Domek Miedziorytnika i A-i-R Wro: wymiana rezydencyjna studentów kierunków graficznych

23 lipca rozpoczyna się rezydencja artystyczna międzynarodowej grupy studentów w Domku Miedziorytnika, przygotowana we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Do Wrocławia przyjedzie ośmioro grafików – po dwie osoby z Białorusi, Rosji, Ukrainy oraz Polski. Studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, Sankt Petersburga, Lwowa i Mińska będą wspólnie tworzyć w stolicy Dolnego Śląska do 4 sierpnia.

Głównym celem wymiany rezydencyjnej jest kontynuacja metody pedagogicznej Eugeniusza Geta-Stankiewicza, który w czasie „Krótkich kursów sztychu” i „Krótkich kursów mezzotinty” zapraszał do Domku Miedziorytnika studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, aby pracując we wspólnej przestrzeni, jednocześnie uczyli się od siebie. Kurator rezydencji, Marek Stanielewicz, idąc tropem wyznaczonym przez Geta-Stankiewicza, zaprosił na wymianę po dwóch uczestników z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Każdy artysta zrealizuje jedną grafikę warsztatową na temat Domku Miedziorytnika, pracując z wykorzystaniem różnorodnych technik graficznych; w różnych formatach, ale w oparciu o własny język plastyczny. W efekcie powstaną odbitki, które będą na stałe eksponowane w Domku Miedziorytnika. 3 sierpnia wszyscy twórcy podsumują swoją pracę i zaprezentują powstałe grafiki w ramach wystawy. W 2017 roku planowana jest większa wystawy grafiki warsztatowej poświęconej Domkowi Miedziorytnika. Prace, które powstaną w czasie rezydencji, będą znaczącą częścią tej wystawy.

Uczestnicy rezydencji:

- Białoruś – Ekaterina Dasko i Tatsiana Zayats,

- Rosja – Anastrasiia Suvorova i Maria Ivanova,

- Ukraina – Yevheniya Tynna i Bozhena Kushnir

- Polska – Adam Kopiec i Klara Rozpondek

Rezydencja jest organizowana we współpracy Domku Miedziorytnika i Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bozhena Kushnir