Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932
Wernisaż : 31 marca 2016 r., godz. 18:00
Termin : wystawa czynna od 31 marca do 5 czerwca 2016 r.
Miejsce : Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Wrocław
Wstęp : płatny
Szczegóły na stronie www : www.ma.wroc.pl
Wystawa pokazuje, na przykładzie 6 eksperymentalnych osiedli mieszkaniowych Werkbundu, zmagania architektów poszukujących nowej formy domów i ich wyposażenia dostosowanych do zmieniającego się świata pierwszej połowy XX wieku.
Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927–1932 to wystawa przygotowywana specjalnie z okazji obchodów roku 2016, w którym Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Eksperymentalne osiedla Werkbundu, które powstały w Europie w latach 1927–1932, w decydującej mierze wpłynęły na rozwój nowoczesnej architektury światowej, inicjując architektoniczno - urbanistyczną rewolucję pierwszej połowy XX wieku. Lokalne oddziały Werkbundu wzniosły sześć modernistycznych zespołów mieszkaniowych w Stuttgarcie, Brnie, Zurychu, Pradze, Wiedniu oraz Wrocławiu. Osiedla te są nie tylko dobrem kulturowym nadzwyczajnej rangi, ale również odzwierciedleniem polityczno-społecznych tendencji rozwojowych w Europie oraz świadectwem rozpowszechniania architektury modernizmu.
Głównym celem ekspozycji jest prezentacja po raz pierwszy w jednym miejscu wszystkich sześciu osiedli, a tym samym ukazanie ich znaczenia na tle europejskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki współpracy sześciu miast tworzących międzynarodową sieć osiedli Werkbundu i związanych z nimi instytucji, mamy nadzieję zaprezentować oryginalne elementy wystroju i wyposażenia wnętrz, historyczne plany, projekty architektonicznie i publikacje oraz archiwalną i współczesną dokumentację fotograficzną, a także makiety osiedli i domów. Wystawie towarzyszyć będzie katalog w polskiej, angielskiej, czeskiej i niemieckiej wersji językowej oraz prelekcje i dyskusje.
Autor tekstu : Muzeum Architektury we Wrocławiu
Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.
Kuratorzy : Grażyna Adamczyk - Arns, dr inż. arch. Jadwiga Urbanik
Organizator : Muzeum Architektury we Wrocławiu
Współorganizator : Biuro Festiwalowe Impart 2016, Narodowe Forum Muzyki
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedźwe
Materiał ilustracyjny udostępniony za uprzejmością Muzeum Architektury we Wrocławiu.