Domek Miedziorytnika w programie ESK 2016

IMG_9530

Dziś odbyła się konferencja prasowa, której celem było zakomunikowanie najbliższych działań w Domku Miedziorytnika. W konferencji wzięli udział: Jarosław Broda (Dyrektor Wydziału Kultury UM), Krzysztof Maj (Dyrektor Generalny Biura Festiwalowego Impart 2016) oraz Marek Stanielewicz, Kustosz Domku Miedziorytnika.

Od pół roku Europejska Stolica Kultury 2016 sprawuje pieczę nad Domkiem Miedziorytnika, pracownią i domem Eugeniusza Geta-Stankiewicza. Włączając to miejsce i odbywające się w nim przedsięwzięcia artystyczne w nurt programu ESK 2016, otwieramy je dla mieszkańców, lecz również przyczyniamy się do podkreślenia międzynarodowego wymiaru wrocławskiego projektu, opierającego się przede wszystkim na dialogu między artystami z całej Europy. Chcemy także zaprezentować Europejczykom dorobek artystyczny Geta-Stankiewicza – powiedział Krzysztof Maj.

Rok 2013 i plany na przyszłość

W ubiegłym roku w Domku zorganizowano m.in. pięć wystaw (z czego trzy były finansowane ze środków zewnętrznych). Rok 2013 był także okresem prac archiwizujących dokumentację artystyczną i prywatną wrocławskiego artysty. Marek Stanielewicz, kustosz Domku Miedziorytnika, przygotowuje stałą ekspozycję prac Geta-Stankiewicza oraz jego fotografii.

Druga połowa roku 2013 to przede wszystkim czas remontu i przystosowywania Domku do działalności artystycznej, edukacyjnej i wystawienniczej. Zakończony został pierwszy etap remontu zabytkowej piwnicy, trwa modernizacja instalacji elektrycznej i montowanie wentylacji. Domek jest systematycznie wyposażany w meble oraz sprzęt umożliwiający jego funkcjonowanie jako przestrzeni publicznej.

Domek Miedziorytnika będzie spełniać przeróżne funkcje, najważniejsze z nich to:

• Miejsce rezydencji artystycznych. W roku 2014 Domek Miedziorytnika będzie gościć artystów z krajów Europy Wschodniej. Efektem każdego pobytu studyjnego będzie realizacja grafiki warsztatowej przy pomocy narzędzi i na prasie graficznej Geta. Będzie to zatem symboliczne rozpoczęcie programu ESK Artists in residence we Wrocławiu.
  • Miejsce stałej ekspozycji prac Eugeniusza Geta-Stankiewicza, jego fotografii oraz warsztatu graficznego. Domek Miedziorytnika będzie swoistym repozytorium przedmiotów służących w jego codziennej pracy, szkiców i planów, prac niedokończonych, fotografii.
  • Działalność edukacyjna i zajęcia ze studentami ASP. W Domku będą odbywać się zajęcia ze studentami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz poza programem zajęć m.in. „Krótki kurs sztychu” oraz „Krótki kurs mezzotinty”, które są kontynuacją takich samych kursów organizowanych przez Geta- Stankiewicza. Domek będzie również miejscem wystaw dyplomowych absolwentów ASP.
  • Miejsce wystaw. W roku 2014 planowanych jest szereg wystaw, m.in. „Z szuflady Geta” (najważniejsza wystawa w tym roku), „Miedź w Domku Miedziorytnika – 2”, „Łukasz Huculak – malarstwo”, „Agata Gretchen – grafika” i in.

Najbliższe wydarzenia

Już 15 stycznia w Domku Miedziorytnika przy ul. Świętego Mikołaja 1 otwarta zostanie wystawa "Teatr mody" (katalog wystawy) autorstwa Małgorzaty i Marka Stanielewiczów. Jednocześnie będzie to okazją do zobaczenia odnowionego wnętrza kamieniczki.

Autorzy realizują swoje kolekcje zawsze z nietypowych materiałów: płyt CD, miedzi, dętek samochodów ciężarowych, blach poligraficznych, starych butów, plastiku, gazet, folii ratunkowej etc. Będzie można zobaczyć suknie, nakrycia głowy oraz fotografie z pokazów mody. Autorzy brali udział w ponad 200 profesjonalnych pokazach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Czechach, Francji, Portugalii, Słowacji, Belgii. Największym sukcesem "Teatru mody" były pokazy na Biennale w Wenecji, Expo w Hannowerze i Parlamencie Europejskim oraz Teatrze Wielkim w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 15 lutego 2014 roku.

Także od 15 stycznia czynna będzie na pierwszym piętrze Domku Miedziorytnika stała ekspozycja prac Geta-Stankiewicza. Zostanie pokazanych 24 grafik z cyklu „Rebusy” oraz pojedyncze grafiki i prace na szkle z depozytu Janusza Stankiewicza i Marka Stanielewicza. Kilka grafik zawiśnie także w pracowni graficznej na parterze i korytarzu.

Dalsze plany na rok 2014

Galeria w Domku Miedziorytnika w 2014 roku planuje organizację wystaw plastycznych, które promują różne dziedziny sztuki, grafikę warsztatową, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne. Bez wątpienia najważniejszą wystawą w roku będzie cykliczna urodzinowa wystawa Geta i jednocześnie unikalna propozycja wystawy w ramach Nocy Muzeów. Pokażemy na wystawie to, co nigdy nie jest wystawiane: drobne szkice, pierwsze rysunki znanych prac, tajemnicze ciekawostki, odrobinę prywatności i temperament Geta. Otwarcie wystawy zawsze odbywa się 14 maja, tym razem to środa o godzinie 12.00. Wystawa nosi tytuł „z szuflady Geta”. Podobnie jak w 2013 roku chcemy włączyć się w organizację Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej z propozycją wystawy malarstwa Andrusa Tokindanga, znanego głównie jako lidera grupy folkowo-rockowej "Recha". Planujemy także dwie wystawy grafiki artystów związanych z Wrocławiem: Agaty Gretchen i Christophera Nowickiego. Trwają negocjacje nad plenerową wystawą plakatów Eugeniusza Geta-Stankiewcza w Oszmianie, miejscu urodzenia tego znakomitego artysty.

Domek Miedziorytnika otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do czwartku w godz. od 13 do 17 i w soboty od 12 do 18. Wstęp wolny.