Dogrywka ENL 2016, czyli zaczytani w deszczu

Na trawie, na leżakach,  w słońcu i w strugach deszczu ponad 7 500 wrocławian dało się wciągnąć w świat książek czytanych przez wybitnych polskich aktorów. Dogrywka Europejskiej Nocy Literatury po raz kolejny udowodniła, że wielbicieli książek we Wrocławiu nie brakuje i nie straszna im nawet burza z piorunami!

19 czerwca Wielka Wyspa zamieniła się w wyspę książek. W zielonych zakątkach Parku Szczytnickiego Katarzyna Figura, Tomasz Schuchardt, Adam Woronowicz i Mirosław Baka czytali prozę wybitnych europejskich pisarzy. Park Hotel na chwilę przemienił się w pałac sułtana z czasów Imperium Osmańskiego z powieści Elif Shafak „Uczeń architekta”, a polana przy pomniku Friedricha Schillera w duszny od dymu papierosowego, nowojorski klub z lat ’40 z powieści „Oona i Salinger” Frederica Beigbedera. Gospodarzami dawnego przedszkola osiedla WUWA byli: Małgorzata Foremniak otwierająca całe wydarzenie, oraz Marcin Czarnik, który wcielił się w rolę Vandama – ostatniego prawdziwego Czecha z pełnej humoru i dystansu powieści Jaroslava Rudisza „Aleja Narodowa”.

W obliczu niespodziewanych i nagłych opadów deszczu dochodziło do pięknych aktów solidarności między czytelnikami i aktorami. Bartłomiej Topa w ZaZoo Bar zaprosił wszystkich pod swoją zadaszoną scenę, aby ramie przy ramieniu dokończyć fragment książki Pera Pettersona „Nie zgadzam się”. Czytelnicy spontanicznie oferowali swoje płaszcze i kurtki Katarzynie Figurze, która na czytanie stawiła się w letniej sukience.

Wbrew pogodowej aurze, z każdym kolejnym czytaniem słuchaczy było coraz więcej. Apogeum nastąpiło przy Hali Stulecia. Przybyły tłumy, aby posłuchać interpretacji prozy Stefana Hertmansa „Wojna i terpentyna” w wykonaniu Roberta Więckiewicza. Jednak to duet Janda – Stuhr ostatecznie przypieczętował artystyczny i frekwencyjny sukces Dogrywki Europejskiej Nocy Literatury fenomenalnym literackim stand-upowym show na podstawie „Wchodzi koń do baru” Dawida Grosmana.

Wrocławscy czytelnicy, fantastyczni aktorzy i dobre książki nie zawiodły. I za to wszystkim serdecznie dziękujemy! Jesteśmy wdzięczni za to, że mimo takiej pogody i zmiany miejsc tak wielu wrocławian było z nami…

Dogrywka Europejskiej Nocy Literatury odbyła się we współpracy z Dolnośląską Okręgową Izbą Architektów, Ośrodkiem Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy, Instytutem Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Zarządem Zieleni Miejskiej, ZaZoo Beach Bar i Halą Stulecia.

Za udostępnienie tekstów książek dziękujemy wydawcom: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Marginesy, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Świat Książki, Wydawnictwo W.A.B. i Wydawnictwo Znak.

ENL 2016. Dogrywka ENL 2016 (6) ENL 2016 (5) ENL 2016 (7) ENL 2016 (8) ENL 2016 (10) ENL 2016 (12) ENL 2016 (11) ENL 2016 (13) ENL 2016 (14) ENL 2016 (15) ENL 2016 (16) ENL 2016 (18) ENL 2016 (19) ENL 2016 (20) ENL 2016 (2) ENL 2016 (3) ENL 2016 (4)