Dokument Bez Granic: "Scena zbrodni"

Przegląd filmów towarzyszący Studenckiej Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Pokazy filmowe będą odbywać się w Kinie Nowe Horyzonty w każdy wtorek od 12 kwietnia do 10 maja. Wstęp bezpłatny, po odebraniu wejściówek w kasach Kina Nowe Horyzonty. Prezentowany będzie film "Scena zbrodni" w reż. Joshuy Oppenheimera. Zapraszamy na seans 19 kwietnia o godz. 20.00.

"Scena zbrodni" w reż. Joshuy Oppenheimera, 115'
Czy ludzie, którzy mają na rękach krew setek ludzi mogą stać się celebrytami? Okazuje się, że sytuacja rodem z "Urodzonych morderców" nie musi być fikcją. W 1966 r. indonezyjskie reżimowe organizacje paramilitarne zamordowały ponad milion ludzi. Kilkadziesiąt lat później sprawcy zbrodni, którzy przed reżyserem chwalą się wymyślnymi sposobami odbierania życia, przystają na propozycję rekonstrukcji tych dramatycznych wydarzeń. Obok notesu i pióra, jedno z najważniejszych narzędzi współczesnego reportera stanowi kamera. Na dowód tego, jako uzupełnienie poszukiwań literackich, przygotowaliśmy we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty przegląd filmów, w których literatura faktu i język filmu spotykają się w punkcie stycznym. Najciekawsze dokumenty ostatnich lat pokazują i tłumaczą rzeczywistość nie tylko wokół nas, ale także w krajach odległych tak geograficznie, jak i kulturowo. Dzięki projekcjom filmów takich jak „Sól Ziemi”, „Citizenfour” czy „Śmietnisko”, a także dyskusjom, które odbędą się po nich, chcemy dać kolejną szansę skonfrontowania się z trudnymi i ważnymi pytaniami dotyczącymi otaczającego nas świata.

Słowa bez Granic - Studencka Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
Jesteśmy grupą studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Forma reportażu od początku towarzyszy nam na drodze uniwersyteckich zmagań. Pod kierunkiem dr hab. Urszuli Glensk czytamy książki reporterskie i doskonalimy swoje kompetencje w ich rozumieniu i ocenie. Poznając tajniki konstrukcji oraz cechy dobrych reportaży, uczymy się je interpretować, dostrzegać zalety, ale też wady opowiadanych historii. Wrażliwość na szczegóły pozwala nam też lepiej rozumieć samych autorów - doceniać starania, poświęcony czas i pracę, zauważać błędy czy niedociągnięcia.

Do udziału w studenckiej odsłonie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, zostaliśmy zaproszeni przez jej sekretarz - Bożenę Dudko. Droga, jaką wspólnie pokonujemy już po raz trzeci, jest cenna - uczy patrzeć na świat oczami reportażystów, którymi być może sami w przyszłości zostaniemy.

Więcej informacji: T U T A J

Link do strony Instytutu Dziennikarstwa UWr:

dokument bez granic