Zgłoś uwagę

W tym tygodniu kończymy czerwcowy nabór na mikroGRANTY ESK 2016 – wnioski można było składać do poniedziałku, 15 czerwca, do godziny 23:59.

 

„Kino pod WrocMilą” to wyjątkowy projekt, w którym „zagrają” wrocławskie przeprawy, mosty i kładki. 20 czerwca we Wrocławiu powstanie kino samochodowe. Na membranie okalającej Stadion Wrocław premierę będzie miał stworzony przez pomysłodawców projektu film pt. „Mosty” w reżyserii Mateusza Kowalskiego. Pomysłodawcą projektu jest Mateusz Siemież, dla którego będzie to spełnienie wielkiego marzenia – zorganizowania kina samochodowego. Film opowiada historię policjanta cierpiącego na gefyrofobię, czyli ogromny lęk przed mostami. Jego słabość wykorzystuje były partner, chcący zemścić się za stare krzywdy.

To pierwsza odsłona współpracy miast: Gdańska, Lublina, Katowic i Łodzi z Wrocławiem Europejską Stolicą Kultury 2016 w ramach Koalicji Miast. Zgodnie z hasłem „Kierunek Kulturalna Stolica” z kilku polskich miast w podróż ruszą artyści i animatorzy. Wszyscy spotkają się 20 czerwca o godz. 10.00 we Wrocławiu na Moście Uniwersyteckim – gdzie będą artystycznie prezentowali swoje miasta.

Od dziś przez trzy tygodnie Wrocław będzie gościć rezydentów z Kraju Basków. Europejską Stolicę Kultury odwiedzą Ainara LeGardon, Jaime de los Rios oraz Eneko Gil.

Podczas tegorocznej, trzeciej edycji Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu było wszystko to, co czytelnicy mogli sobie wymarzyć. Nieoczekiwane zwroty akcji (i pogody), znakomita dramaturgia i organizacja, świetnie czytający i interpretujący książki aktorzy (plus poeta Wojciech Bonowicz) oraz znakomita literatura.

20 czerwca oddane w ręce młodych Dolnoślązaków mosty i kładki, zamienią się w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe, pracownie plastyczne, ciemnie fotograficzne. Film, taniec, słuchowisko, literatura, happening, performance, spektakularne widowiska i subtelne instalacje – na 26 wrocławskich mostach i kładkach. Dzięki zaangażowaniu kilkuset twórców, profesjonalistów i amatorów, dzieci i dorosłych, powstanie we Wrocławiu 26 nowych przestrzeni sztuki, w których każdy widz będzie mógł stać się artystą. Program „MOSTY” to 26 opowieści na mostach otwartych na Twoją historię!

We wtorkowe południe, 14 października Irek Grin – kurator ds. literatury Europejskiej Stolicy Kultury – oraz ambasadorzy i przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Fantastica spotkali się z Prezydentem Wrocławia – Rafałem Dutkiewiczem i dyrektorem Wydziału Kultury – Jarosławem Brodą, aby przedstawić swoje plany i działania skupione wokół zagadnień związanych z literaturą fantastyczno-naukową we Wrocławiu.

Czekając na wyniki czerwcowego naboru, zapraszamy na kolejne mikroGRANTOWE wydarzenia. W tym tygodniu – spektakl o Janie Kaczmarku, kolejne tury warsztatów z mozaiki, drugie spotkanie z poezją haiku, ostatnia podróż w czasie na Ołbinie oraz wernisaż pierwszej wystawy projektu „Art in the Office”.

Na trzecią edycję Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK zapraszamy od 3 do 5 lipca. Będzie to ostatnia edycja bezpośrednio poprzedzającą przyjęcie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jak będzie wyglądał rok, na który czekają mieszkańcy Wrocławia i San Sebastian? Czy jesteśmy odpowiednio przygotowani i co wydarzy się dalej?

Drugi wtorek regionalny poświęcony będzie, przede wszystkim, festiwalowi sztuki Noworudzkie Bieguny Kultury 2015, który odbędzie się 8-12 lipca w Nowej Rudzie. Festiwal nawiązuje do słynnej Białej Lokomotywy, spotkaniu studentów szkół artystycznych, którzy w latach 70-tych zjeżdżali do Nowej Rudy.

Szwajcaria, Hiszpania, Polska, Turcja, Armenia, Włochy, Węgry, Francja, Niemcy oraz Egipt – z tych własnie krajów nadeszły zgłoszenia twórców na pierwszą odsłonę programu rezydencji artystycznych w ramach projektu MixMediaLab, organizowanego przez Fundację Zero Point i Fundację Spichlerz Kultury we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016. Spośród 34 zgłoszeń, kuratorzy poszczególnych sekcji wybrali trzech artystów, którzy w sierpniu 2015 roku będą poznawać i artystycznie przetwarzać obszar Dolnego Śląska.

Tydzień po PROGRAMIE MOSTY rozmawiamy z Aleksandrą Wasik – perkusistką, która 20 czerwca 2015 roku uczestniczyła w projekcie „Puls Miłości” realizowanym na Moście Tumskim. To wydarzenie było wyjątkowe, ponieważ jako jedyne w trakcie całego przedsięwzięcia promującego Europejską Stolicę Kultury 2016, trwało cały dzień. Przez pełne 24 godziny muzycy wybijali rytm bicia serca. Po Wrocławiu unosiły się dźwięki PULSU MIŁOŚCI.

W piątek, 26 czerwca, o godz. 19:00 otwarta zostanie 13. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Organizatorzy podchodzą do hasła tegorocznej edycji wszechstronnie. Proponują nie tylko 66 realizacji artystycznych odnoszących się do „czynów zabronionych”, ale również możliwość dyskusji na temat zbrodni, czy łamania przepisów. W części debatowej udział wezmą m.in. Monika Płatek i Draginja Nadażdin. Tegoroczna edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się na terenie Koszar Oddziałów Prewencji Policji we Wrocławiu, pod hasłem: „Czyny zabronione”.

Sen nocy letniej stał się tematem tegorocznej edycji cyklu Głos wykluczonych. Tym razem publiczność będzie mogła zobaczyć megawidowisko teatralno-muzyczne według autorskiego scenariusza Michała Znanieckiego w oparciu o słynny dramat Szekspira, barokową muzykę Henrego Purcella oraz nowo odczytane folkowe nurty muzyczne.

Z myślą o ułatwieniu dostępu do informacji o życiu kulturalny we Wrocławiu, Biuro ESK 2016 zainicjowało pracę nad aplikacją mobilną, z którą udział w wydarzeniach kulturalnych i artystycznych w stolicy Dolnego Śląska jest jeszcze prostszy. Autorami aplikacji jest zespół złożony ze studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej. 

Czekając na wyniki czerwcowego naboru, zapraszamy na kolejne mikroGRANTOWE wydarzenia. W tym tygodniu – spektakl o Janie Kaczmarku, kolejne tury warsztatów z mozaiki, drugie spotkanie z poezją haiku, ostatnia podróż w czasie na Ołbinie oraz wernisaż pierwszej wystawy projektu „Art in the Office”.

Wystawa pod gołym niebem prezentuje twórczość środowiska artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wśród twórców są zarówno młodzi jak i uznani artyści plastycy z Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Ich obiekty i instalacje otwierają w przestrzeni nowe perspektywy w spojrzeniu na tkankę miejską, historyczną zabudowę najbogatszego w zabytki miasta w Niemczech.

Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poszukuje osoby na stanowisko specjalisty ds. projektów literackich.

Blisko dwa tygodnie minęły od finału programu MOSTY. Przejrzeliśmy tysiące zdjęć, przeczytaliśmy dziesiątki relacji, ale tego jeszcze nie było – produkcje video przygotowane specjalnie z myślą o konkretnych projektach. Na szczególną uwagę zasługuje materiał zrealizowany dla „ON OFF”, czyli rapowany utwór i sprawnie nakręcony teledysk, który motywuje i inspiruje.

Na trzecią edycję Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK zapraszamy od 3 do 5 lipca. Będzie to ostatnia edycja bezpośrednio poprzedzającą przyjęcie przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jak będzie wyglądał rok, na który czekają mieszkańcy Wrocławia i San Sebastian? Czy jesteśmy odpowiednio przygotowani i co wydarzy się dalej?

Od wczoraj podwórko Impartu tętni życiem. Warsztaty modowe, kulinarne, rysunkowe, performance’y oraz koncerty, to wszystko dzieje się w ramach trzeciej edycji Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK. Do niedzieli każdy może przyjść i wziąć udział w ciekawych wydarzeniach związanych ze sztuką oraz kulturą Baskonii.

Mela Koteluk i zespół taneczny ukraińsko-łemkowski, Marek i Misiek Koterscy, Pablo Mainetti i zespół „Śpiewogra”… Co ich łączy ? Projekt „Głos wykluczonych” i spektakl „Królowa wróżek: Sen nocy letniej” w reżyserii Michała Znanieckiego. Cykl „Głos wykluczonych” realizowany jest przez Fundację Jutropera we współprodukcji z  Biurem ESK 2016 i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielość i różnorodność wydarzeń, od tematycznych warsztatów m.in. rękodzieła, mody, rysowania, typografii, a nawet gotowania, przez performance’y, aż po wieczorne koncerty – w tym wszystkim mogli wziąć udział uczestnicy trzeciej edycji Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej – BASK. Pomimo upalnej pogody przez cały weekend w podwórku Impartu odbyło się wiele interesujących działań przybliżających kulturę Kraju Basków.

Od kilku dni trwają intensywne próby przed premierą spektaklu „Królowa wróżek: sen nocy letniej”. Już w niedzielę leśnicki park stanie się sceną przedstawienia, o którym będzie głośno jeszcze przez długi czas. To kolejna produkcja w ramach cyklu „Głos wykluczonych”, realizowanego przez Biuro ESK Wrocław 2016 i Fundację Jutropera.

Nie upłynął jeszcze miesiąc od finału Programu MOSTY, a wszyscy, którzy chcieliby jeszcze raz przeżyć emocje związane z koncertami, wystawami czy performansami mają na to szansę. Prawie każdy projekt stworzył filmową relację – mniej lub bardziej profesjonalną. Warto na nie wszystkie spojrzeć i przypomnieć sobie, jak ten piękny „mostowy” dzień naprawdę wyglądał.

SOFA – School of Film Agents to jedyne w swoim rodzaju warsztaty dla branży filmowej z całej Europy, program szkoleniowy wspierający młodych profesjonalistów w rozwoju ich projektów kulturalno-filmowych. Trzecia edycja SOFA odbędzie się w dniach 21-30 sierpnia we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Masz 14, 15, 16 lat? Lubisz pisać i robić zdjęcia? Nie boisz się rozmów po angielsku? Chciałbyś pojechać na Islandię? Weź udział w Młodzieżowej Pracowni Opowieści! 
Przyślij nam tekst i zdjęcie, a jeśli zostaniesz zakwalifikowany, zaprosimy Cię do udziału w warsztatach literacko-fotograficznych prowadzonych przez naszych ekspertów, trwających od 7 września 2015 do 31 stycznia 2016.

W najbliższy wtorek, 25 sierpnia, zapraszamy do Barbary (nowa odsłona kultowego lokalu przy ulicy Świdnickiej 8b) na spotkanie z Keithem Rowem – legendą muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Angielski artysta opowie zarówno o swoich klasycznych produkcjach, jak i o najnowszym projekcie, realizowanym podczas rezydencji artystycznej w ramach programu A-i-R Wro we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ. Podczas spotkania artysta otworzy także wystawę dedykowaną jego twórczości. Rozmowę z Rowem poprowadzi Michał Libera – socjolog, kurator i krytyk muzyczny. 

 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00.

We wtorek, 25 sierpnia 2015, w godz. 13.00-17.00 odbędzie się już siódmy „Wtorek regionalny”, którego gospodarzem tym razem będzie Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Narodowego Forum Muzyki 5 września br. W każdej z czterech sal odbywać się będą koncerty zespołów Narodowego Forum Muzyki.

Na wydarzenia w godzinach od 11:00 do 15:30 obowiązuje wstęp wolny. Zastrzegamy, że ilość miejsc jest ograniczona. Na wieczorne koncerty wstęp jest płatny.

Zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Wrocławskie Debaty o Kulturze”, tym razem poświęcone kulturze kibiców. Pomysłodawcą i moderatorem debat jest prof. dr hab. Tomasz Szlendak z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu.

Muzyka jeszcze nigdy nie była tak silnie obecna w programie Bruno Schulz. Festiwal, a trzy arcyciekawe i zgoła odmienne koncerty bynajmniej nie wyczerpują muzycznego potencjału tegorocznej edycji Festiwalu. Jedno jest pewne: szykuje się uczta dla uszu.

 

Program Festiwalu można znaleźć: T U T A J

Biuro Festiwalowe Impart 2016 poszukuje specjalisty ds. finansowo – księgowych – do pracy przy projektach i wydarzeniach związanych m. in. z programem przygotowań i obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu.

Miejsce pracy: Wrocław

Już w najbliższy czwartek, 1 października, we Wrocławiu rozpoczyna się 8. edycja AVANT ART FESTIVAL. Podczas 4 dni festiwalu usłyszmy najciekawsze polskie i zagraniczne projekty muzyczne z pogranicza awangardy i eksperymentu. Zagrają m.in. Kinsky, Rimbaud, Syny, Jacek Sienkiewicz i Alameda 5, a także Dean Blunt, Irmler i Liebezeit, Brandt Brauer Frick, M.E.S.H. i Felix Kubin. WKinie Nowe Horyzonty odbędzie się czwarta odsłona AVANT ART FILM – przeglądu filmów o muzyce. 

Ósma odsłona AVANT ART FESTIVAL potrwa od 1 do 4 października, a bohaterami tegorocznego programu są muzyka i film.

Brak wydarzeń. Sprawdź wydarzenia na najbliższe dni.
Brak projektow. Sprawdź projekty na najbliższe dni.

Nagłówek


Email marketing software powered by FreshMail