Zgłoś uwagę

Domek na jesionie

DOMEK NA JESIONIE,

czyli Cecylia Malik i Niedzielni na wrocławskim podwórku

Chyba każdy z nas marzył kiedyś o domku na drzewie. Takim, w którym można ukryć się przed światem, gdzie spełniają się wszystkie marzenia. Miejscu będącym bliżej nieba, zieleni, zanurzonum w inną czasoprzestrzeń. Taki domek – dla dorosłych i dla dzieci – powstaje właśnie na jednym z wrocławskich osiedli w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Budują go – razem z mieszkańcami – krakowscy artyści: Cecylia Malik i Niedzielni.

Wrocław – wejście od podwórza to największy tego typu w Polsce projekt eksperyment – kilkadziesiąt interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działając w danej przestrzeni współpracują z mieszkańcami w taki sposób, by wypracowane rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia świadomości odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie.

- Chcemy, by prace artystów przestały kumulować się w centrum miasta, w instytucjach kultury. Podjęliśmy się eksperymentu, w którym działania artystów służą zwróceniu uwagi na problemy, radości i marzenia mieszkańców w różnych obszarach Wrocławia, mówi Natalia Romaszkan, koordyantorka projektu.

DEMOKRATYCZNA PRZESTRZEŃ SPOTKANIA
Jednym z projektów, odbywających się w ramach programu Wrocław – wejście od podwórza, jest Domek na jesionie. Artyści, Cecylia Malik i Niedzielni, czyli Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski i Bartolomeo Koczenasz w dniach 4-10 lipca zbudują – przy wsparciu samych mieszkańców – ogólnodostępny domek na drzewie, spełnienie marzeń dzieci i niejednego dorosłego, przestrzeń wolności i niczym nieskrępowanej zabawy. Z domku będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku, zainteresowań czy przekonań politycznych. Nie będzie się trzeba zapisywać, odbierać kluczy i rezerwować miejsca. Będzie można przyjść z psem, kotem i rybkami. Odrabić lekcje, wypić lemoniadę czy zwyczajnie posiedzieć i przyjemnie spędzić czas. Po prostu przez chwilę pobyć szczęśliwym.

Obok budowy domku odbędą się także działania animacyjne i warsztatowe dla mieszkańców podwórka, na którym powstanie projekt.

INFORMACJE O PROJEKCIE:

Domek na jesionie
artyści: Cecylia Malik i Niedzielni: Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski, Bartolomeo Koczenasz
miejsce
: podwórko pomiędzy ul. Żeromskiego, Nowowiejską, Jedności Narodowej, Daszyńskiego we Wrocławiu
czas: 4 - 10 lipca 2016 r.
wstęp wolny

Cecylia Malik
Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Autorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in.. Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula, „365 Drzew” i „6 Rzek”. Za „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Radiowej Trójki. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii artysta roku. W 2012 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niedzielni
Kolektyw artystyczno-aktywistyczny z Krakowa. Ich głównym polem działania jest miasto, a w szczególności jego nieoczywiste przestrzenie: dzikie lasy i rzeki. Uważają, że krajobraz nie jest rzeczą na sprzedaż i że przestrzeń jest dobrem wspólnym i nie może podlegać zasadom wolnego rynku. Zajmują się organizowaniem akcji i protestów w obronie przyrody i wspólnego dziedzictwa. Traktują protest, jako sztukę w przestrzeni publicznej.

Program działań towarzyszących budowie domku, 4-10 lipca 2016 (szczegółowe informacje: T U T A J):

4 lipca, poniedziałek

Przygotowania do pracy. Roznoszenie zaproszeń i osobiste zapraszanie mieszkańców Ołbina na wieczorne spotkania, warsztaty i uroczystą inaugurację domku.

5 lipca, wtorek

 • Warsztaty (południe): „Podwórkowe Plany”. Dzieci i dorośli będą dzielić się pomysłami na urządzenie podwórka na Ołbinie. Rysunki z pomysłami naniesionymi na rzut podwórza z góry będą wyświetlone podczas projekcji wieczornej na zakończenie projektu.
 • Wieczorne spotkanie pod jesionem: „Zabawy podwórkowe”. Piknik zapoznawczy przy herbacie, podwieczorku i muzyce.

  6 lipca, środa
 • Rozpoczęcie 3-dniowego malowania z dziećmi deseczek, które będą zdobiły domek.
 • Warsztaty (południe) Jakuba Wesołowskiego z kolektywu Niedzielni, „Zrób sobie recyclingowy niezgubnik na podwórkowe skarby oraz śmieciową skakankę”.
 • Wieczorne spotkanie pod Jesionem z herbatą i ciastem i opowieścią Jakuba Wesołowskiego, „Odkryj w sobie Super bohatera”.

  7 lipca, czwartek
 • Warsztaty (południe) poprowadzone przez Bartolomeo Koczenasza z Kolektywu Niedzielni „Uśmiech dla miasta”.
 • Wieczorne spotkanie pod Jesionem „Podróż za jeden uśmiech” prowadzone przez Bartolomeo Koczenasza z kolektywu Niedzielni.

  8 lipca, piątek dzień Cecylii i Drzew
 • Warsztaty (południe) Cecylii Malik z Kolektywu Niedzielni, „Moda na Drzewa”.
 • Wieczorne spotkanie pod Jesionem „365 Drzew i Baron Drzewołaz” prowadzone przez Cecylię Malik.

  9 lipca, sobota
 • Wielkie przygotowania do inauguracji domku na Jesionie
 • Budowa i zbieranie od dzieci instrukcji zabaw podwórkowych
 • Warsztaty „Podwórkowe zabawy” poprowadzi Cały Kolektyw Niedzielnych.

  10 lipca, niedziela.
 • Niedziela Niedzielnych i Otwarcie Domku na Jesionie.
 • Po południu: wielkie otwarcie Domku na Jesionie – piknik dla mieszkańców.
 • Po zmroku: projekcja z dokumentacją z warsztatów i budowy domku oraz wyświetlenie filmów i rysunków z instrukcjami zabaw i najciekawszych projektów na urządzenie podwórka na Ołbinie. Na zakończenie DJ Bartolomeo i potańcówka.

  Więcej informacji:

www.wroclaw2016.strefakultury.pl/podworzeFB / INSTAGRAM   

Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” wstęp wolny.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Domek

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail