CZY SZTUKA MA SWOJE IQ?

ARTYŚCI WROCŁAWIA W EUROPEJSKIEJ STOLICY KULTURY

Ponad 180 prac autorstwa trzydziestu wrocławskich artystów już od 2 lipca br. zagości w Narodowym Forum Muzyki. Inspiracją do przygotowania ekspozycji przez kuratorkę Ewę Kaszewską była inteligencja – wskaźnik IQ stworzony 104 lata temu we Wrocławiu przez prof. Williama Sterna. Na wystawę SZTUKA SZUKA IQ. ARTYŚCI WROCŁAWIA zapraszają Sztuki Wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Na artystycznej mapie Polski Wrocław zajmuje miejsce szczególne. W 1961 roku powstała tu słynna Szkoła Wrocławska, przemianowana kilka lat późnej na Grupę Wrocławską. Już wtedy dostrzegano pewną odrębność miejscowego środowiska plastycznego, był to atut otwierający drzwi do szerszych prezentacji w Polsce. Do 1978 grupa organizowała wspólne wystawy, które cieszyły się ogromną popularnością.

Dzisiaj, w okresie globalizacji i unifikacji, wrocławscy artyści ponownie starają się zdefiniować miejsca, w których żyją i tworzą. Odkrywając na nowo tożsamość miasta, nawiązują do artystycznych i naukowych tradycji miejsca, czerpią z wyjątkowego twórczego klimatu Wrocławia, wyłamując się z postępującego ujednolicenia.
Wystawa SZTUKA SZUKA IQ. ARTYŚCI WROCŁAWIA to próba podsumowania tych działań: - Charakterystyczny klimat twórczy Wrocławia skłania do stwierdzenia, że genius loci tego miasta manifestuje się najpełniej dziełami artystów tworzących tu od 70 lat XX w. Szukając wspólnego mianownika dla wystawy, a także zadając sobie pytanie, w jaki sposób można zdefiniować dobra sztukę, wpadliśmy na dosyć przewrotny pomysł zmierzenia jej IQ, tłumaczy Ewa Kaszewska, kuratorka wystawy.

Inspiracją do zorganizowania wystawy stał się iloraz inteligencji – wskaźnik IQ, wymyślony 104 lata temu właśnie we Wrocławiu, przez Williama Sterna, uczonego światowej sławy, pracującego na Uniwersytecie Wrocławskim. Stern, ceniony w tamtym czasie podobnie jak Zygmunt Freud, Carl Jung czy Edyta Stein, przez lata był pomijany ze względu na swoje żydowskie pochodzenie. Dopiero od niedawna wszedł do oficjalnego kanonu nauki.

SZTUKA SZUKA IQ. ARTYŚCI WROCŁAWIA, zorganizowana w Narodowym Forum Muzyki w ramach programu sztuk wizualnych ESK Wrocław 2016, to próba podkreślenia niezwykłej, abstrakcyjnej idei Sterna. To opowieść o tym, że dobra sztuka może być inteligentna i że warto nią grać o wizerunek i przyszłość miasta. Część dzieł pochodzi z kolekcji prywatnej, część z pracowni artystów, inne z Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Niektóre dzieła zostały wykonane specjalnie z myślą o wystawie.

SZTUKA SZUKA IQ. ARTYŚCI WROCŁAWIA
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki, plac Wolności 1, Wrocław
Wernisaż: 02.07.2016, godz. 18:00
Czas trwania: 3 lipca - 11 września 2016
Kuratorka: Ewa Kaszewska
Wystawa odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Organizator: Biuro Festiwalowe Impart 2016

Artyści:
Tomasz Broda / Jan Chwałczyk / Krystyna Cybińska / Tomasz Domański / Stanisław Dróżdż / Kurt Fleckenstein / Józef Hałas / Marcin Harlender / Aga Jarząbowa / Paweł Jarodzki / Kasia Kmita / Piotr Kmita / Jerzy Kosałka / Hanna Krzetuska / Waldemar Kuczma / Natalia Lach-Lachowicz / Andrzej Lachowicz / Eugeniusz Minciel / Zdzisław Nitka / Krzysztof Skarbek / Eugeniusz Get Stankiewicz / Anna Szpakowska-Kujawska / Wacław Szpakowski / Radek Ślany / Albin Tomaszewski / Lech Twardowski / Antek Wajda / Krzysztof Wałaszek / Urszula Wilk / Maria Zuba.

Więcej informacji na temat wystawy: http://www.wroclaw2016.strefakultury.pl/sztuka-szuka-iq.-artysci-wroclawia,
FB: https://goo.gl/2xeGrO,  YT: https://goo.gl/flm8Ly

Szczegółowych informacji udziela: Grażyna Siedlecka, tel. +48 575 871 252, grazyna.siedlecka@wroclaw2016.pl.

Sztuki wizualne w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 to wystawy, interwencje artystyczne w przestrzeni publicznej, międzypokoleniowe działania edukacyjne i warsztaty dla grup wykluczonych. To także współpraca środowiskowa we Wrocławiu, projekty artystów z całej Polski dedykowane przestrzeni publicznej stolicy Dolnego Śląska, a także dzieła największych międzynarodowych artystów prezentowane we współpracy z polskimi i europejskimi instytucjami kultury.
kurator: Michał Bieniek
więcej informacji: http://www.wroclaw2016.strefakultury.pl/dzialania-esk-sztuki-wizualne / www.facebook.com/esksztukiwizualn

Albin Tomaszewski, Kwiat metaforyczny Józef Hałas,  Góra P-B, 1988, olej, płótno, 115 × 130 cm, Marcin Harlender, Różowa seria, 2008, akryl, płótno, 105 × 96 cm, Natalia Lach Lachowicz, Aksamitny terror, 1970, fotografia kolorowa, 100 × 100 cm, Pawel Jarodzki, Kto nie kupuje ten nie je, 2008, akryl, płótno, 100 × 80 cm, Stanisław Dzrożdż,koło (projekt do realizacji w przestrzeni publicznej), 1970–1971  druk cyfrowy, PCV, 60 × 60 cm, Tomasz Broda, Wiliam Stern, 2015, akryl, płótno, 100 × 70 cm, Antek Wajda, Dobry, 2005, akryl, płyta pilśniowa, 70 × 54 cm, Jerzy Kosałka, Sztuka szuka IQ, 2009,druk cyfrowy, 70 × 50 cm, Wacław Szpakowski, Linia nieskończona – B9, 1926, rysunek,