Zgłoś uwagę

ENF: Wim Wenders spotka się z widzami

Wim Wenders jako prezydent Europejskiej Akademii Filmowej będzie gościem podczas Gali wręczania nagród w Kinie Nowe Horyzonty. Jeden z najważniejszych dziś twórców światowego kina miał we Wrocławiu od września retrospektywę swoich filmów, która zakończyła się dopiero kilka dni temu obrazem z ubiegłego roku „Every Thing Will Be Fine”.

Teraz z okazji pobytu twórcy w naszym mieście będziemy mogli nie tylko uczestniczyć w spotkaniach z nim, ale i zobaczyć najnowsze dzieło „Piękne dni w Aranjuezie”. Wenders jest autorem tak głośnych tytułów, jak „Niebo nad Berlinem”, „Paryż, Texas”, „Lisbon Story”, „Milion Dolar Hotel”, „Koniec przemocy” czy „Amerykański przyjaciel”. Jest także wspaniałym dokumentalistą, to on podpisuje się pod „Buena Vista Social Club” czy pod „Solą ziemi”, portrecie Sebastiăo Salgado. Sam Wenders także jest profesjonalnym fotografem.

Jednak jednym z najbardziej poruszających filmów dokumentalnych w światowym kinie jest „Pina”, hołd złożony przez Wendersa zmarłej przed kilkoma laty wielkiej choreografce Pinie Bausch. 

POKAZY i SPOTKANIA
Pina 3D 
reż. Wim Wenders, Francja, Niemcy, Wielka Brytania 2011, 106’


To nie jest biografia zmarłej w 2009 roku Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez Wima Wendersa jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości – uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. Reżyser zarejestrował najważniejsze przedstawienia Bausch – „Święto wiosny”, „Vollmond” i „Café Müller”. Poprosił członków jej zespołu o wykonanie części układów na ulicach niemieckiego Wuppertalu. W filmie niemal nie padają słowa, środkiem ekspresji tancerzy jest ciało. Wenders myślał o realizacji tego filmu już dwadzieścia lat wstecz. Czekał, aż rozwój technologii filmowych pozwoli mu zrekonstruować na ekranie świat kreacji scenicznych Piny. Nie zdążył zrealizować tego filmu przed odejściem artystki (Krzysztof Kwiatkowski, 11. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty).

 

Projekcja i spotkanie z Wimem Wendersem: 11 grudnia, Kino Nowe Horyzonty, godz. 16 godz., bilety - 10 zł

 

Piękne dni w Aranjuezie 3D
/ Les Beaux Jours d’Aranjuez / The Beautiful Days od Aranjuez
reż. Wim Wenders, Francja, Niemcy 2016

Swobodna adaptacja sztuki wieloletniego przyjaciela Wendersa Petera Handke. To zarazem dyskurs miłosny i refleksja nad słowem, sztuką, kreacją.

W piękny letni dzień na tarasie schodzącym do ogrodu kobieta i mężczyzna zabawiają się rozmową. Rozmawiają o swoich doświadczeniach seksualnych, o dzieciństwie, wspomnieniach, o urodzie lata i o różnicach między kobietami i mężczyznami. Ta intymna rozmowa jest swoistą grą ukazującą damską i męską perspektywę oglądu rzeczywistości, jakże chwilami rozbieżną. Na drugim planie w domu pisarz przy biurku pisze. Wymyśla i zapisuje dialog toczony na tarasie? Czy może ów dialog dyktują mu kobieta i mężczyzna? 

Projekcja i spotkanie z Wimem Wendersem: 11 grudnia, Kino Nowe Horyzonty, godz. 20.15, bilety - 16 zł

Galeria

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Pina 3d

Tagi

Podziel się

Wróć do spisu aktualności
<< Poprzednia Następna >>

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail