Przeżyjmy to jeszcze raz
"W najbliższych dniach postaramy się przypomnieć to co wydarzyło się w roku 2016. Pod hasłem "Przeżyjmy to jeszcze raz" zaprezentujemy relacje, telewizyjne migawki, spoty, fotogalerie, ale także szersze podsumowania z tego wspaniałego roku. Wiem, że każdy z nas ma jakieś swoje wybrane, ulubione wspomnienie – podzielmy się nimi! Wiele osób już nam przysłało lub przyniosło swoje opinie, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Dziękuję w imieniu swoim oraz w imieniu wszystkich zaangażowanych w Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Pośród przygotowanych przez nas zestawień na pewno zamieścimy również te osobiste relacje artystów, twórców, mieszkańców a także odwiedzających Wrocław gości" - podkreśla Krzysztof Maj, dyrektor Biura ESK Wrocław 2016.
Cykl „Przeżyjmy to jeszcze raz” postanowiliśmy rozpocząć od projektów i wydarzeń muzycznych, nad którymi pieczę sprawowała Agnieszka Franków-Żelazny.
Muzyka, która zmieniła Wrocław...
"Za nami 12 miesięcy świętowania ESK Wrocław 2016, czyli kulminacja wielu lat pracy oraz esencja energii artystów, organizatorów i publiczności. Tytuł ESK był celem, a także środkiem pozwalającym zrealizować wiele przedsięwzięć. Stworzenie programu muzycznego, przy szacunku do założeń zwycięskiej aplikacji, wymagało pracy wielu osób. Na jego kształt wpłynęły 3-letnie rozmowy z autorami projektów, artystami oraz zespołem kuratorskim i produkcyjnym. To był niezapomniany czas, bardzo emocjonujący i niezwykle twórczy. W jego trakcie powstał program oparty na pięciu podstawowych, dwubiegunowych założeniach.
Pierwszym było pokazanie z jednej strony istniejących we Wrocławiu festiwali i wydarzeń takich jak Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą, WROsound, Avant Art, Thanks Jimi Festival, One Love Fest, International Ambient Festival, Wrocław Industrial Festival, a z drugiej zaproponowanie projektów dedykowanych ESK: Singing Europe, Guitar Masters, Tamborrada, Pasaż czy Xenakis/Mercury.
Drugie założenie to zaproszenie do Wrocławia wielkich gwiazd, które dotychczas nie pojawiały się w naszym mieście. Byli wśród nich filharmonicy wiedeńscy i budapeszteńscy, symfonicy nowojorscy i tokijscy, Lang Lang, Roberto Alagna, Ennio Morricone, David Gilmour czy Rammstein. Jednocześnie promowaliśmy naszych artystów poprzez rezydencje zagraniczne, laboratoria czy projekty powstające we współpracy twórców z całego świata.
Kolejnym założeniem, obok projektów wykonywanych przez profesjonalistów, były działania edukacyjne. W ludziach na co dzień nie obcujących z muzyką budziliśmy potrzebę jej tworzenia. Pomogły w tym: Warsztaty Budowy Instrumentów, Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato, czy Chór Komentujących Wrocławian. Dla muzycznych praktyków organizowaliśmy warsztaty, kursy i konkursy, aby mogli stale się rozwijać.
W roku 2016 muzyka rozbrzmiewała w najróżniejszych przestrzeniach. Wrocław zyskał miejsca dedykowane muzyce, jak Narodowe Forum Muzyki, Teatr Capitol czy Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego, adoptował również te mniej konwencjonalne, w tym Halę Stulecia, Stadion Miejski, Rynek oraz plac Wolności, dworce kolejowe, lotnisko oraz prywatne mieszkania, klatki schodowe, zapomniane dziedzińce i podwórka (Zapomniane miasto, Jazztopad czy Leo Festival).
Muzykę wykonywaliśmy oraz o muzyce rozmawialiśmy także podczas licznych konferencji branżowych (m.in. EFA, Europe Jazz Network, Europejskie Forum Muzyki, Międzynarodowa Trybuna Kompozytorska, Europejskie Forum Muzykoterapeutów, Konferencja „Muzyka, plastyka i teatr w edukacji artystycznej”).
Z okazji ESK 2016 powstało wiele kompozycji dedykowanych Wrocławiowi i nim inspirowanych, które wpisały się w historię muzyki i naszego miasta. Niektóre z zainicjowanych wydarzeń będą miały swoje kolejne edycje. Jednak wierzę, że po ESK pozostanie coś dużo ważniejszego – świadomość, że Wrocław jest nieskończoną przestrzenią dla piękna, ponieważ żyją w nim niezwykli, piękni ludzie. Każdy, kto był z nami w tym roku, zostawił tu cząstkę siebie i przyczynił się do powiększenia tytułowej „Przestrzeni dla piękna”: w tym artyści, organizatorzy, słuchacze i komentujący. Za to dziękuję wszystkim, których spotkałam dzięki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016".
Agnieszka Franków-Żelazny – Kuratorka ds. muzyki
Podsumowanie ESK 2016
MUZYKA w liczbach:
zrealizowane projekty: 65
aktywni uczestnicy (artyści, twórcy): 18 880