Zgłoś uwagę

DOBRE STRONY po raz siódmy!

Wielkimi krokami  zbliża się wrocławskie święto młodych czytelników, dbających o nich szczególnie wydawców i pisarzy. Tradycyjnie Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY odbędą się w pierwszy weekend czerwca stając się jednocześnie świetnym sposobem na atrakcyjne  świętowanie Dnia Dziecka.

PROGRAM DOBRE STRONY 2016

Na siódmą edycję DOBRYCH STRON organizatorzy zapraszają od piątku do niedzieli (3-5 czerwca) do sali wystawienniczej w budynku IASE (ul. Wystawowa 1) mieszczącym się przy Hali Stulecia i naprzeciwko Centrum Technologii Audiowizualnych. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży są jedną z najważniejszych w kraju imprez promujących literaturę nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. DOBRE STRONY to okazja, by poznać ofertę najlepszych wydawnictw stawiających na literaturę dla dzieci i młodzieży. Można spodziewać się także stoisk z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywnymi zabawkami. Na najmłodszych czytelników oraz młodzież już od piątku będą czekać liczne atrakcje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę warsztatów artystycznych inspirowanych literaturą. Nie zabraknie również spotkań z autorami i ilustratorami wśród których są m.in. Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Antoniewicz, Magdalena Zarębska, Magda Woski, Nikola Kucharska, Wioletta Piasecka, Ewa Pawlak, Paweł Pawlak, Robert Romanowicz, Michał Wójcik, czy Tomasz Minkiewicz.

Fantastyczne otwarcie!

Pierwszy dzień  targów (piątek) to znakomita okazja na wspólną wizytę szkół na targach i przeprowadzenie nietuzinkowej lekcji wśród książek. Zgodnie z myślą przewodnią, zasugerowaną przez nauczycieli współpracujących z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, czytanie to aktywność na najwyższy stopień (wyższy niż szkolna szóstka!)  więc z okazji siedmiu lat istnienia Dobrych Stron uczniowie z wrocławskich szkół aktywnie będą uczestniczyć w inauguracji i 3 czerwca o 12:00 otworzą targi kolorową paradą pod hasłem Fantastyczna siódemka. Zobaczymy ich w przebraniach przedstawiających postaci inspirowane literaturą fantasy - wyjątkowo lubianą przez młodych czytelników.

Atrakcje dla młodych artystów

Dobre Strony to trzy dni pełne wrażeń i propozycji dla małych dzieci i nastolatków lubiących kreatywne wyzwania. Spośród warsztatów można wybrać m.in. takie, na których tworzone będą broszki z filcu inspirowane wierszami, zakładki do książek, torby i pocztówki z wrocławskimi zabytkami, baśniowe pacynki, unikatowe maskotki, literackie maski, czy wielkoformatowy kolaż przedstawiający zwierzęta z sąsiadującego z targami wrocławskiego ZOO. Uczestnicy targów będą mieli również okazję namalować "zaczytany autoportret" oraz stworzyć wielki pociąg marzeń i nocny pejzaż Wrocławia. Dzieci (6-10 lat), które chciałyby dowiedzieć się co koreańskie słowo MAUM. powinny wybrać się na warsztaty plastyczne przygotowane przez Katarzynę Bury (koordynatorkę projektów Tekturowo i Książki do patrzenia) nawiązujące do  książki MAUM. Dom duszy Kim Hee-Kyung i Iwony Chmielewskiej (nowość Wydawnictwa Warstwy będącego częścią Wrocławskiego Domu Literatury). Każdy uczestnik spotkania skonstruuje unikalny papierowy dom, w którym rozgości się i zamieszka "coś" bliskie mu i drogie. W ten sposób powstanie metaforyczne miasto. Warto wcześniej zapoznać się z programem targów (na stronie www.wpdk.pl), gdyż na część warsztatów obowiązują zapisy.

DOBRE STRONY pamiętają także o najmłodszych talentach literackich! W tym roku już po raz piąty zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie...” na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Spośród uczniów zgłaszających swoją pracę do konkursu zostają wyłonieni młodzi Bajkopisarze, a ich literackie dzieła zostają wydane przez Organizatorów we wspólnej książce. Laureaci otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W 2016 roku na konkurs „A to moja bajka właśnie...” nadesłano około 6000 prac. Wręczenie nagród młodym autorom odbędzie się w sali targowej, w sobotę (4 czerwca), o godzinie 13.00. Nie zabraknie kolorowych Bajarzy i Moli Książkowych - animatorów, którzy są obecni na wrocławskich targach co roku i propagują czytelnictwo wśród mieszkańców Wrocławia. Można spędzić  z nimi czas, zagrać w grę, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tydzień przed imprezą spotkamy ich także w różnych zakątkach miasta: w tramwaju, na basenach Wrocławskiego Centrum Spa, na Rynku, w parkach i podczas Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.

Dobre akcenty dla dorosłych

Jak co roku organizatorzy zadbali także o wydarzenie specjalne dla nauczycieli. Warto zwrócić uwagę na wykład Cudowne i pożyteczne - o znaczeniu baśni, który wygłosi Jadwiga Wais wykładająca historię filozofii, psychologię medycyny, psychoanalizy w Zakładzie Nauk Humanistycznych Akademii Medycznej we Wrocławiu  oraz autorka książek Bracia Grimm i Siostra Śmierć, Ścieżki baśni. To świetna propozycja dla pedagogów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych interpretacją baśni. Natomiast w sobotę od 13:00 odbędzie się konferencja na temat wykorzystania beletrystyki anglojęzycznej na lekcjach z dziećmi. Na wszystkich chętnych czeka także rodzinna rozrywka - drużynowa gra miejska dla rodziców z dziećmi w wieku od 4 do 13 lat. Można w niej wziąć udział każdego dnia (od piątku do niedzieli) - start przy stoisku firmy Nestor8. Zarówno dorosłych, jak i  młodych czytelników z pewnością zainteresuje spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki Zdobyć koronę opowiadającej o życiu Jerzego Kukuczki, legendy polskiego himalaizmu (sobota, 4 czerwca godz.12:00)

 

Nagroda DOBRE STRONY 2016

Podczas pierwszego targowego wieczoru poznamy laureata prestiżowej Nagrody DOBRE STRONY ufundowanej przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nagroda w wysokości 30.000 złotych przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w okresie od 1 maja roku poprzedzającego targi do 1 maja bieżącego roku. Trafia ona do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym. Na targach będzie można także przyjrzeć się książce Wielka historia małej kreski Serga'a Blocha, która została wydana właśnie ze środków pochodzących z nagrody Dobre Strony przez Wydawnictwo Zakamarki - ubiegłorocznego laureata.

Nowy Organizator

Od stycznia 2016 roku organizatorem Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY (oraz grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek)jest Wrocławski Dom Literatury - samorządowa instytucja kultury, która powstała z połączenia Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Wydawnictwa Warstwy. Wrocławski Dom Literatury ma za zadanie służyć czytelnikom, twórczości pisarskiej i pisarzom. Wśród najważniejszych zadań i ambicji nowej instytucji, którą kieruje profesor Andrzej Zawada, są działania na rzecz upowszechniania książki i problematyki literackiej. W programie znajdziemy m.in. spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty, konkursy, wystawy, targi książki, festiwale literackie, panele czy sesje naukowe. Organizacja targów książki, które mają we Wrocławiu długą tradycję (25 lat WTDK oraz 7 lat Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) stanowi jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez Wrocławski Dom Literatury.

Więcej o targach na:  www.wpdk.pl

Wkrótce odsłona nowej strony internetowej pod adresem: www.domliteratury.wroc.pl

Facebook: Wrocławskie Targi Dobrych Książek

                       Wrocławski Dom Literatury

                       Wydawnictwo Warstwy

                       PROZA

PROGRAM DOBRE STRONY 2016

NOMINACJE: Nagroda DOBRE STRONY 2016

Kern. Wiersze dla dzieci

Ilustracje i opracowanie graficzne: Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska. Wytwórnia, Warszawa 2015

Ludwik Jerzy Kern był literatem wszechstronnym – poetą, prozaikiem, satyrykiem, publicystą. A i same jego wiersze cechuje różnorodność formy, tematyki i nastroju. Nic więc dziwnego, że pomysł, aby tym razem właśnie poezje Kerna zilustrowało kilku artystów (artystek właściwie), okazał się starzałem w dziesiątkę. Powstał tom wielobarwny, intrygujący i odważny. Brawurowo zestawiający style i formy, tak w malarstwie i rysunku, jak i w poezji. Elegancki i szalony zarazem.

Paweł Pawlak, Ignatek szuka przyjaciela     

Nasza Księgarnia, Warszawa 2015

Mistrzowska unia słowa i obrazu w autorskiej książce obrazkowej Pawła Pawlaka. Kontrasty świata szkielecika bez zęba i jego nowej koleżanki – dziewczynki szukającej przyjaciela rozegrane zostały w czerni i monochromatycznych kompozycjach kolażowych oraz bieli będącej tłem kolorowego otoczenia dziewczynki. Niebanalny główny bohater, troska o detal, trójwymiarowość elementów budujących świat przedstawiony to tylko kilka z bezsprzecznych zalet tej książki.

Ricardo Henriques, André Letria, Morze    

Przeł. Jakub Jankowski, TAKO, Toruń 2015

Porywający leksykon o morzu, które pociąga wielu z nas. Nieoczywiste hasła, dowcipne opisy, zadania do wykonania, a wszystko to wizualnie dopełnione stonowanymi (turkus z bielą i czernią), ale dynamicznymi i wysmakowanymi ilustracjami.

Mélanie Rutten, Mój Cień

przekł. Jacek Mulczyk-Skarżyński; Wytwórnia, Warszawa 2015

Subtelna zarówno w słowie, jak i w obrazie, autorska książka Mélanie Rutten traktująca o dojrzewaniu do samodzielności, o miłości i przyjaźni, o koniecznym do życia poczuciu bezpieczeństwa. Każda z mistrzowsko wykreowanych postaci ma swoją historię, marzenia oraz głęboko skrywany Cień. Opowieść ma charakter inicjacyjnej baśni, choć właściwa baśniom mocna dramaturgia została tu zastąpiona przygodą, która w równym stopniu co w świecie zewnętrznym rozgrywa się w sferze emocji każdego z bohaterów. A towarzyszy tej wielkiej przygodzie Książka, która wie wszystko i… lubi szczęśliwe zakończenia.

Malina Prześluga, Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie
Ilustracje Jaga Słowińska, Tashka, Warszawa 2016
Kolejna zabawa baśniową konwencją – rumak Romuald, mający nieco kłopotów z odmianą słowa ,,koń", czuje się niedoceniony przez autorów baśni. Bo w końcu, czy dzielni książęta i rycerze zdołaliby zwyciężyć smoka lub wdrapać się na szczyt wieży, gdyby nie dosiadali równie dzielnych rumaków? Z pewnością nie! Romuald postanawia zatem zostać głównym bohaterem baśni, a nadarza się ku temu okazja, kiedy dobiega go głos królewny błagającej o ratunek. To nic, że królewna okazuje się muchą, w końcu najważniejszy jest bohaterski czyn, uznanie w oczach ukochanej, no i zakończenie baśni: ,,żyli długo i szczęśliwie". Historia o dużym ładunku humoru, także słownego, a przy tym piękna jako przedmiot.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

DOBRE STRONY Romuald_Przesluga Morze_Henriques Targi Ksiazki Wroclaw fotAndrzej Solnica Ewa Kozyra Pawlak fot Maciej Szwed Ignatek_Pawlak Moj-cien_Rutten Kern_Gurowska

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail