT KULTURY" - społeczeństwo Europy, funkcjonujące w XXI wieku głównie w sieci i korzystające przede wszystkim z narzędzi dostępnych w internecie. Sieć stała się niejako "drugim kontynentem" - miejscem, które stanowi uniwersalną i wykraczającą poza jakiekolwiek granice terytorialne platformę wymiany danych. Nowy, cyfrowy kontynent stanowi źródło nieograniczonych kontaktów, polemiki oraz dyskusji, wiedzy i edukacji, ale jest także miejscem, które oddala nas od siebie ucząc wygodnych i opierających się na kompromisie rozwiązań.
Finałem roku spędzonego na "KONTYNENCIE KULTURY" będzie publikacja zbierająca teoretyczne rozważania i dobre praktyki komunikacji kultury w nowych, dynamicznie zmieniających się warunkach. Stwórzcie ją z nami!
Na Wasze zgłoszenia czekamy między 25 kwietnia a 29 lipca 2016 roku pod adresem: cyberakademia@wroclaw2016.pl. Aplikacje powinny zawierające CV (w języku polskim i angielskim) oraz tekst w objętości do 2500 znaków (w języku polskim i angielskim).
Pierwsza sesja Cyber Akademii 2016 za nami
11.04.2016
Przez ostatni tydzien w Barbarze - infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 - odbywała się pierwsza sesja warsztatowa Cyber Akademii 2016. Wzięło w niej udział 25 osób, które do Wrocławia przyjechały z Hiszpanii, Chorwacji, Serbii, Niemiec, Czech, Słowacji, Rumunii i innych miast Polski, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska. Tegoroczny Cyber-zespół stworzyli dziennikarze, PR-owcy i marketingowcy, producenci wydarzeń oraz menadżerowie kultury, artyści, specjaliści IT i naukowcy.
Między 5. a 8. kwietnia grupa brała udział w zamkniętej sesji warsztatowej. Zaczęła się ona od "Experience Exchange Panel", moderowanej przez Kubę Żary dyskusji, podczas której uczestnicy dzielili się ze sobą dobrymi praktykami wypracowanymi w codziennej pracy. Następnie, przy pomocy Łukasza Mirochy i Norberta Kołosa próbowali zidentyfikować nadchodzące trendy komunikacyjne podczas zajęć "Foresight komunikacji", by potem przećwiczyć umiejętności pracy na linii team kreatywny-projektant graficzny w czasie przygotowaneych przez Jakuba Jezierskiego zajęć "Projektowanie dla kultury i kultura projektowania".
Następne dwie części programu poświęcone były pracy z widownią i przy uwzględnieniu jej specyficznych potrzeb: Hanna Kostrzewska omówiła metody wykorzystaniu potencjału tkwiącego w odbiorcach podczas warsztatu "Oddolna digitalizacja i crowdsourcing kultury", natomiast Anna Kalinowska zajęła się różnymi grupami wiekowymi odbiorców prowadząc "Dozwolone od lat [wybierz]. Międzypokoloniowe narzędzia komunikacyjne". O efektach, które można osiągnąć przy minimalnym budżecie opowiadał Maciej Marcisz w czasie spotkania "Budżet 0 zł, zasięg cała Polska". Finałem sesji warsztatowej były warsztaty Anny Kopaczewskiej "Wizualizacja danych / komunikacja wizualna".
W sobotę, 9 kwietnia, po raz pierwszy zaprosiliśmy publiczność na otwartą sesję Cyber Akademii - konferencję "NOWA KOMUNIKACJA KULTURY". Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Daniel Wahl i Paweł Pawlik z agencji Happy Monday, Agata Etmanowicz, Piotr Celiński i Kamil Śliwowski. Fizyczne efekty spotkania we Wrocławiu widoczne będą w Barbarze jeszcze przez najbliższy miesiąc: instalacja przestrzenna "KONTYNENT KULTURY", która przygotowana została przez studio ONIMO.
Kolejna sesja Cyber Akademii odbędzie się już w lipcu w Katowicach.
Otwarta sesja Cyber Akademii - znamy timetable
30.03.2016
9 kwietnia zapraszamy na otwarte spotkanie z praktykami, którzy na co dzień odpowiadają za promocję jednych z najciekawszych polskich wydarzeń kulturalnych, jak i trendwatcherami i badaczami, próbującymi wyłowić z mnogości nowych narzędzi i technik te, bez których już w niedalekiej przyszłości nie będziemy potrafili się obejść. Podczas 'NOWEJ KOMUNIKACJI KULTURY' zastanowimy się, jak dysponując minimalnym budżetem konstruować efektywną strategię komunikacji, w jaki sposób radzić sobie z kryzysami PR, jak rozwijać publiczność i jakie cyfrowe narzędzia pracy z nią przynoszą najlepsze efekty.
Otwarta sesja rozpocznie się o godzinie 11:45 - pełen timetable dnia znajdziecie poniżej:
11.45 Kamil Śliwowski "Creative Commons w praktyce"
12.30 Piotr Celiński "Software dla kultury"
13:45 Daniel Wahl i Paweł Pawlik "Historia pewnej R-Ewolucji komunikacyjnej - rozwój festiwali a dynamika zmian sposobów komunikacji"
14:30 Agata Etmanowicz "Kim oni są? Online. I offline"
15:45 Maciej Marcisz "Budżet 0 zł, zasięg cała Polska"
16:30 Anna Kalinowska "Dozwolone od lat [wybierz]. Międzygeneracyjne narzędzia komunikacyjne"
Udział w sesji jest bezpłatny. Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim i angielskim. Rejestracja uczestników prowadzona będzie w Barbarze przed rozpoczęciem wydarzenia.
Znamy uczestników Cyber Akademii 2016
16.03.2016
Po przeanalizowaniu dziesiątek aplikacji, które spływały na skrzynkę Cyber Akademii w styczniu i w lutym, znamy już 25 osób, które wezmą udział w trzech tegorocznych sesjach warsztatowych. Uczestnicy tegorocznej edycji przyjadą do Wrocławia z Węgier, Hiszpanii, Chorwacji, Serbii, Niemiec, Czech, Słowacji i Polski. Są wśród nich dziennikarze, PR-owcy i marketingowcy, producenci wydarzeń oraz menadżerowie kultury, artyści, specjaliści IT i naukowcy. Grupa spotka się po raz pierwszy już 5 kwietnia we Wrocławiu podczas pierwszej sesji Cyber Akademii.
Lista zakwalifikowanych do projektu uczestników dostępna jest TUTAJ
Książka "Cyber Akademia. Miasto cyfrowe" dostępna off- i on-line
19.01.2016
W poniedziałek swą premierę miała publikacja "Cyber Akademia. Miasto cyfrowe" - książka podsumowująca doświadczenia zebrane przez uczestników zeszłorocznej edycji nowomedialnego programu ESK Wrocław 2016. W wydawnictwie czytelnicy znajdą m.in. porady, w jaki sposób połączyć swe analogowe działania z cyfrowymi kanałami komunikacji, wskazówki, jak w najbardziej efektywny sposób wykorzystać aplikacji w projektach kulturalnych czy dyskusje dotyczące przyszłości komunikacji kultury. Tegoroczna publikacja jest już drugą powstającą jako rezultat Cyber Akademii - pierwszy tom, zatytułowany „Jak radzić sobie z mediami”, można pobrać TUTAJ.
"Cyber Akademia. Miasto cyfrowe" dostępna jest zarówno w formie cyfrowej - na platformie Issuu, a także jako PDF do pobrania - jak i w wersji fizycznej. Wszystkich, którzy chcieliby otrzymać papierową kopię książki, zapraszamy do przesłania wiadomości zatytułowanej "MIASTO CYFROWE" na adres e-mail: cyberakademia@wroclaw2016.pl bądź kontakt z nami za pośrednictwem prywatnej wiadomości na Facebooku. UWAGA: warto się spieszyć, ilość książek ograniczona!
ESK Wrocław 2016 otwiera rekrutację do CYBER AKADEMII
11.01.2016
Jesteś dziennikarzem, blogerem, menedżerem kultury, krytykiem sztuki, osobą odpowiedzialną za promocję wydarzeń kulturalnych? W swojej pracy korzystasz z nowych mediów i technologii? Chcesz rozwinąć swe umiejętności biorąc udział w międzynarodowym projekcie? To właśnie na Ciebie czekamy w CYBER AKADEMII!
Zobacz więcej
Publikacja "CYBER Akademia. Miasto cyfrowe" już wkrótce off- i on-line
2.12.2015
Już wkrótce do rąk czytelników trafi książka podsumowująca doświadczenia zebrane przez uczestników podczas dwóch sesji CYBER Akademii 2015. Podczas trwającego w dniach 22-25 października spotkania w Katowicach uczestnicy - pod okiem trenerki Martyny Stec oraz Krzysztofa Bielaszki i Kuby Żary z zespołu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 - przygotowywali szkielet publikacji, która w jednym miejscu zbierała wiedzę, umiejętności i dobre praktyki, które wypracowane zostały w ramach współpracy pochodzących z całej Europy dziennikarzy, PR-owców, blogerów, artystów i przedstawicieli NGO oraz ekspertów na co dzień zajmujących się najbardziej nowatorskim wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.
W tomie "CYBER Akademia. Miasto cyfrowe" znajdą się m.in. wskazówki, w jaki sposób połączyć swe analogowe działania z cyfrowymi kanałami komunikacji, porady, jak w najbardziej efektywny sposób wykorzystać aplikacji w projektach kulturalnych czy dyskusje dotyczące przyszłości komunikacji kultury. Tegoroczne wydawnictwo pojawi się w sieci i w druku już pod koniec tego roku i będzie drugą częścią publikacji powstającej jako rezultat CYBER Akademii. Pierwszy tom, zatytułowany „Jak radzić sobie z mediami”, można pobrać T U T A J.
Katowice - dziękujemy i do zobaczenia!
25.10.2015
Zakończyła się druga sesja warsztatowa CYBER Akademii 2015. W dniach 22-25 października uczestnicy odwiedzili niezwykle gościnne Katowice, w których CYBER Akademia znalazła się dzięki współpracy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.
Podczas czterech dni warsztatowych uczestnicy zapoznali się z tematyką kreatywnego posługiwania się video-mappingiem w przestrzeni publicznej i wykorzystaniu jego potencjału jako elementu wdrażanej strategii komunikacji i szukali wraz ekspertami nowych form ekspresji w ramach komunikowania procesów kulturotwórczych. Diagnozowali wykorzystywane obecnie schematy i reguły komunikacji, aby następnie przejść do budowania strategii opartych na cyfrowych i sieciowych możliwościach oraz oraz dyskutowali o wdrażaniu myślenia cyfrowego w praktykę instytucji i projektów kultury i działań miejskich. Program uzupełniły wizyty studyjne w instytucjach kultury oraz Akademii Sztuk Pięknych.
Dziękujemy Instytucji Kultury - Katowice Miasto Ogrodów, Medialabowi Katowice, Muzeum Śląskiemu, wszystkim ekspertom i młodym profesjonalistom, którzy wzięli udział w warsztatach! Do zobaczenia już wkrótce!
Katowicka sesja CYBER Akademii na półmetku
23.10.2015
Za uczestnikami jesiennej sesji CYBER Akademii dwa dni warsztatów, prezentacji i dyskusji. Organizowane wpsólnie z Instytucją Kultury Katowice - Miasto Ogrodów spotkanie otworzył Karol Piekarski, który przybliżył działalność Medialabu Katowice i art+bits festival. Po nim ze studentami CYBER Akademii spotkał się dobrze im znany z poprzednich edycji projektu Piotr Celiński, którego warsztaty dotyczyły "miejskiego oprogramowania" i tego, jak przeobraża się pod wpływem cyberprzestrzeni fizyczna rzeczywistość naszych miast. Pierwszy dzień zamknął warsztat francuskimi hakerami i dziennikarzami Pierrem Romero i Laurą Motet, w swej pracy kreującymi płaszczyznę, na której dziennikarstwo przenika się z programowaniem.
Kolejny dzień międzynarodowa grupa spędziła z nowomediowym artystą wizualnym Markiem Straszakiem, który przeprowadzając ją krok po kroku przez powstawanie instalacji video-mappingowej, zainspirował dyskusję na temat włączania technik znanych ze sztuki nowych mediów do procesu komunikacji kultury. W międzyczasie uczestnicy odwiedzili także interaktywną ekspozycję nowego Muzeum Śląskiego, poznali też najbardziej imponujące przykłady katowickiego modernizmu.
W kolejnych dniach grupa spotka się m.in. z Dawidem Górnym, który podczas zajęć zatytułowanych "New Tools of Narration", poruszy temat wykorzystywania nowości technologicznych, by w głębszy sposób zangażować odbiorców w działania kulturalne. Warsztaty w ramach drugiej sesji CYBER Akademii 2015 potrwają w Muzeum Śląskim w Katowicach jeszcze do 25 października.
Kolejne spotkania w ramach CYBER Akademii. Tym razem w Katowicach
20.10.2015
Druga sesja spotkań i warsztatów potrwa od 22. do 25. października. Tym razem uczestnicy z Polski, Chorwacji, Serbii, Niemiec, Ukrainy, Francji, Hiszpanii oraz Włoch odwiedzą Katowice, a to dzięki współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.
CYBER Akademia to międzynarodowy projekt powstały w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem jest rozwijanie kompetencji medialnych i komunikacyjnych osób związanych z kulturą – ekspertów ds. PR, dziennikarzy, blogerów, artystów i przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych. W tym roku uczestnicy spotkają się na dwóch sesjach szkoleniowych – pierwsza odbyła się już podczas Weekendu Pełnego Kultury - od 18. do 21. lipca w Barbarze – wizytówce Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ważnym elementem projektu jest stworzenie międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń, a efektem współpracy będzie darmowa publikacja podsumowująca projekt.
Podczas drugiej sesji warsztatowej uczestnicy skoncentrują się na udziale nowych mediów w procesie komunikowania kultury. Dzięki warsztatom i spotkaniom z ekspertami w tej dziedzinie wspólnie zbudują innowacyjne narzędzia komunikacji oraz strategie cyfrowych praktyk dla instytucji kultury i sektora pozarządowego, sprawdzą w jaki sposób mogą urozmaicić swoje praktyki przy użyciu technik takich jak wideo mapping oraz instalacje multimedialne.
Wszystkie warsztaty oraz spotkania odbędą się w nowo otwartej przestrzeni Muzeum Śląskiego.
CYBER Akademia – Miasto Cyfrowe: rusza druga odsłona projektu edukacyjnego
18.06.2015
Pierwsza sesja spotkań i warsztatów potrwa od 18. do 21. czerwca, kiedy to Wrocław odwiedzą uczestnicy z Polski, Chorwacji, Serbii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Ukrainy.
CYBER Akademia to międzynarodowy projekt powstały w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jego celem jest rozwijanie kompetencji medialnych i komunikacyjnych osób związanych z kulturą – ekspertów ds. PR, dziennikarzy, blogerów, artystów i przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych. W tym roku uczestnicy spotkają się na dwóch sesjach szkoleniowych – pierwsza odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie we Wrocławiu, druga potrwa od 21. do 25. października w Katowicach, dzięki współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.
Motywem przewodnim drugiej odsłony projektu jest miasto i jego dynamika. Podczas sesji szkoleniowych uczestnicy wezmą udział w warsztatach dotyczących skutecznego komunikowania procesów kulturotwórczych mieszkańcom miast. Dowiedzą się, jak efektywnie wykorzystywać najnowsze narzędzia, w jaki sposób budować strategię i jak dotrzeć do właściwego odbiorcy. Celem projektu jest stworzenie międzynarodowej platformy wymiany doświadczeń, a efektem współpracy będzie darmowa publikacja podsumowująca projekt. Do udziału w drugiej edycji programu zaprosiliśmy menedżerów z zakresu PR i komunikacji, specjalistów ds. media relations i social media, blogerów i dziennikarzy, studentów i pracowników naukowych, artystów i osoby zatrudnione w sektorze pozarządowym.
Pierwsza sesja rozpocznie się 18. czerwca w Barbarze – wizytówce Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W kolejnych dniach najlepsi polscy eksperci przybliżą uczestnikom zagadnienia związane z prawem autorskim w sieci, udostępnianiem kultury online, edukacyjnym wymiarem blogosfery i skutecznym komunikowaniem w Internecie. Nasi goście wezmą także udział w warsztatach tworzenia i dystrybucji treści viralowych, odwiedzą wystawy trwającego Biennale WRO oraz będą uczestniczyć w wydarzeniach Weekendu Pełnego Kultury – kiedy to oficjalnie zostanie ogłoszony program ESK Wrocław 2016.
Cyber Akademia: „Jak radzić sobie z mediami”
15.01.2015
Pod koniec grudnia ukazała się publikacja „Jak radzić sobie z mediami” – efekt projektu szkoleniowego „Cyber Akademia”, w którym w 2014 roku brali udział młodzi PR-owcy, dziennikarze oraz menadżerowie kultury z całej Europy.
„Jak sobie radzić z mediami” to pierwszy tom powarsztatowych przemyśleń uczestników projektu, tutorów i ekspertów, którzy prowadzili zajęcia podczas dwóch pięciodniowych zjazdów we Wrocławiu. Podczas każdego zjazdu uczestnicy Cyber Akademii nie tylko brali udział w zajęciach, lecz poznawali również Wrocław, jego historię, życie kulturalne. Uczestnicy Cyber Akademii mieli okazję gościć w 12 wrocławskich instytucjach i organizacjach zajmujących się kulturą, byli m.in. w Biurze ESK 2016, Kinie Nowe Horyzonty, Narodowym Forum Muzyki, Ośrodku Pamięć i Przyszłość, Hali Stulecia, Centrum Technik Audiowizualnych, Izbie Architektów Polskich, Centrum Sztuki Wro, Muzeum Współczesnym, galerii BWA, Mediatece i Radio Wrocław. Wzięli udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych, które odbywały się we Wrocławiu w czerwcu i listopadzie (m.in. w Europejskiej Nocy Literatury, Przeglądzie Sztuki Survival, One Love Sound Festival, w wystawach Muzeum Współczesnego, Centrum Sztuki Wro czy galerii BWA). Dzięki spotkaniom z Kuratorami ESK uczestnicy poznali najważniejsze przedsięwzięcia z programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Publikację „Jak radzić sobie z mediami” można ściągnąć: T U T A J.
Cyber Akademia to międzynarodowy projekt rozwijający kompetencje medialne i informacyjne, dedykowany polskim i zagranicznym kadrom kultury w ramach przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Istotą projektu było przygotowanie animatorów życia kulturalnego, marketingowców i PR-owców, do świadomego korzystania z nowych mediów, nowych zasobów informacji i kreowania przy ich użyciu nowych jakości. Celem projektu było również uzyskanie odpowiednio wysokiego poziomu kompetencji medialnych i informacyjnych uczestników, co pozwoli im na wywoływanie zmian i wywieranie wpływu na rzeczywistość przez media. Uczestnicy projektu spotkali się na dwóch kilkudniowych sesjach we Wrocławiu.
Krzysztof Bielaszka – koordynator projektu – krzysztof.bielaszka@wroclaw2016.pl
Kuba Żary - komunikacja projektu - jakub.zary@wroclaw2016.pl
Pytania dotyczące Cyber Akademii można kierować na adres: cyberakademia@wroclaw2016.pl