Zgłoś uwagę

Duże A_Przestrzeń dla piękna: Natura – Społeczność – Architektura

DużeA_Przestrzeń dla Piękna : Natura-Społeczność-Architektura
marzec – październik 2016 r.
Kuratorzy : Maciej Hawrylak, Daria Kieżun, Sylwia Sikora
Organizator : SARP Wrocław
Szczegóły na stronie www : www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/duze_a/

Wykłady znakomitych architektów i urbanistów z Polski i zagranicy oraz warsztaty z ich udziałem. Głównym przedmiotem tej edycji projektu będzie rola kultury w kreowaniu przestrzeni publicznych/prywatnych jako miejsc kształtowania postaw i tożsamości lokalnych społeczności. Cykl podzielony został na trzy panele (Natura – Społeczność – Architektura), z których każdy będzie poświęcony odrębnemu zagadnieniu i w ramach działań warsztatowych, przetestowany w wybranej lokalizacji.

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP Wrocław) zaprasza do udziału w specjalnej edycji projektu DużeA, czyli cyklu wykładów i warsztatów prowadzonych przez znakomitych architektów i urbanistów zagranicznych oraz polskich, podejmujących istotne problemy architektury światowej i badających je na poziomie lokalnym. Głównym zagadnieniem cyklu, realizowanego w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pod hasłem „Przestrzeń dla piękna: Natura - Społeczność - Architektura”, będzie rola kultury w kreowaniu przestrzeni publicznych, prywatnych, półpublicznych, półprywatnych jako miejsc kształtowania postaw i tożsamości lokalnych społeczności.
Chcemy wykazać, że miasto to nie pojedyncze obiekty architektoniczne, a kompleksowe środowisko przestrzenne, gdzie architektura, natura i społeczeństwo budują zrównoważoną strukturę zależności i powiązań. Dlatego w roku 2016 cykl podzielony zostanie na trzy panele (Natura - Społeczność - Architektura), z których każdy będzie poświęcony odrębnemu zagadnieniu i wybranej lokalizacji o szczególnym potencjale kulturo - i społecznotwórczym. Poszczególne panele obejmą zarówno wykłady eksperckie prowadzone przez architektów światowej sławy, jak i praktyczne warsztaty projektowe pod kierunkiem autorytetów z dziedziny, podczas których podzieleni na grupy uczestnicy (profesjonaliści i studenci) będą przy udziale zagranicznych tutorów opracowywać koncepcyjne założenia dla wybranego obszaru Wrocławia. Wśród zaproszonych gości są m.in.: JDS – Julien De Smedt, Work AC, Günther Vogt, Kees Christiaanse, Lacaton & Vassal czy Hani Rashid. Projekt DużeA będzie miał charakter otwarty, całoroczny i obejmie okres luty - październik 2016.

Panele tematyczne wykładów:

NATURA (marzec - kwiecień 2016)
Natura w mieście zapewnia doświadczenia i wrażenia definiujące wielowarstwową tożsamość miejsca. Środowisko przyrodnicze określa, komplementuje i humanizuje przestrzeń do życia. Rozwiązanie problemów powstających na styku ludzkiej przestrzeni i świata natury ożywia krwiobieg i tkankę miejską.
Cykl natura :
7 marca 2016 r. (Miasto nad rzeką) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ
29 marca 2016 r. (Zielone miasto) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ 
4 kwietnia 2016 r. (Farmy miejskie) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ

SPOŁECZNOŚĆ (maj - lipiec 2016)
Społeczność tworzą użytkownicy przestrzeni publicznych i architektury, dopełniają ją, kształtują. Umiejętnie projektowana przestrzeń buduje społeczeństwo zaangażowane, usprawnia funkcjonowanie miast. Przestrzeń publiczna odgrywa zasadniczą rolę w tworzeniu więzi społecznych, emocji, realizowaniu potrzeb.
Cykl społeczność :
9 maja 2016 r. (Miejsca spotkań społeczności lokalnej) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ 
13 czerwca 2016 r. (Miasto dla pieszych) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ
4 lipca 2016 r. (Miejsce spotkań kultur) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ 

ARCHITEKTURA (sierpień - październik 2016)
Architektura pozwala kształtować otoczenie w sposób bardziej okiełznany niż natura i społeczeństwo. Zmieniające się warunki zamieszkania i życia w mieście determinują obraz współczesnej rzeczywistości, ale też rysują przyszłe wizje zurbanizowanej materii. W rezultacie również kryterium „piękne - niepiękne” ulega przewartościowaniu.
Cykl architektura :
29 sierpnia 2016 r. (Mieszkanie w mieście) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ
19 września 2016 r. (Przestrzenie (nie) piękna) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ
10 października 2016 r. (Future Now) więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ

Projektowi DużeA towarzyszyć będą wystawy prezentujące dorobek gości zagranicznych oraz publikacja zawierająca m.in. autorskie idee projektowania i sylwetki twórcze wykładowców.

Autor tekstu : SARP Wrocław

Projekt jest realizowany w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016. 

Organizator : SARP Wrocław
Współorganizatorzy : Biuro Festiwalowe Impart 2016, Narodowe Forum Muzyku
Współfinansowane przez : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partner strategiczny : KGHM Polska Miedź

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

ARCHITEKTURA_Cykl DużeA

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail