Zgłoś uwagę

Najważniejszy pisarz fantastyczny w Polsce - dzień trzeci Kongresu LEMologicznego

Stanisław Lem wielkim pisarzem był! Po trzech dniach Kongresu Lemologicznego nikt nie powinien mieć wątpliwości. O jego popularności w obrębie literatury fantastycznej, całej polskiej literatury i prozy ogólnoświatowej, dyskutowaliśmy ze specjalistami w poszczególnych dziedzinach: współczesnymi pisarzami science fiction, literaturoznawcami i autorami opracowań naukowych o Stanisławie Lemie oraz tłumaczami, którzy przyczynili się do popularyzacji książek Lema na całym świecie.

Dlaczego Lem spośród wszystkich gatunków literackich wybrał akurat science fiction? Zagadnienie to powracało do uczestników nieustannie w różnych kontekstach. Sam pisarz nigdy nie odpowiedział na to pytanie. Książki w tym gatunku zaczął pisać trochę zmuszony przez okoliczności, również finansowe. Przypadkowo poznając Jerzego Pańskiego, ówczesnego prezesa Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, dał się spontanicznie namówić na napisanie „Astronautów” – swojej pierwszej powieści w duchu SF. Historię tego spotkania i konsekwencji w szczegółach przytoczył prof. Jerzy Jarzembski. W opozycji do profesora pozostała reszta panelistów. Prof. Małgorzata Szpakowska bez wątpliwości stwierdziła, że „wybór gatunku w jakim chciał pisać Lem był zupełnie świadomy”. „Literatura science fiction dotyka kwestii poznawczych człowieka. W prozie realistycznej nie da się tego pokazać z takim rozmachem” poparł jej tezę Maciej Płaza. Nieco odmienne, a zarazem bardzo odważne spojrzenie na literaturę Lema zaproponowała Agnieszka Gajewska, autorka wydanej niedawno książki „Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema”, w której dopatruje się echa przeżyć z okresu II Wojny Światowej oraz Zagłady Żydów lwowskich. Według niej Lem wybiera powieść fantastyczną, bo „dla niego nie ważne było wierne oddanie i opisanie przeżyć z okresu okupacji, ale przede wszystkim emocje jakie im towarzyszyły. Z pomocą groteski i stylizacji można najpełniej oddać to czego nie jesteśmy w stanie zracjonalizować”.

 

Przypadkowo czy intencjonalnie, Stanisław Lem dla polskiej literatury science fiction był postacią bardzo ważną, ale jednocześnie dość ambiwalentną. „Zasypał przepaść, która dzieliła nas od fantastyki światowej, za co musimy być mu wdzięczni.” – powiedział Marek Oramus. Z drugiej strony był bardzo krytyczny wobec kolegów po piórze i zdecydowanie odcinał się od środowiska fanowskiego. Jak podsumował Wojciech Orliński: „Lem był ojcem polskiej fantastyki, ale raczej wyrodnym”. Życie w cieniu takiego ojca dla pisarzy nie jest łatwe, ale każdy z zaproszonych gości wyraził podziw i wdzięczność. Utwory Lama są dla nich nieustającą inspiracją.

 

W przeciągu ostatnich 10 lat, tylko w Polsce sprzedano ponad milion egzemplarzy książek autorstwa Lema, a ponadto przełożony został na 45 języków. Obok Sienkiewicza i Gombrowicza jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy za granicą. Bohaterami ostatniej debaty byli współautorzy tego sukcesu – tłumacze. O trudnościach jakie przysporzył im swoim złożonym językiem i licznymi neologizmami można by opowiadać legendy. Nie wystraszyło to jednak twórcą tzn. „pirackich tłumaczeń”, co w epoce zalewu czytelników nowościami jest nie lada komplementem.

 

Kongres Lemologiczny oficjalnie zakończył się koncertem jazzowym Lemsession. Muzycy zainspirowani twórczością pisarza zabrali nas w kosmiczną podróż przy akompaniamencie trąbki,  saksofonu, perkusji i całej masy innych cyberegzotycznych instrumentów. To wyjątkowe spotkanie na długo pozostanie w pamięci publiczności, jak również jazzmanów dla których „przygoda z Lemem” była bardzo inspirująca: „Ktoś kto wpadł na pomysł, aby do rozmowy o Lemie zaprosić przedstawicieli tak wielu różnych dziedzin, musi być szalony albo genialny. Albo jedno i drugie.” – powiedział w czasie koncertu jeden z nich. Nam pozostaje tylko żywić nadzieję, że liczna publiczność biorąca udział we wszystkich wydarzeniach kongresu, podziela jego opinię.

www.wroclaw2016.strefakultury.pl/kongres-lemologiczny

Fot. Justyna Żądło

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Kongres LEMologiczny dzień trzeci IMG_7452 (Copy) IMG_7426 (Copy) IMG_7517 (Copy) IMG_7522 (Copy) IMG_7535 (Copy) IMG_7537 (Copy) IMG_7593 (Copy) IMG_7612 (Copy) IMG_7659 (Copy) IMG_7719 (Copy) IMG_7742 (Copy) IMG_7851 (Copy) IMG_7891 (Copy) IMG_7903 (Copy) IMG_7748 (Copy) IMG_7773 (Copy) IMG_7779 (Copy) IMG_7783 (Copy) IMG_7819 (Copy)

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail