Zgłoś uwagę

Dalajlama XIV wyjątkowym gościem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Jego świętobliwość Dalajlama XIV po raz trzeci odwiedził Wrocław, tym razem spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Zaproszenie od prezydenta Rafała Dutkiewicza zostało wysłane już w 2014 roku. Dalajlama XIV to honorowy obywatel Wrocławia i laureat pokojowej nagrody Nobla. Dwudniowa wizyta obfitowała w spotkania i prezentacje tego co w stolicy Dolnego Śląska najciekawsze. Dalajlama mówiący o równości i pokoju zobaczył wyjątkową wystawę „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy” oraz Centrum Historii Zajezdnia, gdzie rodziła się Solidarność. 

Pobyt przywódcy duchowego Tybetu rozpoczął się od oficjalnego przywitania z władzami miasta i regionu. Prezydent Rafał Dutkiewicz wraz z kuratorem ESK Wrocław 2016 ds. teatru wręczył Jego Świętobliwości unikalną, przechodnią statuetkę Europejskiej Stolicy Kultury, której autorem jest wrocławski artysta Oskar Zięta, a inspiracją wrocławska Iglica. Dalajlama w swojej przemowie zwrócił uwagę na potrzebę pokoju, jedności i równości. Jego świętobliwość wyraził nadzieję, że „będąc Europejską Stolicą Kultury będziemy również pamiętali o aktywnościach promujących szczęście, dobrostan wewnętrzny i kulturę spokoju zewnętrznego.” Zdaniem Dalajlamy XIV „dla Europejskiej Stolicy Kultury rolą najwłaściwszą byłoby aktywne promowanie jedności narodów, kultur i religii, czyli coś czego wszędzie nam brak, a byłoby szczególnym wkładem Europejskiej Stolicy Kultury.

Wyjątkowy gość Wrocławia zobaczył wystawę „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy” w Arsenale. Idea Kardynała Kominka, tak bliska jedności, którą głosi również Dalajlama, była idealnym powodem do prezentacji jednej z atrakcji programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z młodzieżą w Centrum Historii Zajezdnia. Miejsce, gdzie w latach 80. rodziła się Solidarność, w roku Europejskiej Stolicy Kultury, gości Dalajlamę XIV, laureata pokojowej Nagrody Nobla. Kacper i Joanna z Liceum Salezjańskiego postawili Jego Świętobliwość w ogniu pytań. Dalajlama opowiedział za co lubi Wrocław, podkreślił jego potencjał i dbałość o historię. Wśród ludzi, którzy zrobili na nim wrażenie wymienił Lecha Wałęsę oraz Jana Pawła II, podkreślił również, że każdy człowiek może stanowić inspirację. Dalajlama zaznaczył, że to w młodych ludziach spoczywa nadzieja na pokój na świecie.

Wraz z Dalajlamą do Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przybyła złota jesień, a przed nami ostatnie plenerowe wydarzenia, jednak to nie koniec spektakularnych widowisk. Na przełomie października i listopada będziemy gościć największych twórców podczas Olimpiady Teatralnej, zanurzymy się w kulturze japońskiej w czasie Avant Art Festival, będziemy świadkami wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, a niesamowity rok zamkniemy performancem Niebo w Hali Stulecia.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Dalajlama Dalajlama we Wrocławiu (2) Dalajlama we Wrocławiu (3) Dalajlama we Wrocławiu (1) wizyta Dalajlamy (2) wizyta Dalajlamy (3) wizyta Dalajlamy (4) wizyta Dalajlamy (5) wizyta Dalajlamy (6) wizyta Dalajlamy (7) wizyta Dalajlamy (8) wizyta Dalajlamy (9) wizyta Dalajlamy (10) wizyta Dalajlamy (11) wizyta Dalajlamy (1)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail