Zgłoś uwagę

Szczegóły programu

O PROGRAMIE

Dolny Śląsk 2016 to program realizowany we współpracy z instytucjami i organizacjami kultury z całego regionu. W jego ramach prowadzony jest szereg projektów, które w przekrojowy sposób rozpoznają i rozpamiętują Dolny Śląsk, jego historię, wielowątkową kulturę i niezwykłą różnorodność. Na podstawie tych doświadczeń mogą wyłonić się kierunki rozwiązań systemowych, które przyczynią się do przemian społeczno-kulturalnych również w innych regionach Polski.

⇒ Więcej na: https://www.facebook.com/DolnySlask2016/

ART BUS 1 ART BUS 2 ART BUS 3 ART BUS 4 ART BUS 5 ART BUS 6 ART BUS 7 ART BUS 8 ART BUS 9 ART BUS 10 ART BUS 11

Wtorek Regionalny: gospodarzem Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA w Wałbrzychu​

Termin:  22 września 2015

Gospodarz: Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA w Wałbrzychu

Opowieści o „złotym pociągu”, tradycjach górniczych, podziemnych korytarzach, warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz prezentacja wystawy to atrakcje regionalnego wtorku w Barbarze 22 września 2015 r.

Gospodarzem 11 Wtorku Regionalnego 11. Wtorku Regionalnego w Barbarze było Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.  Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki to powstały na terenie zamkniętej w 1996 r. Kopalni Węgla Kamiennego Julia w Wałbrzychu kompleks łączący w sobie funkcje muzealne, Kulturalne, wystawiennicze, edukacyjne, usługowe oraz siedzibę organizacji pozarządowych.  To najlepszy przykład rewitalizacji terenów poprzemysłowych przez kulturę na Dolnym Śląsku.

Program:

12:00 - Otwarcie prezentacji
12:00 – 15:00  Ulep węgiel z gliny - warsztaty ceramiczne Centrum Ceramiki Unikatowej – przeznaczone dla dzieci
12:00 – 15:00 Zostań górnikiem - warsztaty muzealne, malowanie węglem, stroje górnicze - przeznaczone dla dzieci
15:00 – 17: 00 Poznaj 200 km podziemnych tajemnic Starej Kopalni w Wałbrzychu
17:00 – 18:00 #wAubrzych Story – Górnicza opowieść
18:00 – 19:00 Złoty pociąg do Wałbrzycha – miasta tajemnic do odkrycia

Stały punkt programu:

16 – 18.00 Spotkanie zainteresowanych projektem „Czytanie miasta” – prowadziłą dr Kamila Kamińska

 

Otwarta Grupa Robocza i kultura małych i średnich miast w ramach „Wtorku regionalnego”

W 2016 roku obradować będzie Otwarta Grupa Robocza na temat kultury w małych i średnich miastach. Dyskusja będzie zorganizowana wokół kilku kluczowych tematów i będzie się odbywać w różnych formach i miejscach Dolnego Śląska.

W dziesiąty już z kolei „Wtorek regionalny”, który co tydzień odbywa się w Barbarze (ul. Świdnicka 8c), przygotowując się do roku kultury ESK 2016, rozmawialiśmy o tym:

Jak w przyszłym roku będziemy dyskutować o kulturze w małych i średnich miastach?

Czy doświadczenia miasteczek dolnośląskich są na tyle interesujące, żeby być przedmiotem ogólnopolskiej dyskusji?

Jakie obszary tematyczne zainteresują dyskutantów?

Program:

12.00 -15.00 Spotkanie przedstawicieli podmiotów kultury Dolnego Śląska – prowadzenie Paweł Kamiński – Prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury.

16.00 – 18.00 Spotkanie stolikowe na temat projektu „Czytanie miasta” – prowadzenie dr Kamila Kamińska.

 

Wtorek regionalny: działalność muzeów fundacyjnych na przykładzie Muzeum Powozów Galowice​

BARBARA
8 września 2015,  11.00 – 19.00

8 września odbyło się już 9 spotkanie w ramach cyklu „Wtorków regionalnych”. Tym razem tematem do rozmowy będzie działalność muzeów fundacyjnych. Poniżej znajduje się pełen program spotkania, które oprócz ciekawych dyskusji będzie bogate w zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży.

Konferencja prasowa / prelekcje /warsztaty dla dzieci /warsztaty dla młodzieży i dorosłych

Program:

13.00 KONFERENCJA PRASOWA

- Działalność muzeów fundacyjnych na przykładzie Muzeum Powozów Galowice

- Działalność edukacyjna Muzeum Powozów Galowice

PRELEKCJE

13.30  Prelekcja dr Tadeusza Kołacza:  „Kolekcja pojazdów zaprzęgowych w galowickim muzeum”. Dr Tadeusz Kołacz jest kolekcjonerem i twórcą Muzeum Powozów Galowice, które powstało tylko z jednej jego kolekcji.  Jest też ekspertem ministerialnym w dziedzinie powozów i wielkim znawcą tematu.

13.40 Prelekcja Iwony Rosiak, dziennikarki telewizyjnej i  konsultanta  Muzeum Powozów Galowice „Działalność prywatnych muzeów w Polsce na przykładzie Muzeum Powozów Galowice”

WARSZTATY

11.00 – 12.30 Otwieramy pierwszą skrzynię ze skarbami

Warsztaty „Mały muzealnik”

Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Warsztaty podczas, których dzieci dowiedzieli się: jak powstawał powóz, jak wyglądał dawny dzień pracy i życie codzienne sto lat temu. Podczas tych warsztatów dzieci sprawdziły, jak wyglądała produkcja powozu sto lat temu i czym różniły się dawne narzędzia od tych dzisiejszych.

Muzeum Powozów Galowice prezentuje bogatą kolekcję nie tylko pojazdów, ale też akcesoriów  związanych z podróżami i narzędzi rzemieślniczych. Warsztaty w Barbarze będą niepowtarzalną okazją do: dotknięcia, sprawdzenia, jak to działało, wykonania samemu prostych czynności, jakie dawniej wykonywali rzemieślnicy. Warsztaty będą odbywać się pod okiem doświadczonych edukatorów, którzy zaproponują dzieciom kontakt z zabytkiem techniki.

14.30 – 16.00 Otwieramy drugą skrzynię ze skarbami - Warsztaty plastyczne prowadzone przez Piotra Saula.

Warsztaty odbyły się na chodniku przed Barbarą. Na ogromnym formacie papieru pod kierunkiem Piotra Saula powstanie wielka kareta.
Warsztaty były skierowane do wszystkich zainteresowanych, w każdym wieku. 

STAŁE PUNKTY PROGRAMU:

14.00 – 17.00  - Dolnośląski Stolik Regionalny - jaki powinien być wtorek regionalny w Barbarze? Program ESK 2016 na Dolnym Śląsku - wolne rozmowy z Markiem Sztarkiem, koordynatorem współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska

16.00 – 18.00 – Spotkanie stolikowe na temat projektu „Czytanie miasta”

 

Festiwal Hommage À Kieślowski gospodarzem kolejnego „Wtorku regionalnego” w Barbarze

Ósmy Wtorek Regionalny w Barbarze poświęcony był 5. edycji Sokołowsko Festiwalu Filmowego Hommage À Kieślowski, który odbył się  4-6 września 2015 roku w Sokołowsku. Gośćmi spotkania wokół festiwalu byli: Rafał Waltenberger - scenograf "Przypadku" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego; Waldemar Krzystek - reż. "Fotografa" i uczeń Krzysztofa Kieślowskiego; Zuzanna Fogtt - prezeska Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ oraz Ajka Tarasow i Maciej Pierzchała, współorganizatorzy festiwalu.


Briefing prasowy odbył się o godzinie 12:00 w Barbarze (ul. Świdnicka 8c).


Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

To wyjątkowy, jedyny na świecie festiwal filmowy dedykowany Krzysztofowi Kieślowskiemu i miłośnikom jego kina – odbył się już po raz piąty pod honorowym patronatem Pani Marii Kieślowskiej. Termin wydarzenia to 4, 5, 6 września 2015 roku, miejsce to Sokołowsko na Dolnym Śląsku, a hasło przewodnie festiwalu brzmi „Są przypadki, są życiorysy”. Filmem głównym festiwalu jest „Przypadek” Kieślowskiego, z Bogusławem Lindą w roli głównej. Podczas festiwalu odbyło się 40 projekcji filmowych poprzedzanych wprowadzeniami, a także otwarte panele dyskusyjne z udziałem gości festiwalowych - w nowym obiekcie festiwalowym: przestrzeni Międzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku, w zabytkowym Sanatorium dr. Brehmera, gdzie zaprezentowana została wystawa „Wokół Przypadku”, składająca się ze zbiorów, działającego w Sokołowsku, Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Oprócz tego we wtorek odbyły się:

  • 16 – 18.00. Spotkanie zainteresowanych projektem „Czytanie miasta”;
  • 14 – 17.00. Dolnośląski Stolik Regionalny - jaki powinien być wtorek regionalny w Barbarze? Program ESK 2016 na Dolnym Śląsku - wolne rozmowy z Markiem Sztarkiem, koordynatorem współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska.

Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych.

 

„Wtorek regionalny” w Barbarze w ramach programu ESK 2016. Gospodarzem Kotlina Kłodzka

Termin:  25 sierpnia 2015, godz. 13.00  – 17.00

Gospodarz: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego

Tym razem Wtorek Regionalny poświęcony był niepublicznym strategiom ratowania zabytków Dolnego Śląska. Była to okazja do spotkania i rozmowy z osobami zrzeszonymi w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego  Hrabstwa Kłodzkiego – ratującymi i sprawującymi opiekę nad cennymi zabytkami, ozdobami ziemi kłodzkiej.

W spotkaniu wzieli udział właściciele  i opiekunowie zabytków:

Pałac w Gorzanowie,

Pałac w Kamieńcu,

Wapiennik w Starej Morawie,

dawna Villa Barbara, a obecnie rezydencja ProHarmonia w Lądku Zdrój,

Zamek w Międzylesiu,

Dwór Sarny w Ścinawce Górnej,

Dom pod Twierdzą w Srebrnej Górze,

Pałac w Piszkowicach

Pałac w Żelaźnie.

Wszyscy oni poprzez swoją działalność i współpracę starają się nie tylko ochronić dziedzictwo kulturowe dawnego Hrabstwa Kłodzkiego, ale także je promować i zachęcić innych do podjęcia podobnych działań.

W programie odbył się również:

- występ Ludowego Zespołu Śpiewaczego Waliszowanie z Nowego Waliszowa i działającej przy nim dziecięcej grupy tanecznej,

- degustacja lokalnych przysmaków pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Waliszowa.

- spotkanie zainteresowanych projektem „Czytanie miasta”

- Dolnośląski Stolik Regionalny - jaki powinien być wtorek regionalny w Barbarze? Program ESK 2016 na Dolnym Śląsku - wolne rozmowy z Markiem Sztarkiem, koordynatorem współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska

 

Regionalny wtorek: Alternatywna Świdnica w Barbarze

Alternatywna Świdnica, czyli Punkt Zero i MFFD „Okiem Młodych” w Barbarze

We wtorek Barbara gościła przedstawicieli Świdnicy. Alternatywne oblicze miasta zaprezentują dwie grupy – Fundacja Zero Point – zrzeszająca artystów i animatorów kultury ze Świdnicy oraz organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” – imprezy dedykowanej twórczości młodych reżyserów. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy warsztaty, grę video, pokaz filmów i performance.

Znany artysta wizualny, Marek Straszak, przygotował na tę okazję interaktywną grę video w oparciu o motyw lokalnej legendy o gryfie świdnickim. Podczas wspólnej zabawy będzie można poznać jego historię, wpływy na folklor i przyjrzeć się, w jaki sposób motyw gryfa jest wykorzystywany w miejskiej ornamentyce.

Zaprezentujemy również cykl krótkometrażowych filmów laureatów nagrodzonych w konkursie MFFD „Okiem Młodych” w latach 2011-2014.

Wszystkich działających aktywnie w obszarze rysunku, ilustracji czy komiksu zachęcaliśmy, żeby na spotkanie zabrali ze sobą szkicowniki i razem z nami przyłączyli się do wspólnego tworzenia.
Na miejscu czekały na uczestników materiały: papier czerpany, cienkopisy, ołówki i markery.

Na finał wieczoru świdnicka artystka – Paulina Kalinowska – zaprezentowała swój performance: syntezę ścieżek wizualnych i muzycznych, poszukiwania niekonwencjonalnych form i brzmienia za pomocą rejestracji i modyfikacji industrialnych wtrętów, ale też krótkich, poetyckich treści ze śpiewem.

Harmonogram spotkania:
Godz. 12:00-18:00
Otwarty szkicownik
Rysunek kreatywny w przestrzeni Barbary

Godz. 14:00-20:00
Interaktywna gra video w oparciu o świdnicką legendę o gryfie
Produkcja: Marek Straszak
www.marekstraszak.com

Godz.16:30
Zapowiedź imprezy Punkt Zero [27-30 sierpnia 2015]]
Prezentacja multimedialna; spotkanie z organizatorami
www.punktzero.org

Godz. 17:00
Pokaz filmów laureatów MFFD „Okiem Młodych” z lat 2011-2014
oraz zwycięzcy zeszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych
Prowadzenie: Lech Moliński, Stanisław Abramik
www.okiemmlodych.pl

Godz. 19:00
Paulina Kalinowska audio_textual action

Godz. 20:00
Finał

 

Wtorek Regionalny w Barbarze: gościem Duszniki Zdrój

We wtorek, 14 lipca, odbędzie się trzecie spotkanie w ramach Wtorków Regionalnych. Tym razem gościem, a zarazem gospodarzem infopunktu i przestrzeni kulturalnej w Barbarze byliDuszniki Zdrój i zespół osób zaangażowanych w prowadzenie jednego z najczęściej odwiedzanych muzeów na Dolnym Śląsku –  Muzeum Papiernictwa.

Program spotkania

11.00 – konferencja prasowa:

starania Muzeum Papiernictwa o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cenna kolekcja historycznych polskich banknotów w Muzeum Papiernictwa.

Święto dusznickiego młyna papierniczego.

11.30 – Papierowy Wtorek Regionalny – warsztaty dla dzieci i dorosłych (m.in. czerpanie papieru):

12.00  – 13.00  I tura

13.30 – 14.30 II tura

15.00 – 16.00 III tura

12.00 – 17.00

Prezentacja prac Adrianny Konopiak-Karpowicz i spotkanie z artystką.

Rozmowy o papierze, Dusznikach, muzealnictwie na Dolnym Śląsku

Ponadto: Dolnośląski Stolik Regionalny – jaki powinien być wtorek regionalny w Barbarze? Program ESK 2016 na Dolnym Śląsku – wolne rozmowy z Markiem Sztarkiem, koordynatorem współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska

 

Nowa Ruda gościem ESK 2016 w ramach Wtorków Regionalnych

Drugi wtorek regionalny poświęcony był, przede wszystkim, festiwalowi sztuki Noworudzkie Bieguny Kultury 2015, który odbył się 8-12 lipca w Nowej Rudzie. Festiwal nawiązuje do słynnej Białej Lokomotywy, spotkaniu studentów szkół artystycznych, którzy w latach 70-tych zjeżdżali do Nowej Rudy.
Program:

12.30

- Projekcja archiwalnego filmu TVP „Biała Lokomotywa” (1973) o Festiwalu Szkół Artystycznych w Nowej Rudzie, czas: 16’;

- od Białej Lokomotywy do Biegunów Kultury – historia festiwalu – prezentacja Beata Kłosowska-Tyszka, Rada Miejska Nowej Rudy;

- Festiwal Sztuki Noworudzkie Bieguny Kultury 2015 – program, prezentują: Wojciech Kołodziej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie, Sławomir Drogoś, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie;

- o sztuce nauki – Maciej Zarański, Klub Innowatora  Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu;

13.30 – 14.00

– minikoncert zespołu „Bieguni”.

14.00 – 17.00

- Dolnośląski Stolik Regionalny – jaki powinien być wtorek regionalny w Barbarze? Program ESK 2016 na Dolnym Śląsku – wolne rozmowy z Markiem Sztarkiem, koordynatorem współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska.

 

WTORKI REGIONALNE

Od czerwca 2015 do końca roku 2016 każdy wtorek będzie poświęcony regionowi. W programie dominować będą, przede wszystkim, sprawy Dolnego Śląska, aczkolwiek region rozumiemy dużo szerzej. Dlatego będziemy podejmować sprawy pozawrocławskie, sąsiednich województw i naszych sąsiadów z Niemiec i Czech.

Nie wyznaczamy jednej, stałej formuły wtorków. Przewidujemy, że wyznaczać je będą tematy wiodące. Wtorki regionalne mają być:
refleksyjne – skłaniające do dyskusji i zastanawiania się nad jakimś tematem, istotnym dla regionu, kultury;
oryginalne – podejmujące temat w nietuzinkowy, autorski sposób;
dostępne – umożliwiające uczestnictwo, czynne i bierne, różnych osób i środowisk.

Do współorganizacji wtorków regionalnych zapraszamy podmioty z Dolnego Śląska – instytucje kultury, organizacje pozarządowe, środowiska i partnerstwa, samorządy, grupy nieformalne, uczelnie i naukowców, artystów.

Do tej pory gospodarzami wtorków regionalnych byli m.in.: Nowa Ruda, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Legnicka Akademia Filmowa, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego, młodzi artyści ze Świdnicy, organizatorzy programu Kino za Rogiem.

Preferowane formy aktywności to: prezentacje, seminaria, warsztaty, debaty, konferencje prasowe, wystawy, koncerty, performance, happeningi, instalacje, pokazy, seanse itp.

Wydarzenia będą mogły się odbywać w godzinach otwarcia Barbary. Stałym punktem programu każdego wtorku będzie „Stolik dolnośląski”, wolna rozmowa o sprawach regionu.

WTORKI REGIONALNE W BARBARZE

Od czerwca 2015 do końca roku 2016 wtorki poświęcamy regionowi. W programie dominują przede wszystkim sprawy Dolnego Śląska, ale region rozumiemy dużo szerzej. Podejmujemy też sprawy pozawrocławskie, sąsiednich województw oraz naszych sąsiadów  z Niemiec i Czech.

Wtorki regionalne mają być:

  • refleksyjne – skłaniające do dyskusji i zastanawiania się nad jakimś tematem, istotnym dla regionu i kultury
  • oryginalne – podejmujące temat w nietuzinkowy, autorski sposób
  • dostępne – umożliwiające uczestnictwo, czynne i bierne, różnych osób i środowisk

Do współorganizacji wtorków regionalnych zapraszamy podmioty z Dolnego Śląska – instytucje kultury, organizacje pozarządowe, środowiska i partnerstwa, samorządy, grupy nieformalne, uczelnie i naukowców, artystów.

Wydarzenia odbywają się w godzinach otwarcia Barbary. Stałym punktem programu każdego wtorku jest „Stolik dolnośląski”, wolna rozmowa o sprawach regionu w godz. 18.00 – 20.00.


MoKaPP – MOBILNY KATALIZATOR PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Celem projektu jest kulturotwórcza aktywizacja lokalnych społeczności. Wędrująca ‘baza aktywności’ ma mobilizować mieszkańców do współdziałania na polu kultury, wymiany informacji i wspólnej pracy nad oddolnymi pomysłami.
Bazą MoKaPP-u na przestrzeni 2016 roku jest mobilny Pawilon, ustawiany w kilku lokalizacjach. Pierwszym przystankiem była łąka w Lubiążu. Kolejne miejsca to Chojnów, Szczytna oraz Nowa Ruda. MoKaPP pojawi się też na jednym z wrocławskich osiedli.
W Pawilonie odbywają przedsięwzięcia inicjowane przez Fundację Promocji Sztuki „Transformator” – warsztaty, zajęcia edukacyjne, projekcje filmów, spotkania i wystawy/

Projekt jest realizowany w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.

Organizator : Europejska stolica Kultury Wrocław 2016, Fundacja Promocji Sztuki Transformator
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki;
Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie "Trampolina".
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedź

Więcej na: https://www.facebook.com/pawilonmokapp/


SPINACZ. WOLNE POMYSŁY Z DOLNEGO ŚLĄSKA NA ROK 2016 I PÓŹNIEJ

SPINACZ to wielowątkowy cykl działań na rzecz edukacji i animacji kulturowej.

Składa się z kilkunastu projektów animacyjnych/edukacyjnych realizowanych w miasteczkach Dolnego Śląska.

Publikacja, to zaprojektowany metodą design thinking projekt wydawniczy: „SPINACZ. Wolne pomysły z Dolnego Śląska na 2016 rok i później”. Składa się z redagowanych i publikowanych sukcesywnie pakietów kart metodycznych z opisami działań lokalnych społeczności, klas szkolnych, formalnych i nieformalnych grup.
Karty można kolekcjonować w specjalnie zaprojektowanym pudełku.

Animacja
To cykl 14 działań animacyjnych realizowanych w miastach i miejscowościach Dolnego Śląska przez instytucje publiczne, stowarzyszenia, kolektywy animatorów i artystów w miastach takich jak Bogatynia, Boguszów-Gorce, Dzierżoniów, Lwówek Śląski, Oborniki Śląskie, Wołów.
 


ART BUS


Art BUS to program ułatwiający dostępność do wydarzeń ESK 2016 mieszkańcom małych i średnich miast. To kulturalne wyprawy do Wrocławia z odległych miejsc Dolnego Śląska i innych województw, a także odwrotnie: z Wrocławia do miejscowości regionu z okazji istotnych w kontekście ESK 2016 wydarzeń kulturalnych. 


CZYTANIE MIASTA
„Czytanie miasta - Urban Colective Text” to projekt włączający młodych naukowców, animatorów kultury i lokalne społeczności 6 miast Dolnego Śląska. W przestrzeni kilku miejscowości odnajdują oni znaki i symbole, dzięki którym stworzyć można niezwykły opis, ukazujący znane miejsca na nowo.
Wyniki badań oraz wybrane projekty zaprezentowane zostaną na forum międzynarodowym podczas kolejnej konferencji sieci Uniwersytetów Europejskich Stolic Kultury, która przyjęła zaproszenie, by w 2016 roku gościć w Polsce.
Konferencja zostanie zainaugurowana 17 października 2016 roku w Auli Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego. Drugi i trzeci dzień konferencji odbędzie się w Legnicy, mieście o długiej i bogatej historii, wielu kultur, boleśnie naznaczonego przez czasy i systemy. Obrady odbywać się będą w zabytkowych salach recepcyjnych Akademii Rycerskiej.
W związku z konferencją wydana zostanie publikacja książkowa w języku polskim i angielskim „Czytanie miasta - Urban Colective Text”, na którą składać się będą teksty wystąpień konferencyjnych i teksty o projekcie.


KULTURA MAŁYCH I ŚREDNICH MIAST - OTWARTA GRUPA ROBOCZA

Otwarta Grupy Robocza ESK 2016 – Dolny Śląsk działa od lipca 2014 roku. W roku 2016 działania te są kontynuowane. Przedstawiciele środowisk kultury i środowisk twórczych, działacze samorządowi i pozarządowi, zarządzający instytucjami kultury, naukowcy obradują w czterech grupach oraz czterech obszarach tematycznych:

1. Współpraca – strategia dobra na czasy hossy i bessy
2. Bariery rozwojowe i ukryte potencjały lokalnych instytucji kultury. Rekomendacje zmian systemowych,
3. Rewitalizacja przez kulturę  i dla kultury
4. Prywatne, społeczne, rodzinne instytucje kultury – kierunki rozwoju

Na konferencji podsumowującej, która odbędzie się w listopadzie 2016 roku wnioski z prac zostaną ogłoszone i wydane drukiem w postaci książki „Kultura małych i średnich miast 2016”.
Wszystkie spotkania, seminaria, dyskusje i konferencje odbywać się będą w miastach Dolnego Śląska.


ŻYWE OBRAZY DOLNEGO ŚLĄSKA
„Żywe obrazy Dolnego Śląska” to projekt filmowo-dokumentacyjny, którego celem jest zatrzymanie w kadrze działań odbywających się na Dolnym Śląsku w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Film dokumentalny, który powstaje w trakcie realizacji projektu, jest próbą dokumentacji oddziaływań fenomenu ESK Wrocław 2016 w regionie. Projekt nawiązuje do XIX-wiecznej tradycji „żywych obrazów” – rekonstrukcji dzieł malarstwa lub rzeźby, tworzonych przy udziale ludzi, przedstawiających swoją postawą, kostiumem lub mimiką daną scenę z oryginalnego dzieła.
W trakcie kilkudziesięciu dni zdjęciowych powstają dokumentalne impresje filmowe (14 pozycji), będące autorską interpretacją dolnośląskich projektów realizowanych w ramach ESK Wrocław 2016. Autorem filmu jest Arek Drygas, filmowiec i fotografik mający na koncie współpracę z TVP przy realizacji programów i cykli dokumentalnych.


RATOWNICY. NIEPUBLICZNE STRATEGIE RATOWANIA ZABYTKÓW
Projekt „Ratownicy. Niepubliczne strategie ratowania zabytków” poświęcony jest ludziom, mieszkańcom Dolnego Śląska, którzy z poświęceniem działają na rzecz ratowania od zniszczenia i zapomnienia obiektów zabytkowych w regionie. Ratownicy poświęcają w tym celu swój czas, życie prywatne, często również majątek. Mają misję, której założeniem jest zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego.

W trakcie realizacji projektu powstaje publikacja o charakterze literacko-eseistycznym poświęcona działaniom Ratowników, w której zawarte ich doświadczenia i opisane rezultaty działalności. Pierwszy etap projektu – etap badawczy – opiera się na badaniach terenowych, studiach przypadków oraz wyborze materiału do publikacji. W proces działania zaangażowani są instytucje i eksperci samorządowi oraz pozarządowi, zajmujący się dziedzictwem materialnym regionu. Kolejnym etapem będą prace edytorskie nad nadaniem ostatecznego kształtu publikacji – przygotowania jej do druku.
Projekt znajdzie swoje podsumowanie w etapie trzecim – konferencji podsumowującej projekt, podczas której zaprezentowane zostaną sylwetki Ratowników i przedstawione rezultaty działań. Konferencja odbędzie się 18 września 2016 roku w Świdnickim Ośrodku Kultury.
W publikacji przedstawionych zostanie 12 sylwetek Ratowników.

KONTAKT:
Marek Sztark

Koordynator współpracy ESK 2016 z regionem Dolnego Śląska
e-mail: marek.sztark@wroclaw2016.pl
tel: +48 508 492 265

Karolina Kogucik
Specjalista do spraw projektów Regionalnych
e-mail: karolina.koguciuk@ wroclaw2016.strefakultury.pl
tel: +48 667 730 565


FACEBOOK: https://www.facebook.com/dolnyslask2016

Partnerzy i sponsorzy

Dzięki nim to wszystko jest możliwe!

Ładowanie...
Ładowanie...

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail