Dzięki ESK dzieciaki z Nadodrza sportretowały wrocławskich piekarzy

Magdalena Zambrzycka, reżyserka filmowa, animatorka kultury i działaczka społeczna. Na co dzień zajmuje się produkcją filmową, ale ponieważ uwielbia pracę w grupie i dzielnicę Nadodrze, łączy swój zawód z pasją społecznika. Dzięki mikroGRANTOM Europejskiej Stolicy Kultury zorganizowała i poprowadziła projekt pod nazwą „Przejście przez piekarnię”.

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

- "To portret piekarzy z Nadodrza, opowiedziany oczami dzieci z tej dzielnicy" – opowiada Magdalena Zambrzycka. – "Warsztaty filmowe dla dzieci prowadzę od dłuższego czasu. Pierwszy raz działałam jednak ze wsparciem Europejskiej Stolicy Kultury. Wybrałam Nadodrze, gdyż od lat pracuję w tej pięknej i malowniczej dzielnicy, która w ostatnich latach przeszła wiele zmian. Jest to dzielnica inicjatyw artystycznych, społecznych, pełna rzemieślniczych lokali: ceramicznych, szewskich czy właśnie tradycyjnych piekarni".

Efektem pięciomiesięcznych wspólnych działań stał się film dokumentalny, na publicznym seansie pokazany w październiku 2016 roku, oczywiście z udziałem bohaterów - piekarzy, którzy zapewnili smaczny, nadoodrzański poczęstunek. Można obejrzeć go również w Internecie:

Powstał nieszablonowy portret społeczności lokalnej Nadodrza. Magdalena Zambrzycka koordynowała proces wraz ze swoim przyjacielem, operatorem Pawłem Roszkiem. Przede wszystkim autorstwo przypisać należy grupie jedenaściorga dzieci z dzielnicy Nadodrze.

- "Chcieliśmy pokazać, że we Wrocławiu piękna można szukać nie tylko w okolicach Rynku" – opowiada Zambrzycka. – "Dzieci zaciekawiła historia lokalnych piekarzy, co jest nietypowe, bo przeważnie interesują się one grami komputerowymi, informatyką czy Pokemonami. Dzięki naszej pracy, młodzi mogli przyjrzeć się pracy ludzkiej i dotknąć rzeczywistości, która jest odległa od ich codziennego świata" – kontynuuje reżyserka.

Pracując nad filmem, chodzili po piekarniach by dzieciaki poznały bohaterów. Wszyscy mogli zadawać pytania, nie było żadnych barier. Tak powstał scenariusz, który wcielili w życie. - "Jednocześnie chcieliśmy sportretować dzieci, aby też coś o sobie powiedziały. Kim są, skąd pochodzą, dlaczego są tutaj. Wszyscy byli swobodni, pomysłowi i kreatywni, mieli mnóstwo energii. Mieliśmy dużą wolność działania i naszym celem było tylko to, aby film był dobry" – dodaje reżyserka filmu.

Magda Zambrzycka uczestniczyła również w wielu innych wydarzeniach ESK, w tym Ceremoniach Otwarcia i Zamknięcia. – "Byłam na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych, które były wspaniałe. Wrocław pięknie się zaprezentował. Nie odbiegamy rangą od innych miast europejskich. Dzięki ESK było bardzo przyjemnie czuć się wrocławianinem" – podsumowuje Magdalena Zambrzycka.

Jeden z projektów MIKROgrantowych projekt Magdaleny Zambrzyckiej (2) projekt Magdaleny Zambrzyckiej (3) projekt Magdaleny Zambrzyckiej (1)