Zgłoś uwagę

Eduardo Chillida. Brzmienia

15 stycznia – 13 marca 2016
Awangarda BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32


W 2016 roku ESK Wrocław składa hołd rzeźbiarzowi Eduardo Chillidzie, jednemu z ważniejszych hiszpańskich artystów XX w., urodzonemu w San Sebastián – mieście, które dzieli z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gest ten jest ze strony Polski wyrazem uznania dla hiszpańskiego artysty oraz dialogu z miastem partnerskim ESK 2016.

Wystawa pt. „Eduardo Chillida. Brzmienia” zaprezentuje ponad 40 prac baskijskiego artysty z różnych okresów jego twórczości. Emanujące z rzeźb Chillidy tytułowe „brzmienia” zostaną odtworzone przez instalacje dźwiękowe Gorki Aldy oraz cykl utworów muzycznych José Maríi Sánchez-Verdú, powstałe specjalnie z myślą o ekspozycji.

Chociaż w przeszłości wielokrotnie poruszano temat wpływu muzyki na twórczość Eduardo Chillidy, to jednak nigdy nie podejmowano aspektu dźwiękowego samego obiektu artystycznego i możliwych inspiracji dla współczesnych twórców. Ekspozycja „Eduardo Chillida. Brzmienia”, której kuratorami są Inés R. Artola (dr sztuk pięknych i muzykologii) oraz Ignacio Chillida (dyrektor Museo Chillida Leku, syn artysty), będzie czymś więcej niż tradycyjną wystawą. W przestrzeni galerii BWA Awangarda studio Matosek Niezgoda wytyczy dla zwiedzających intymny i oszczędny w środkach szlak sprzyjający indywidualnym odkryciom, kontemplacji i wsłuchiwaniu się w dźwięki. W przestrzeni tej instalacje dźwiękowe Gorki Aldy (kompozytora, który poświęcił najwięcej zainteresowania akustycznemu aspektowi twórczości Chillidy) odtworzą brzmieniową aurę rzeźb. José María Sánchez-Verdú, jeden z najbardziej znanych na świecie hiszpańskich kompozytorów, którego estetyczne i dramaturgiczne koncepcje wykazują silnie związki z twórczością Chillidy, skomponuje na finisaż wystawy cykl utworów muzycznych. Zostaną one wykonane w tej samej przestrzeni wystawienniczej przez najlepszych solistów, Iñakiego Alberdiego (solistę akordeonistę) i kwartet saksofonowy Sigma Project. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający pierwsze opracowania historyków sztuki i muzykologów, takich jak Germán Gan Quesada i Pedro Ordóñez Eslava, dotyczące muzycznego aspektu twórczości mistrza z San Sebastián.

Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida
Organizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016
Współorganizator: BWA Wrocław​ – Galerie Sztuki Współczesnej, Fundación Eduardo Chillida – Pilar Belzunce
wstęp płatny

Koncert w ramach finisażu wystawy Eduardo Chillida. Brzmienia
11 marca 2016

Eduardo Chillida stanowi ważne źródło inspiracji dla kompozytora José M. Sánchez-Verdú. Wspólne dla twórczości artystycznej Chillidy i Sánchez-Verdú są związki z przestrzenią, ciążenie ku innym dyscyplinom, kulturom i epokom, ciągłe eksperymentowanie i podważanie granic – materialnych przez rzeźbiarza, dźwiękowych przez kompozytora. Na uroczystość zamknięcia wystawy Sánchez-Verdú skomponował cykl zatytułowany Khôra.

Awangarda BWA Wrocław 
ul. Wita Stwosza 32
www.bwa.wroc.pl
wstęp wolny

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Eduardo Chillida

Podziel się

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail