Zgłoś uwagę

Dzieciaki robią film! Magiczny świat kina podwórkowego

Na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, w miejscu dawnego legendarnego kina Tęcza,  najmłodsi i najstarsi mieszkańcy podwórka przy Kościuszki 177 rozpoczęli prace nad kolejnym projektem w ramach Wrocławia – wejścia od podwórza. Artystki, Ewa Błaszak i Zuzanna Wollny pomagają im stworzyć pełnometrażową produkcję filmową opowiadającą o baśniowym świecie tęczy. Premiera filmu pt. „Tęcza” odbędzie się 4 września o godz. 18.00. Zapraszają sztuki wizualne Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Tuż po wojnie niemal w każdej miejscowości w Polsce otwierano kina. Najczęściej były to niewielkie sale mieszczące się z tyłu budynków, w podwórkach, w miejscach niejednokrotnie dopiero odbudowywanych ze zniszczeń wojennych. Takie kameralne kino powstało także we Wrocławiu w podwórzu przy ul. Kościuszki 177. „Tęczę” otwarto 14 sierpnia 1946 r., a zamknięto na początku lat 90., prawdopodobnie z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną. Do dzisiaj wielu starszych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego wraca wspomnieniami do tego miejsca, opowiadając o projekcjach kultowych filmów, wkradaniu się na salę bez biletu, czy pierwszych randkach na widowni. Dla wielu „Tęcza” stała się takim wrocławskim „Cinema Paradiso” z fimu Giuseppe Tornatore. Prawdziwa magia kina w pigułce. 

Artystki Ewa Błaszak i Zuzanna Wollny, chcąc przypomnieć tę niezwykłą atmosferę niewielkiego podwórkowego kina, zaprosilły najmłodszych i najstarszych mieszkańców podwórek przy Kościuszki i Brzeskiej do współtworzenia filmu: – Chcemy stworzyć  profesjonalną produkcję filmową, w której głównymi bohaterami będą dzieci z podwórka oraz starsi jego mieszkańcy. Podczas warsztatów wspólnie napiszemy scenariusz, opracujemy storyboard, zbudujemy scenografię i stworzymy muzykę. Jednocześnie liczymy na możliwość przeprowadzenia wywiadów z dorosłymi mieszkańcami. Chcemy dowiedzieć się, jak wygląda życie na tym słynnym „Trójkącie Bermudzkim” okiem dorosłego i poprzez zwyczajne rozmowy poznać miejsce i mieszkańców z innej perspektywy - podkreślają artystki.

Dodatkowo, projekt ma tez być odczarowaniem samego słowa „tęcza”: - Tęcza, pierwotnie symbol pojednania i radości, straciła swoje dawne znaczenie i stała się w ostatnich latach przedmiotem niegasnącego sporu. Realizując nasz projekt, chcemy powrócić do symbolicznego, baśniowego wymiaru tego słowa i pokazać podwórko z zupełnie innej strony - dodają.

Do prowadzenia części warsztatów zostali zaproszeni specjaliści, którzy podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pomogą w realizacji profesjonalnego obrazu filmowego. Finałem projektu będzie projekcja powstałego filmu (lub filmów), dokumentacji z warsztatów i poczęstunek w ramach plenerowego kina “Tęcza” na podwórku, na które zostaną zaproszeni wszyscy mieszkańcy. 

WROCŁAW – WEJŚCIE OD PODWÓRZA
„Kino Tęcza” to część projektu Wrocław – wejście od podwórza, największego tego typu w Polsce działania –  eksperymentu – kilkudziesięciu interwencji artystycznych w przestrzeniach publicznych Wrocławia, przede wszystkim na podwórkach. Działania rozpoczęły się w 2015 roku, potrwają do końca 2016. Artyści działają w danej przestrzeni z mieszkańcami w taki sposób, by finalne rozwiązania były wspólną wynegocjowaną pracą. Celem projektu jest próba obudzenia poczucia odpowiedzialności za przestrzeń tak ludziom bliską, a jednak „niczyją”  – porzuconą, nieutrzymaną. W tym roku działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie. Projekt odbywa się w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej informacji:
Ewa Błaszak - urodzona w 1990 roku w Legnicy. Po ukończeniu Kulturoznawstwa i Grafiki w PWSZ w Głogowie uzyskała dyplom magisterski na ASP we Wrocławiu (kierunek Mediacja Sztuki) w pracowni Działań w Przestrzeni Publicznej. Szczególną uwagę kieruję na zagadnienia związane z wyzwaniami i problemami zainstnienia sztuki w przestrzeni trudnej - zdesakralizowanej - “Non-sens” cykl instalacji w przestrzeni publicznej Wrocławia w obszarze tzw. Trójkąta Bermudzkiego.

Zuzanna Wollny - urodzona w Krakowie w 89 roku, ukończone Państwowe Liceum Plastyczne, następnie licencjat na ASP we Wrocławiu (Sztuka Mediów) i wyróżniony dyplom magisterski na kierunku Mediacja Sztuki. Interesuje się głównie przestrzeniami służącymi (bądź nie) mediacji, nie tylko w obszarze sztuki, ale także edukacji, projektowania i kształtowania społeczności lokalnych. Realizuje projekty edukacyjne i społeczne (Tropiciele Tajemnic, Kuchnia, Przestrzeń Wspólna).

Wrocław – wejście od podwórza:
→ WWW
FB
INSTAGRAM

Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza” wstęp wolny.

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Film i Wejście od podwórza

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail