Zgłoś uwagę

Debata o prawie do kultury

miniaturki

8 kwietnia w Krakowie odbyła się debata pt. Prawo do kultury, a wzięli w niej udział mi.n. Bogusław Sonik (Poseł do Parlamentu Europejskiego), Krzysztof Dudek (Dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Jacek Krupa (Członek Zarządu Województwa Małopolskiego), Marta Perucka-Tytko (Dyrektor Domu Kultury „Podgórze”), Bartosz Szydłowski (Dyrektor Teatru Łaźnia Nowa), Bożena Gierat-Bieroń, (Narodowe Centrum Kultury, Uniwersytet Jagielloński).

Okazją do debaty "Prawo do kultury" były obchody 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Polska jest największym beneficjentem środków strukturalnych na kulturę w Europie Środkowej. W 2000 roku Kraków  jako jedno z 9 miast kontynentu, dzięki swojemu unikatowego dziedzictwu kulturowemu, został wyróżniony tytułem Europejskiego Miasta Kultury. Program Kraków 2000 zmienił postrzeganie kultury w skali miasta oraz wzmocnił kulturalnie województwo małopolskie. Podobnie może być dziś w przypadku Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – oraz Dolnego Śląska. 

Debata była także próbą podsumowania 10 lat naszego uczestnictwa w obszarze zjednoczonej Europy. Rozmawiano także o prawie do kultury jako propozycji kształtowania przyszłego europejskiego obywatelstwa.

"Prawo do kultury" jest inicjatywą Narodowego Centrum Kultury i Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jej celem jest wprowadzenie zapisu o Prawie do kultury do Protokołu dodatkowego Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności Rady Europy.

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail